Az ausztrál árpaimport visszatérése Kínában legalább egy iparágban – a kézműves sörök főzőiben – örömhírt jelent, ugyanis ők a számukra nagyon szükséges költségcsökkentésben reménykednek.
Az elmúlt három év nem tett jót Kína születőben lévő kézműves söripari ágazatának. Először a világjárvány tartotta távol a vásárlókat a bároktól, majd a kínai kormány 2020-ban súlyos dömpingellenes vámokat vetett ki az ausztrál árpára és borra, amelyet széles körben megtorlásnak tekintettek arra a vizsgálatra, amelyet Canberra a COVID-19 eredete kapcsán folytatott le.
Az árpa vámjait a múlt hónapban a kereskedelmi feszültségek enyhülése után csökkentették. Ez segít mérsékelni a költségeket az összes kínai sörfőző számára, de különösen azoknak a kézműves sörfőzőknek, akik tiszta malátát használnak, és nem adnak hozzá más összetevőket, például tört rizst vagy keményítőt, ami drágítja termékeiket.
A vámok bevezetését megelőző három évben Kína az ausztrál sörárpaexport 86-91%-át vásárolta meg – mutatják az ausztrál kormány adatai. Ezek a szállítmányok esetenként a kínai sörárpa kereslet több mint felét tették ki, évtől függően.
„Az ausztrál árpa visszatérése azt jelenti, hogy mindenki boldogabb lesz – mondta Miller Meng, a sanghaji kézműves sörbár, a The Brew sörfőzőmestere. – Az ausztrál maláta piaci árai visszatérnek a helyes útra. Mivel nem áll rendelkezésre ausztrál maláta, a többi maláta ára szinte őrült szinteket ért el.”
Az EqualOcean International kutatása szerint jelenleg több mint 13 ezer kézműves sörrel kapcsolatos vállalkozás működik Kínában. Egyesek, például a tiencsini székhelyű Trueman Brewing és a belső-mongóliai székhelyű Mahanine Brewing világszerte díjnyertes sörfőzeteket gyártanak.
Kína a világ legnagyobb sörpiaca, a Statista szerint idén várhatóan 125 milliárd dollár lesz, és 2020-ig a kézműves sörfőzdék az iparág virágzó részei voltak.
Az ausztrál malátaárpa hiányában azonban sok kínai kézműves sörgyár olyan alternatívák felé fordult, mint a francia vagy a kanadai maláta. Az ausztrál árpával minőségileg egyenértékű opciók nem voltak olcsók, különösen azután, hogy Oroszország Ukrajna elleni inváziója miatt a gabona és a szállítási költségek világszerte megugrottak, a termést pedig a kedvezőtlen időjárás sújtotta.
Ez az árrés veszedelmes csökkenését jelentette, és remélhetőleg az ausztrál import megfordítja ezt a tendenciát – mondták a kézműves sörfőzők a Reutersnek.
Mintegy 300 ezer tonna ausztrál sörárpa eladásáról kötöttek szerződést Kínának a vámok elengedése óta. Az ausztrál árpatermesztők számára a kínai piac újbóli megnyitása természetesen jó hír. Az egykor a kínai sörgyártásra fordított árpa nagy része az elmúlt években tevéknek, juhoknak és kecskéknek szánt takarmányárpává vált Szaúd-Arábiában, amelyet alacsonyabb áron adnak el.