Növénytermesztés

A korai tavaszi virágok a méhkolóniák túlélését biztosíthatják

Agrofórum Online

A méheknek akár egy hónappal korábban is szükségük lehet táplálékra, mint amikor a jól ismert beporzóbarát növények virágba borulnak.

Az Európában „beporzóbarátként” számon tartott növényfajok akár egy hónap késéssel kezdenek virágozni a méhek szükségleteihez képest, ami csökkenti a kolóniák túlélésének és új királynők létrehozásának esélyét.

A már meglévő növényfajok korán virágzó fajokkal való kiegészítésével 35%-ról 100%-ra növelhető a méhcsaládok túlélési esélye.

Kritikus a kora tavaszi táplálék jelentősége

Az Oxfordi és az Exeteri Egyetem új kutatása, amely az Insect Conservation and Diversity című folyóiratban jelent meg. Ebben kimutatták, hogy a Beporzóbarát növények listáján szereplő fajok akár egy hónapos késéssel kezdenek virágozni ahhoz képest, mint amikor a méheknek szükségük lenne rájuk. Ez az időszak csökkenti a családok túlélésének esélyét és a királynők létrehozását abban az évben.

Az eredmények azt mutatták, hogy a kora tavasszal rendelkezésre álló virágpor és a nektár elérhetőségének jelentőségét mind ez ideig alulértékelték. Pedig kritikus a szerepe abban, hogy a méhkolónia a szezon végéig életben maradjon, és a következő szezonra új királynőket neveljen.

A kutatás vezető szerzője, dr. Tonya Lander elmondta: „Az eredményeknek köszönhetően egyszerű és gyakorlatias javaslat adható a méhek megsegítésére. A sövényekben táplálékul szolgáló fajokat korán virágzó fajokkal, különösen a kerek repkénnyel, piros árvacsalánnal, juharral, cseresznyével, galagonyával és fűzzel kell gazdagítani, ami 35%-ról 100%-ra javítja a kolóniák sikerességét. Ezzel a mezőgazdasági területeken meglévő sövények fajgazdagságát bővítjük, és a gazdaságok termőterülete nem csökken, miközben a beporzók is jól járnak vele.”

Mi virít a szántóföld széli sövényben?

A tanulmány két európai méhfajt vizsgált: a földi poszméhet (Bombus terrestris) és a mezei poszméhet (B. pascuorum). A kutatók a következőket vizsgálták: Az év során mikor a legnagyobb a poszméhek táplálékigénye (virágpor és nektár)? Hogyan hatnak a kolóniák túlélésére a táplálékhiányos időszakok? Hogyan függ össze a táplálékigény a családok összetételének (kifejlett poszméhek, peték, lárvák és bábok száma) szezonális változásával? Hogyan befolyásolja a kora tavasszal virágzó növények elérhetősége a kolóniák túlélését és a királynő termékenységét?

Az eredmények azt mutatták, hogy a poszméhek táplálékigénye márciustól júniusig a legmagasabb, és a táplálék hiánya ebben a kritikus időszakban katasztrofális következményekkel jár a kolóniák túlélésére és az új királynők felnevelésére nézve, növelve a helyi populáció kihalásának kockázatát.

Március és április különösen kritikus hónapok, amikor a táplálék elérhetőségében mutatkozó kéthetes hiány 50-87%-os csökkenést okozott a felnevelt királynők számában.

Egy másik kutató elmondta, meglepődve tapasztalták, hogy a kolónia nektár és virágpor iránti igényét elsősorban a lárvák száma határozza meg, nem pedig a kifejlett dolgozók száma. Ez megmagyarázza a kolónia különösen nagy igényét márciusban és áprilisban, mielőtt a kifejlett dolgozók főleg a kolónián kívül táplálkoznának. A lárváknak a növekedéshez virágporra van szükségük, a nektárból származó energia nagy részét pedig a fejlődő utódok hőszabályozására használják fel.

A beporzók száma minden erőfeszítés ellenére világszerte még mindig csökken. Ám a kora tavaszi virágok valószínűleg növelik a méhcsaládok túlélését és új méhkirálynő létrehozását, hozzájárulva ezzel a csökkenés megállításához és visszafordításához.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Hétfőtől pályázhatnak a méhészek az új méh állatjóléti támogatásra

2022. június 20. 11:42

Tízmilliárd forint keretösszeggel hirdette meg az Agrárminisztérium a méhek állatjóléti támogatását.

Ismét beadható a „méhcsaládonkénti 1000 forintos” támogatás!

2023. február 6. 12:35

Február 28-ig ismét beadható a méhcsaládonkénti 1000 forintos támogatás.

Megszúrt, megcsípett, megkarmolt ­– mit tegyek?

2024. augusztus 11. 12:10

Amikor fáj, de még nem kell az orvos. Gyors segítség – hűtés, melegítés, fertőtlenítés, vagy amire szükség van – kisebb bőrsérülések esetén.

Oktató kampány indult a méhekért

2021. június 1. 09:17

Az óvodásokat és kisiskolásokat célzó kampány rávilágít a méhek fontosságára és kulcsszerepükre a növények beporzásában.