13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Nagyvilág

Rendkívül sok rigó pusztult el az Usutu-vírustól Németországban

Agrofórum Online

Az Usutu-vírus a csípőszúnyogok által terjesztett betegség. Csupán néhány évtizede bukkant fel Európában, de ma már mindenhol jelen van, és különösen a feketerigókra veszélyes.

Az Usutu-vírus a nyugat-nílusi vírushoz hasonló, a sárgalázvírusok közé tartozó kórokozó. Eredetileg Afrikából származik, és egy 1996-os szövetmintában mutatták ki először az olaszországi Toscanából. Magyarországon 2005-ben találtak először fertőzött feketerigót, Németországban 2010-ben. 2011–2012-ben Délnyugat-Németországban a vírus a feketerigók tömeges pusztulását okozta, és mára egész Németországban elterjedt.

Szúnyogok terjesztik

Az Usutu terjesztői különféle szúnyogfajok, főleg a dalosszúnyog (Culex pipiens). Az Usutu-vírussal fertőzött madarak egyértelmű tüneteket mutatnak: apatikusak, nem menekülnek és gyakran néhány napon belül elpusztulnak.

Szerencsére emberben csak nagyon ritkán mutatták ki a vírust, és a legtöbb esetben tüneteket nem okoz. Ha mégis, akkor fejfájás, láz, izomfájdalom, kiütések jellemzők, de súlyos, szövődményes eset nem fordult elő.

2024-ben súlyos pusztítást okoz a betegség

Ebben az évben a vírus Németországban különösen nagy erőre kapott. A Bernhard Nocht Trópusi Medicina Intézetbe (BNITM) egész Németországból érkeznek az elhullott madarakról – főként feketerigókról bejelentések. Az eddig elemzett minták 25%-a pozitív lett az Usutu-vírusra. Eddig több mint 120 elpusztult madarat küldtek be. 2023-ban összesen csak 100 példány érkezett az intézetbe.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Fokozott veszélyt jelentenek a madárinfluenza mutációi

2025. március 9. 16:10

Texasban kilenc mutációt azonosítottak egy emberi H5N1 madárinfluenza-törzsben, amelyek fokozzák a vírus fertőzőképességét.

Globális mikotoxin-helyzet 2024: trendek és jóslatok

2025. március 7. 11:10

A Nutrition globális adatbázisában elérhető nyersanyagokra és teljes takarmánymintákra vonatkozó mikotoxin-adatok alapján készült az elemzés.

Miért nem fertőzöttek általában a vírusos növények magjai?

2024. szeptember 25. 14:40

Annak felfedezése, hogyan védik a növények a magot a vírusoktól, még a humán betegségek átadásának megakadályozására is alkalmas lehet.

Mitől lettek bemélyedő foltok a Besztercei szilva termésein?

2023. szeptember 17. 04:37

Végre találtam a piacon Besztercei szilvát, és otthon vettem észre, hogy valami baja van. A héján bemélyedő foltokat látok, és ott a húsa kemény. Mi lehet ez, emiatt ehető? Sajnos sok szilva ilyen, legalább a fele.

A TSWV rezisztenciatörő törzseinek súlyosabb kártétele

2020. március 15. 04:37

Ebben a cikkünkben a TSWV paradicsomon és paprikán okozott kártételét mutatjuk be tüzetesebben.

Miről ismerem meg, hogy vírusos a paradicsom?

2020. július 29. 07:08

Miről ismerem meg, hogy vírusos a paradicsom növényem? Hogyan védekezhetek ellene?