33℃ 21℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Növénytermesztés

A műanyag hulladék problémájának kezelése a kertészeti ágazatban

Agrofórum Online

Nem kizárólag a termesztők feladata, hogy minél környezettudatosabbak legyenek. Ezúttal a beszállítók is összefogtak a termesztés zöldebbé tétele érdekében. A Netafim már 2010-ben is tett lépéseket ebbe az irányba, amikor megnyitotta az első hulladékhasznosító üzemét a kaliforniai Fresnóban. Most, 2022-ben ismét sikerrel jártak: a Netafim új hulladékhasznosító üzemet nyitott Mexikóban.

– A zárt körforgás modelljének megvalósítását tűztük ki célul – mondta John Farner, a Netafim munkatársa. – Ezt a koncepciót vittük át egy másik piacra, ahol a lehetőségeink most tovább nőnek.

A műanyag hulladék kezelése

A zártkörű modell részét képezi a termesztők műanyag hulladék megsemmisítése terén nyújtott támogatása is. A vállalat újrahasznosított anyagokat használ fel az általa forgalmazott csepegtetős öntözőrendszerek előállításához. – A műanyag hulladék mennyiségének növekedése globális probléma – mutatott rá John. – Mi a Netafim-nél kiemelt felelősséggel foglalkozunk a probléma kezelésével nem csak Kaliforniában, hanem most már Mexikóban is.

A kezdeményezés már jócskán túlmutat az amerikai kontinensen. Míg a Netafim tulajdonolja és működteti az ottani hulladékhasznosító üzemeket, kapcsolataik révén a világ más részein is ugyanezt a modellt követik. – Elkötelezetten igyekszünk növelni a hulladékgyűjtési tevékenységünket, méghozzá globálisan – folytatta Farmer, majd azt is elárulta, hogy bár egyes létesítményeket nem közvetlenül ők üzemeltetnek, vannak olyan partnereik, akik összegyűjtik a hulladékot, és újrahasznosító üzemekbe szállítják, hogy az ne a hulladéklerakókba kerüljön.

Nehéz környezetvédelmi szempontból felelősségteljesnek lenni

Az ilyen erőfeszítések különösen fontosak, mert John úgy véli, hogy a termesztők felelősséget akarnak vállalni a hulladékuk megsemmisítéséért.

– Nem akarnak ártani a környezetnek, helyesen akarnak cselekedni – magyarázta. – Gyakran kihívást jelent számukra, hogy erre megoldást találjanak. Itt jön a képbe a körforgásos programunk. Teljes körű környezetvédelmi oktatási programot biztosítunk meglévő és potenciális ügyfeleink számára. Ha a Netafimtől vásárolnak csepegtető vezetékeket, az garanciát jelent arra, hogy a gyártásukhoz újrahasznosított anyagokat használtak fel. A programunkhoz való csatlakozással pedig a termesztők nálunk helyezhetik el a műanyag hulladékukat, és biztosak lehetnek abban, hogy ez a hulladék nem szennyezi a környezetet, hanem olyan csepegtetővezetékek gyártására fogják felhasználni ezeket, amelyeket egy másik termesztő örömmel alkalmaz majd.

A fejlődés támogatása

A Netafim azért döntött úgy, hogy Mexikóban nyitja meg új hulladékhasznosító üzemét, mert az agráripari ágazat ott erőteljesen növekszik.

– A lehetőségek ezen a piacon folyamatosan nőnek, és mi vagyunk azok, akik az öntözőberendezések gyártójaként ilyen programot működtetnek egy saját tulajdonú hulladékfeldolgozó üzemmel – magyarázta John. Elmondása szerint a Netafim arra törekszik, hogy 2030-ra elérje azt a szintet, hogy öntözővezetékeik gyártásához 45%-ban újrahasznosított anyagot használjanak. – A Netafim a kiváló minőségű termékeiről ismert, és a csepegtető rendszereink továbbra is ilyenek maradnak, függetlenül attól, hogy milyen anyagot használunk. A saját hulladékhasznosító üzemeinkkel megvalósított körforgásos program a Netafim sajátos módszere arra, hogy a műanyag hulladék problémáját a termékei gyártásával oldja meg.

A műanyag hulladék kérdése azonban nem az egyetlen kihívás a gazdálkodók számára, ezzel John és a Netafim is tisztában van. – A víz például továbbra is globális kihívást jelent, ezért a Netafim arra törekszik, hogy megmutassa a termesztőknek, hogyan lehet kevesebből többet kihozni. Így jutottunk el a csepegtető öntözés feltalálásáig. Ezzel együtt más kihívások is vannak, például a talaj egészségének kérdése – folytatta. – Hiszen amikor a talaj állaga folyamatosan romlik, hogyan használjuk fel a vizet és a tápanyagokat? A regeneratív mezőgazdaság minden aspektusát vizsgáljuk, és keressük a módját annak, hogy ne csak a termékeinkkel, hanem a környezetvédelemmel is a mozgalom szolgálatába álljunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Nem jó a méret? Nem tetszik? Hihetetlen, mi történik az általunk visszaküldött termékekkel

2024. február 21. 07:10

Az internetről gyakorlatilag bármit meg lehet már rendelni, amire az életünkhöz feltétlenül szükség van, és azt is, amiről csak gondoljuk, hogy szükségünk van rá. Ha aztán rájövünk, hogy a vásárlás elhamarkodott volt, az árut jogszabály szerint 14 napon belül visszaküldhetjük. De mi történik a felbontott, ám nem használt és visszaküldött tárgyakkal?

A Csendes-óceán egyik legnagyobb szigete az ember „alkotása” 

2023. október 25. 11:40

Vajon mi lesz a Földet mérgező, egyre növekvő úszó szemétsziget sorsa? Ki a felelős érte? És hogyan lehet felszámolni? Egyáltalán, hogyan, miként keletkezett?

Szemét a földjeink mellett

2022. április 6. 08:36

A mai fogyasztói társadalomban pazarlóan élünk. Számos olyan fogyasztási cikkel vesszük körbe magunkat, aminek előállítása, használata, majd hulladékként való kezelése hatalmas terhet ró a környezetünkre és a pénztárcánkra.

Mihez kezdjünk a tökökkel Halloween után?

2023. november 2. 07:10

Halloween után már nálunk is halomban állnak a szeméttelepeken a rothadó tökök, amelyek nem kevés metángázzal járulnak hozzá a környezetszennyezéshez, pedig van jobb módja annak, hogy szegény töklámpásoknak egy új, második életet adjunk.