Nagyvilág

A darazsak okosabbak, mint gondolnánk

Agrofórum Online

Vajon tudta-e, hogy a darazsak taníthatók? Hogy értékelik a jutalmat és hajlandóak részt venni olyan kutatásokban, amelyben egymás után több feladatot kell végrehajtaniuk? Na és azt, hogy meg tudják különböztetni az emberi arcokat egymástól?

Míg a méheket sokan szeretik, a darazsakat a legtöbben „utálják”, noha ökológiai szempontból ők is roppant fontosak. Az egyik legnagyobb utálatnak (vagy félelemnek) örvendő darázsfaj a közönséges darázs/kecskedarázs (Vespula vulgaris), amely nyaranta élénken érdeklődik az emberi ételek és italok iránt – és ilyenkor megesik, hogy agresszívan viselkedik.

Ugyanakkor ez a darázsfaj csak egy a több mint 100 ezer ismert faj közül, amelyek jó része egyáltalán nem támadja meg az embert, miközben segít a virágok beporzásában és felfalja a növényi kártevők jelentős részét.

A tudósok szerint a darazsak egyáltalán nem szolgáltak rá a társadalom utálatára. Szerintük, ha az emberek tudnák róluk, hogy milyen összetett elmével rendelkeznek, meglehet, nem is rettegnének annyira tőlük. A Behavioral Ecology and Sociobiology című folyóiratban megjelent legújabb kutatás szerint az európai darazsak lenyűgöző képességgel rendelkeznek a tanulást és a vizuális feladatok megoldását illetően.

S hogy miként lehet egy darazsat bármire is betanítani? Nos, az európai darazsak mindig azonos helyen gyűjtik a táplálékukat, ami azt jelenti, hogy emlékeznek és visszatérnek a számukra kedvező táplálékforrásra – legyen az akár egy pohár üdítőital. 

A kísérletben részt vevő darazsaknak cukros vizet kínáltak, majd minden egyes egyedre egy azonosító jelet tettek. A darazsak ezután mindaddig visszatértek a kísérlet helyszínére, amíg jutalmat kaptak. A  darazsaknak tíz próbán kellett átesniük, hogy megtanuljanak egy vizuális feladatot, majd további tíz próbát kellett végrehajtaniuk jutalom nélkül, hogy a tesztekből kiderüljön, megtanultak-e valamit. A darazsak a tanulás során a helyes döntésekért cukros vizet kaptak – és folyamatosan visszatértek a kísérlethez, hogy az összes próbát befejezzék!

Mit tanultak a darazsak a feladatok során? 

  • Először arra tanították meg őket, hogy megkülönböztessék a színeket – pontosabban két, különböző árnyalatú kék kártyát. Ennél a módszernél a darazsaknak a helyes színű kártyán cukrot adtak anélkül, hogy látták volna a másik színt. Ezután a másik színű kártyákat is bevetették, hogy teszteljék, képesek-e a darazsak megkülönböztetni ezt a két színt.
  • A második gyakorlatban mindkét színű kártya jelen volt. A darazsak jutalmat kaptak, ha a helyes színre szálltak, de nem kaptak jutalmat, ha a helytelen színre szálltak.
  • A harmadik feladatban a darazsak jutalmat kaptak, ha a helyes színre szálltak le, és keserű folyadékot, ha a helytelen színre szálltak le.
  • A kutatók a színes kísérlettel párhuzamosan azt is kimutatták, hogy a darazsak képesek megkülönböztetni az emberi arcokat ábrázoló képeket is egymástól!
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

A Laudis felhasználásának lehetőségei, tapasztalatai a csemegekukorica gyomirtásában

2019. április 28. 04:46

A Laudis azon kevés gyomirtó szerek egyike, amely engedélyeztetése, regisztrációja párhuzamosan folyt a különböző termesztési célú kukoricákban (hibrid-előállító vonalak, takarmánykukorica és csemegekukorica), és felhasználási engedélyét együtt is kapta meg a különböző termesztési célú kukoricákban.

Tényleg nem tudnak repülni a méhek a sötétben?

2023. október 3. 10:10

A közösségi médiát újabb őrület árasztotta el: a videókon kísérleti kaptárokba zárt méheket láthatunk, akik a mesterséges fényben repkednek, majd a lámpa lekapcsolását követően – látszólag tehetetlenül – egyként hullanak a földre.

Gyomirtás: hatékonyan és kíméletesen a vonalakban is

2019. április 26. 06:16

Baranyában a bólyi gazdaság vetőmagtermesztés és -termeszttetés ágazatában viszonylag kis területen termesztett vetőmagok hatalmas értéket képviseltek, a bennük okozott esetleges kár nagyon nagy értékű lehetett. Az anya és apa vonalak fokozott, az árukukoricákat jelentősen meghaladó mértékű érzékenysége vizsgálatokat indokolt.

A LED-es lámpák használata jelentős gázmegtakarítást eredményez

2022. november 2. 11:16

A hollandiai World Horti Centerben a HortiTech által végzett paradicsom- és uborkakísérletek kimutatták, hogy a LED-es termesztő lámpák használata jelentős gázmegtakarítást eredményez.