Növénytermesztés

A földimogyoró lehet a jövő növénye

Agrofórum Online

A tudományos világ fáradhatatlanul keresi azokat a növényeket, amelyek a fokozódó éghajlati problémák mellett is megállják a helyüket. Talán elsőre nem is gondolnánk, de bizony, a földimogyoró is e „túlélők” közé tartozik.

A klímaváltozás könyörtelen tempóval halad előre és nincs tekintettel a szélsőséges körülmények között elpusztuló növényekre. Olyan növények vehetik csak fel vele a versenyt, amelyek kibírják a forróságot és a szárazságot akkor is, ha ezek az időszakok évről évre meghosszabbodnak.

A földimogyoró azok közé tartozik, amelyek kiállják a próbát. Németországban rengeteg földimogyoró terem, de a betakarításhoz szükséges gépek a legtöbb helyen még hiányoznak.

„Az egyre kellemetlenebbé váló klímaváltozás a mi gazdaságunknak is egyre több fejfájást okoz – mondta egy német gazda. – Sok szántóföldi növénykultúrával egyszerűen már nem tudjuk tartani a hozamainkat, ezért új növénykultúrákra van szükségünk.

Így jutottunk el nemrégiben arra a pontra, hogy ha már klímaváltozást tűrő növényeket keresünk, a földimogyoró lehet a tökéletes választás. Nem véletlenül esett a döntésünk épp a földimogyoróra – folytatta. – A Bajor Állami Mezőgazdasági Kutatóközpont (LfL) egyik televíziós riportja hívta fel a figyelmemet erre az izgalmas növényre.

A műsorban ugyanis a „jövő növényeiről” volt szó, ott hallottam első ízben ilyen aspektusból a mogyoróról. Ez a növény ugyanis nagyon jól gazdálkodik a számára szükséges tápanyagokkal, és ügyesen átvészeli a legszárazabb időszakokat is.

Ekkor döntöttem úgy, hogy kipróbálom a mogyorótermesztést, majd 2022-ben bele is vágtam. Az első mogyorókat május elején vetettem el, hiszen akkor már kellőképpen meleg (18 °C-os) volt a talaj. Korábban nem figyeltem erre, így egyetlen hideg éjszaka alatt tönkrement minden, ezért az egész műveletet meg kellett ismételnem.

Egy kereskedelmi forgalomban kapható egyszerű vetőgéppel vetettem, 50 cm-es sortávolsággal – folytatta a termesztő.  – Ez azt jelentette, hogy a gyomirtást a kapálógéppel tudtam elvégezni. Üzbegisztánból származó vetőmagot használtam, egy osztrák kereskedőtől szereztem be.

A magokat 3-4 cm mélyre ültetem. A szakirodalom 7-8 cm-t javasol, de véleményem szerint ez itthon túlságosan késlelteti a kelést. 10 növény/m2 -es vetési sűrűséggel vetettem lebomló mulcsfóliába, hogy az jobban megfeleljen a földimogyoró hőmérsékleti igényeinek.”

A gazda folyamatosan fejleszti a földimogyoró-termesztési módszerét. Bár tavaly nem voltak fagyproblémák, újabb nehézségek merültek fel, mivel nyulak támadták meg a mogyoróültetvényeket. Ugyanakkor jó tapasztalatai is voltak: a földimogyoró pozitívan reagált a jó kalcium-ellátottságú a termőhelyen.

Idén kísérleti jelleggel rizobiumokkal akarja beoltani a mogyorószemeket, emellett először szeretné kipróbálni a gátakon történő termesztést is. A virágzás után a termés szára a talajba nő, és a föld alatt kialakítja a hüvelyeket az apró diófélékkel.

A tipikus mogyoró-termelő országokban, például az USA-ban gépesített technológia áll rendelkezésre, ám Németország még a fasorban sincs e tekintetben. A betakarítás októberben veszi kezdetét. A földimogyorót a burgonyatermesztésből származó betakarítógéppel aratja le a legtöbb gazda, amit eztán kézzel pakolnak az erre a célra előkészített ládákba. Ez nehéz fizikai munka, emellett roppant időigényes is.

A mogyorótermesztő a szomszédos biogázüzemben szárítja a nedves mogyoróhéjat.
„Még nem tudom, hogy ez mennyire lesz kifizetődő – mondja a gazda. – Egyelőre nem foglalkozom az értékesítéssel. A földimogyoró még mindig csak egyfajta hobbi a gazdaságunk számára. Ennek ellenére látok perspektívát a termesztés kiterjesztésére.

Ehhez azonban még sok termesztési tapasztalatra van szükség. Eddig csak a családom és a barátaim élvezhették a mogyoró finom ízét. Ez egy remek növényi fehérjeforrás a vegetáriánusok számára. A hazai termesztés és a tapasztalat tekintetében azonban még bőven van hova fejlődni.”

(Fotó: Couleur/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Kiugró hozamokkal zárult az idei aratás

2021. augusztus 3. 06:48

A kiugró hozamnak köszönhetően az őszi búza összhozama kisebb termőterületen is ugyanannyi lett, mint tavaly.

Két hét múlva kezdődhet az őszi árpa aratása

2020. június 13. 13:58

A NAK megyei elnökeinek közlése alapján jelenleg a permetezési, növényvédelmi munkák zajlanak, illetve készülnek a gazdák az aratásra.

Önvezető kombájnflotta

2020. augusztus 13. 04:36

A Cognitive Agro Pilot rendszert arra tervezték, hogy a vezetőnek csak a betakarítás minőségére kelljen figyelni, mivel a kombájnt a robotasszisztens vezeti.

Kezdődik az alma betakarítása: jó termésre számítanak

2021. augusztus 25. 09:16

Szeptember elején kezdődik a tartományban az alma intenzív betakarítása. Akkor az Elstar fajta érik, amely Észak-Rajna-Vesztfália termesztési területének csaknem egyharmadán található.