Nagyvilág

Rendkívül sok rigó pusztult el az Usutu-vírustól Németországban

Agrofórum Online

Az Usutu-vírus a csípőszúnyogok által terjesztett betegség. Csupán néhány évtizede bukkant fel Európában, de ma már mindenhol jelen van, és különösen a feketerigókra veszélyes.

Az Usutu-vírus a nyugat-nílusi vírushoz hasonló, a sárgalázvírusok közé tartozó kórokozó. Eredetileg Afrikából származik, és egy 1996-os szövetmintában mutatták ki először az olaszországi Toscanából. Magyarországon 2005-ben találtak először fertőzött feketerigót, Németországban 2010-ben. 2011–2012-ben Délnyugat-Németországban a vírus a feketerigók tömeges pusztulását okozta, és mára egész Németországban elterjedt.

Szúnyogok terjesztik

Az Usutu terjesztői különféle szúnyogfajok, főleg a dalosszúnyog (Culex pipiens). Az Usutu-vírussal fertőzött madarak egyértelmű tüneteket mutatnak: apatikusak, nem menekülnek és gyakran néhány napon belül elpusztulnak.

Szerencsére emberben csak nagyon ritkán mutatták ki a vírust, és a legtöbb esetben tüneteket nem okoz. Ha mégis, akkor fejfájás, láz, izomfájdalom, kiütések jellemzők, de súlyos, szövődményes eset nem fordult elő.

2024-ben súlyos pusztítást okoz a betegség

Ebben az évben a vírus Németországban különösen nagy erőre kapott. A Bernhard Nocht Trópusi Medicina Intézetbe (BNITM) egész Németországból érkeznek az elhullott madarakról – főként feketerigókról bejelentések. Az eddig elemzett minták 25%-a pozitív lett az Usutu-vírusra. Eddig több mint 120 elpusztult madarat küldtek be. 2023-ban összesen csak 100 példány érkezett az intézetbe.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vietnam fokozza az európai agrár-erdészeti exportot

2025. május 6. 16:10

Vietnam természeti adottságai lehetővé teszik olyan termékek előállítását, amelyek az EU-ban kevésbé hozzáférhetők.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Mi lehet a burgonyagumó héján a barna gyűrű alakú rajzolat?

2020. február 25. 05:36

B. Ákosné kérdése: Burgonyagumókat vásároltam, némelyiknek a héján barna gyűrű alakú rajzolatok voltak. Étkezési célra felhasználhatom ezeket a gumókat? Mi az oka az érdekes „mintáknak”?

Mi okoz elváltozást a cukkini levelén és termésén?

2019. augusztus 28. 06:37

R. Erika kérdése: Cukkini levelein szokatlan elváltozásokat vettem észre, világoszöld rajzolatok jelentek meg a fiatal leveleken. A termés is torzult. Mitől lehet?

Fogyasztható a fehér színű elváltozásokkal tarkított kajszitermés?

2024. július 7. 04:40

Sárgabaracklekvár készítésekor a gyümölcsökben kemény, fehér színű részeket találtam, szálkásak, rostosak voltak, száraznak tűntek. Mi okozza ezeket az elváltozásokat, ehetők-e, nem károsak, nem mérgezők?

Jövőre lehet vakcina afrikai sertéspestis ellen

2020. december 6. 05:37

Sikerült elkülöníteni, és az afrikai sertéspestis betegség vírusbankját létrehozni egy kutatócsoportnak Vietnámban. A kezdeti oltástesztek biztató eredményeket hoztak.