Növénytermesztés

A napenergiával működő öntözés megoldást jelenthet Afrikában

Agrofórum Online

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) jelentése kiemeli a hatalmas talajvízkészletek hasznosításának lehetőségét.

Az eljárás drámai módon növelheti a mezőgazdasági termelést és az élelmezés-biztonságot egy olyan régióban, amelyet gyakran sújt az aszály és az éhezés – több mint 38 millió ember él a Száhel-övezetben és Nyugat-Afrikában. A legfrissebb elemzés szerint válságos a térség, mert egyre rosszabb az élelmiszer-biztonság ezekben az országokban.

A Szahara sivatag déli pereme

A Száhel-övezet Afrika északi részén, a Szahara sivatag déli peremén húzódik, és az Atlanti-óceántól az Indiai-óceánig terjed. Ez a terület a sivatag és a szavanna közötti átmeneti zónát képezi, átszelve több országot, mint például Szenegál, Mauritánia, Mali, Burkina Faso, Niger, Nigéria, Csád, Szudán és Eritrea vidékeit. A „száhel” szó az arab nyelvben a sivatag szegélyét jelenti.

Kihasználatlan vízkészletek

A Száhel-övezet jelentős föld alatti vízkészleteknek ad otthont, amelyek a hagyományos dízelgenerátorokkal történő vízkitermeléshez kapcsolódó magas költségek miatt jórészt kihasználatlanok maradnak. A FAO új elemzése, amelyet a Nemzetközi Vízgazdálkodási Intézettel (IWMI) együttműködésben készített, innovatív megoldást kínál. A Száhel-övezet bőséges napenergiáját felhasználva olyan öntözőrendszereket javasolnak, amelyek mind a felszíni, mind a felszín alatti vízforrásokat képesek kiaknázni.

A kiadvány a legmodernebb térinformatikai eszközöket és elemzéseket ötvözi Burkina Fasóban, Szenegálban és Nigerben, amely országok a legalkalmasabbak napenergiával történő öntözésre. Szenegálban például a földterületek több mint 80 százaléka jó eséllyel alkalmas napenergiával történő, talajvízforrásokat használó öntözésre. Ezzel szemben az olyan régiók, mint Észak-Niger és Mali, kihívásokat jelentenek a túlzott szárazság miatt. 

Óriási potenciál 

A napelemes öntözőrendszerek ígéretes megoldást kínálnak, lehetővé téve a gazdák számára, hogy hozzáférjenek a vízhez olyan területeken, ahol az elektromosság hiányzik, vagy a fosszilis tüzelőanyagok túl drágák. Közben azonban fontos, hogy a vízkivételt gondosan kell kezelni a túlzott kitermelés elkerülése érdekében. További egyeztetéseket és mélyebb elemzéseket akarnak elindítani arról, hogyan tudják a napelemtechnológiát hasznosítani mind az élelmezésbiztonsági, mind a környezeti kihívások kapcsán a Száhel-övezetben. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit kell tudnunk a vernalizációról, és miért baj, ha elmarad?

2024. december 3. 15:10

Bizonyos növényfajok életciklusuk során alacsony hőmérsékletet igényelnek, hogy a generatív szakaszba átlépjenek, tehát virágot hozzanak.

Szennyvíziszapból foszforműtrágya: előnyök és hátrányok

2024. december 2. 11:10

Az újrahasznosítás a legkörnyezetkímélőbb eljárás, főleg az olyan szennyező anyagok esetében, mint a foszfor és a szennyvíziszap.

Ukrajnában nagyobb lehet a búza vetésterülete 2025-ben

2024. november 30. 08:10

Ukrajnában a búzatermés akár 25 millió tonnára is nőhet jövőre az idén várható 22 millió tonnáról a nagyobb vetésterületnek köszönhetően.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Zöld energiaforrás az üvegházak üzemeltetéséhez

2023. május 2. 10:40

A startup cég olyan üvegházak árnyékolására alkalmas rendszereket gyárt, amelyek elektromos árammá alakítják a napfényt.

Hiedelmek és a valóság a napelemrendszerekkel kapcsolatban

2024. május 21. 11:10

A napelemrendszerek működéséről még manapság is sokan csak feltételezésekre hagyatkoznak. Egy szakértő segít fényt deríteni a valóságra.

Mindenki nyer vele: napenergiával működtetik az öntözést Dél-Afrikában

2024. március 24. 12:10

A dél-afrikai gyümölcsösökben sok helyen már inkább napenergiával működtetik az öntözőrendszereket ahelyett, hogy az országban bizonytalan energiahálózatra hagyatkoznának.

Folytatódik a napenergia diadalmenete

2024. június 28. 11:40

Németországban 74 százalékkal nő a földre telepített fotovoltaikus energia mennyisége. Hazánkban is a vártnál gyorsabb a bővülés üteme.