Növénytermesztés

A korai tavaszi virágok a méhkolóniák túlélését biztosíthatják

Agrofórum Online

A méheknek akár egy hónappal korábban is szükségük lehet táplálékra, mint amikor a jól ismert beporzóbarát növények virágba borulnak.

Az Európában „beporzóbarátként” számon tartott növényfajok akár egy hónap késéssel kezdenek virágozni a méhek szükségleteihez képest, ami csökkenti a kolóniák túlélésének és új királynők létrehozásának esélyét.

A már meglévő növényfajok korán virágzó fajokkal való kiegészítésével 35%-ról 100%-ra növelhető a méhcsaládok túlélési esélye.

Kritikus a kora tavaszi táplálék jelentősége

Az Oxfordi és az Exeteri Egyetem új kutatása, amely az Insect Conservation and Diversity című folyóiratban jelent meg. Ebben kimutatták, hogy a Beporzóbarát növények listáján szereplő fajok akár egy hónapos késéssel kezdenek virágozni ahhoz képest, mint amikor a méheknek szükségük lenne rájuk. Ez az időszak csökkenti a családok túlélésének esélyét és a királynők létrehozását abban az évben.

Az eredmények azt mutatták, hogy a kora tavasszal rendelkezésre álló virágpor és a nektár elérhetőségének jelentőségét mind ez ideig alulértékelték. Pedig kritikus a szerepe abban, hogy a méhkolónia a szezon végéig életben maradjon, és a következő szezonra új királynőket neveljen.

A kutatás vezető szerzője, dr. Tonya Lander elmondta: „Az eredményeknek köszönhetően egyszerű és gyakorlatias javaslat adható a méhek megsegítésére. A sövényekben táplálékul szolgáló fajokat korán virágzó fajokkal, különösen a kerek repkénnyel, piros árvacsalánnal, juharral, cseresznyével, galagonyával és fűzzel kell gazdagítani, ami 35%-ról 100%-ra javítja a kolóniák sikerességét. Ezzel a mezőgazdasági területeken meglévő sövények fajgazdagságát bővítjük, és a gazdaságok termőterülete nem csökken, miközben a beporzók is jól járnak vele.”

Mi virít a szántóföld széli sövényben?

A tanulmány két európai méhfajt vizsgált: a földi poszméhet (Bombus terrestris) és a mezei poszméhet (B. pascuorum). A kutatók a következőket vizsgálták: Az év során mikor a legnagyobb a poszméhek táplálékigénye (virágpor és nektár)? Hogyan hatnak a kolóniák túlélésére a táplálékhiányos időszakok? Hogyan függ össze a táplálékigény a családok összetételének (kifejlett poszméhek, peték, lárvák és bábok száma) szezonális változásával? Hogyan befolyásolja a kora tavasszal virágzó növények elérhetősége a kolóniák túlélését és a királynő termékenységét?

Az eredmények azt mutatták, hogy a poszméhek táplálékigénye márciustól júniusig a legmagasabb, és a táplálék hiánya ebben a kritikus időszakban katasztrofális következményekkel jár a kolóniák túlélésére és az új királynők felnevelésére nézve, növelve a helyi populáció kihalásának kockázatát.

Március és április különösen kritikus hónapok, amikor a táplálék elérhetőségében mutatkozó kéthetes hiány 50-87%-os csökkenést okozott a felnevelt királynők számában.

Egy másik kutató elmondta, meglepődve tapasztalták, hogy a kolónia nektár és virágpor iránti igényét elsősorban a lárvák száma határozza meg, nem pedig a kifejlett dolgozók száma. Ez megmagyarázza a kolónia különösen nagy igényét márciusban és áprilisban, mielőtt a kifejlett dolgozók főleg a kolónián kívül táplálkoznának. A lárváknak a növekedéshez virágporra van szükségük, a nektárból származó energia nagy részét pedig a fejlődő utódok hőszabályozására használják fel.

A beporzók száma minden erőfeszítés ellenére világszerte még mindig csökken. Ám a kora tavaszi virágok valószínűleg növelik a méhcsaládok túlélését és új méhkirálynő létrehozását, hozzájárulva ezzel a csökkenés megállításához és visszafordításához.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

Indiában, Kínában és Törökországban van a legtöbb méhkaptár

2021. május 12. 04:37

Indiában 12,25 millió a méhkaptárak száma, ezzel ebben a tekintetben is világelső az ázsiai szubkontinens.

Méhekkel és mézzel hívják fel a figyelmet az ukrán aknamezőkre

2024. október 1. 16:10

Ukrajnában rengeteg az elaknásított terület. Egy projektben az ezeken létrehozott méhlegelővel és termelt mézzel hívják fel a figyelmet az aknákra.

Nem kedvez a méhészeteknek a forróság

2019. június 28. 15:03

A növények virágzási időszaka körülbelül felére csökken, emiatt a méheknek kevesebb idejük van nektárt gyűjteni.

Edukációs kampánnyal, országos aktivitásokkal a beporzók védelméért

2023. május 18. 15:02

Idén is támogatja az Országos Magyar Méhészeti Egyesület munkáját a SIÓ.