Nagyvilág

Mi volt az Édenben valójában a „tiltott gyümölcs”? 

Agrofórum Online

A legtöbb Édenkert-ábrázoláson valamiért egy alma szerepel a „bűnbe esés gyümölcseként” Ádám és Éva kezében, annak ellenére, hogy a Biblia csak a „gyümölcs” szót említi.

Természetesen már maga az Édenkert helye is kérdéses, hiszen a Biblia nem említ konkrét helyszínt, ám a Tigris és az Eufrátesz folyó neve felbukkan, ahogy a fügefa is és a fa termése. Sokak szerint ez utalhat arra, hogy az Édenkert valahol abban a régióban lehetett, de emiatt a tiltott gyümölcsöt is szívesebben azonosítják az ott termő édes fügével, mint a kontinentális éghajlatra jellemzőbb almával. 

A Biblia így ír a Bűnbeesésről:
„A kígyó ravaszabb volt a föld minden állatánál, amit az Úristen teremtett. Ezt mondta az asszonynak: „Valóban mondta Isten, hogy nem ehettek a kert valamennyi fájáról?” Az asszony így válaszolt a kígyónak: „A kert fáinak gyümölcséből ehetünk. Isten csak a kert közepén álló fa gyümölcséről mondta: Ne egyetek belőle, ne érintsétek, nehogy meghaljatok.”

Erre a kígyó így beszélt az asszonyhoz: „Semmi esetre sem fogtok meghalni. Isten jól tudja, hogy amely napon abból esztek, szemetek felnyílik, olyanok lesztek, mint az istenek, akik ismerik a jót és a rosszat.” Az asszony látta, hogy a fa élvezhető, tekintetre szép, és csábít a tudás megszerzésére. Vett tehát gyümölcséből, megette, adott férjének, aki vele volt, és az is evett belőle.”

A Biblia tehát valójában nem nevezi nevén, hogy Ádám és Éva milyen gyümölcsöt evett.
Nem tudjuk, hogy mi volt az. Semmi sem utal arra, hogy alma lett volna  – jelentette ki Ari Zivotofsky rabbi, az izraeli Bar-Ilan Egyetem agykutatással foglalkozó professzora a Live Science-nek. A gyümölcs fajtájáról csak annyi információnk van, hogy „a kert közepén álló fa”. Ez minden, amit a Biblia mond.

Ez alapján nem lehet beazonosítani, miről van szó. Nem tudjuk, milyen fa és nem tudjuk, milyen gyümölcs. A Bibliában használt héber szó a „peri”a bibliai és a modern héber nyelvben egyaránt a gyümölcsökre utal. Az alma modern héber szava, a „tapuach” viszont sehol sem fordul elő a Teremtés könyvében vagy a héber Biblia első öt könyvében  – folytatta Zivotofsky. (Más, későbbi bibliai szövegekben viszont előfordul.) A bibliai időkben a „tapuach” egy általános gyümölcsre utaló szó volt. 

Ha a tiltott gyümölcs nem alma volt, akkor mi volt az?   
A héber Bibliát kommentáló rabbik a Talmudban, a rabbik tanításainak és a bibliai törvények gyűjteményében, valamint más, Kr. u. 500 körül készült írásokban számos gondolatot jegyeztek fel ennek a titokzatos gyümölcsnek a kilétéről, de az alma nem tartozik közéjük  – mondta Zivotofsky.

A rabbik az évszázadok során azt írták, hogy a gyümölcs talán egy füge lehetett, mivel a Biblia szerint Ádám és Éva, miután ettek a tudás fájáról, és rájöttek, hogy meztelenek, a testüket fügefa levelekkel takarták el. De az is lehet, hogy – írta néhány rabbi – ez búza volt, mivel a búza héber megfelelője, a „chitah”, hasonlatos a bűn szóhoz, a „cheit”- hez  – magyarázta Zivotofsky.

A szőlő, vagy a szőlőből készült bor egy másik lehetőség. Végül a rabbik azt írták, hogy a gyümölcs lehetett citrom is, vagyis héberül „etrog” – egy keserédes, citromszerű gyümölcs, amelyet a zsidó őszi ünnep, a szukkót idején használnak.

Látva, hogy melyek lehetnek a lehetséges tiltott gyümölcsök, hogyan lett végül az alma – amely a Nature Communications folyóiratban 2017-ben megjelent tanulmány szerint nem is a Közel-Keletről, hanem a közép-ázsiai Kazahsztánból származik – az irányadó értelmezés?

Világossá vált, hogy ez az interpretáció valószínűleg nem a zsidó hagyományokból származik – mondta Zibotofsky. Nem hiszem, hogy ez a zsidó hagyományban gyökerezett volna, hiszen a zsidó művészetben nem találunk ilyen értelmezést. 

„A gyümölcstől az almáig vezető lehetséges út valószínűsíthetőleg Kr. u. 382-ben vette kezdetét Rómában, amikor I. Damáz pápa egy Jeromos nevű tudóst kért fel a Biblia latinra való lefordítására” – mutatott rá az Encyclopedia Britannica. E projekt részeként Jeromos a héber „peri” szót a latin „malum” szóra fordította.

A latin „malum” szó az angolban az alma szót jelentette  – mutatott rá Robert Appelbaum, a svédországi Uppsalai Egyetem angol irodalom professzora. De ez akkoriban egy általános kifejezés is volt a gyümölcsre.

Az alma a 17. századig ilyen általános jelentéssel bírt. Jeromos valószínűleg azért választotta a „malum” szót a gyümölcsre, mert ugyanez a szó jelenthet gonoszságot is. Tehát egy szójátékról van szó, amely az emberek első nagy hibájához kapcsolódó gyümölcsre utal egy olyan kifejezéssel, amely lényegében szintén ugyanezt a jelentést hordozza magában. 

Ugyanakkor az Édenkertet ábrázoló festmények és más művészi alkotások segítettek megszilárdítani az almát – mint tiltott gyümölcsöt – a köztudatban. A művészetben, az írással ellentétben, a gyümölcsről nem lehet pusztán általánosságban beszélni – mondta Appelbaum. A művészeknek sokkal inkább fel kellett mutatniuk valamit, mint az íróknak.

És ők nem mindig almát jelenítettek meg: az Édenből való kiűzetés művészi ábrázolásain például a tiltott gyümölcsöt citromként ábrázolják (Genti oltárkép, Hubert és Jan van Eyck, 1432), sárgabarackként (A kígyó által megkísértett Éva, Defendente Ferrari, 1520-25), vagy épp gránátalmaként (Peter Paul Rubens, Az ember bukása, 1628-29) – állította Appelbaum. 

A rejtély tehát továbbra is rejtély marad, de egy biztos: almáról és almafáról konkrétan sosem esett szó a Bibliában. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biotechnológia a klímaváltozás ellen – de mikor lép az EU?

2025. július 18. 14:10

A klímaváltozás, a hozamcsökkenés és a fenntartható termelés sürgetik a döntéshozókat – vajon lekési Európa a biotechnológiai versenyt?

Újvilági csavarféreglégy: fenyegeti-e Európát a húsevő parazita?

2025. június 29. 16:10

Mexikóban egy húsevő légy lárvái tizedelik az állatállományt, emiatt az USA leállította a marhaimportot. Vajon Európát is elérheti a veszély?

Narancssárga, fekete, fehér?! Mini paradicsom új köntösben

2025. június 15. 16:10

A színes mini paradicsomok népszerűsége ugrásszerűen nő Kínában – a vásárlók az ízt, a látványt és a prémium minőséget keresik.

Globális kukoricahiány fenyeget 2025-26-ban

2025. június 1. 16:10

Rekordalacsony lehet a globális kukoricakészlet 2026-ra. A kínálat szűk, a kereslet erős – az USA és Kína kulcsszerepben.

Megújulóban van az almatermesztés Magyarországon

2024. augusztus 8. 09:10

A Fruitnet, a frisstermék-iparággal foglalkozó honlap írt a magyarországi almatermesztés javuló helyzetéről. Merre tart a hazai almaágazat?

Sokkal kevesebb lesz idén az alma

2019. július 24. 08:42

Az előzetes termésbecslések alapján idén mintegy 450 ezer tonna almatermés várható Magyarországon, ami 25 százalékkal elmarad az átlagtól. Hazánkban az egy főre eső étkezésialma-fogyasztás 12-15 kg/év.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.

Mi okozza az alma fiatal leveleinek sárgás-pirosas elszíneződését?

2019. április 8. 08:17

J. Réka kérdése: Mi okozza az alma fiatal leveleinek sárgás-pirosas elszíneződését?