Nagyvilág

A történelem leghíresebb növényi mérgezései

Agrofórum Online

Amióta világ a világ, méregkeverők mindig is léteztek. De vajon milyen „gyilkos” növények mérgét használták, és kiket mérgeztek ezekkel meg?

A mérgek jobbára mindig is gyógynövényekből származtak, a történelem legügyesebb méregkeverői pedig szinte kivétel nélkül boszorkányoknak nevezett füvesasszonyok, vagy gyógyítók, tudós emberek voltak, akik pontosan ismerték a növényvilág sötét titkait, hogy mihez lehet nyúlni, és mikor kell kesztyűt viselni, még akkor is, ha épp másnak kevertek halálos mérget…

Az alábbiakban csokorba szedtük azokat az eseteket, amikor híres embereket (gyógy)növényből készült méreggel öltek meg. 

1. Szókratész (Kr. e. 399)
A neves görög filozófus haláláról megoszlanak a vélemények. Egyes legendák szerint Szókratészt a saját tanítványai mérgezték meg – a mester tudtával –, hogy ezzel mentsék meg a megalázó kivégzéstől, más források szerint a kivégzés előtt maga, Szókratész kért speciális „bürökpoharat” magának, hiszen pontosan tudta, az miként és milyen gyorsan öli majd meg.

Megint más források szerint maga a rá szabott kivégzés módja volt a „bürökpohár” elfogyasztása, tehát nem lefejezés vagy akasztás elől „menekült meg” ezzel a mester. A filozófust egyébként istentagadás vétke miatt, koholt vádak alapján távolították el az akkori politikai palettáról, és bár száműzetésbe vonulhatott volna, a filozófus úgy érezte, azzal hiteltelenné válna, hiszen mindig azt tanította, hogy a rossz törvényeket is be kell tartani.

Hogy igazát alátámassza, elfogadta a halálos ítéletét. A foltos bürök mérgével teli poharat nem élhette túl. A növény fő hatóanyaga a koniin, amelynek hatására először az alsó végtagok bénulnak meg, a folyamat felfelé halad, végül teljes öntudat mellett légzésbénulás okozta fulladással következik be a halál.

2. Claudius római császár (Kr. u. 54-68)
A történelem egyik leghatalmasabb (és egyik legbetegesebb) uralkodóját, Claudiust a saját rokona, s egyben negyedik felesége, a hatalomra éhes és manipulatív nőként ismert Agrippina mérgezte meg. Az özvegy nő célja mindvégig az volt, hogy Claudius Nerót, az ő fiát (akit a férfi a házasságkötés után adoptált) tegye meg örököséül.

Miután ez megtörtént, az ara szabadulni akart sosemszeretett urától, ezért megmérgezte őt. Egyes történészek szerint Agrippina mérges gombát használt, amelynek íze semleges volt, így Claudius gyanútlanul megette az elé tett ételben. 

3. Lucrezia Borgia (1480-1519)
A modenai hercegné a történelem egyik leghíresebb méregkeverőjeként ismert, aki a legendák szerint ellenlábasait különféle gyógynövények mérgének segítségével tette el láb alól. Noha erre semmiféle bizonyíték nincs, a mendemondák szerint Lucrezia egy gyűrű segítségével ölt: a gyűrű tetejét növényi méregbe (vélhetően nadragulya kipréselt levébe) mártotta, és azzal gyilkolta meg azt, aki az útját keresztezni merte. 

4. Bonaparte Napóleon (1769-1821)
Napóleon hivatalosan cianidmérgezés következtében halt meg a száműzetése ideje alatt. Az orvosi jelentések alapján a halál beálltának hivatalos oka a gyomorhurut volt, amihez vesebetegség és szifilisz is társult. Néhány történész arzénmérgezésre gyanakodik, míg mások szerint valószínűbb, hogy növényi méreganyagokat használhattak Napóleon megölésére.

5. Juan Ponce de León (1460-1521)
A spanyol hódító „az ifjúság forrását” kutatva expedíciót vezetett a mai Florida területére, ahol az őslakos indiánok (a calusa nép) megtámadta őt és társait, és az összecsapás alatt olyan nyíllal lőtték meg Ponce de Leónt, amelyet előzőleg a manszanilyafa tejfehér nedvébe mártottak. A felfedezőnek esélye sem volt a túlélésre, noha csodával határos módon eljutott a legközelebbi, Havannában található kórházba. Pár nappal később belehalt a mérgezésbe. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vietnam fokozza az európai agrár-erdészeti exportot

2025. május 6. 16:10

Vietnam természeti adottságai lehetővé teszik olyan termékek előállítását, amelyek az EU-ban kevésbé hozzáférhetők.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Milyen növényeket ültessünk a temetőbe?

2024. szeptember 30. 07:10

A temetőbe, a sírokra kerülő növényeknek szépnek és igénytelennek egyszerre kell lenniük. Olyanokat ajánlunk, amelyek ültetése biztosan beválik.

Őszi terméshatározó I. rész – galagonya, csipkerózsa és húsos som

2019. szeptember 26. 04:36

Ilyen tiszta, gyönyörű őszi időben érdemes beiktatni egy-egy kirándulást a varázslatos hazai erdőkben. Lépten-nyomon színpompás növényekre bukkanhatunk, amik ezekben a hetekben nemcsak tarka leveleikkel tűnnek fel. Értékes beltartalmú, nem ehető vagy éppen mérgező terméseket hozó növényekre bukkanhatunk. Tekintsük át a cikksorozatban, vajon milyen növényfajokat keresztezhet az utunk az őszi kirándulások alkalmával!

Cink, mint nélkülözhetetlen növényi tápanyag

2019. november 18. 04:37

A cinkhiány jelensége nem mondható nagyon gyakorinak és általánosnak a növénytermesztésben, de egyes fajok, növénycsoportok esetében rendszeresen megfigyelhető.

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

2019. május 24. 07:36

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.