21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Növénytermesztés

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

Agrofórum Online

Florin Barbu bukaresti mezőgazdasági miniszter közölte a román kormány nevében, hogy jóváhagyja a mezőgazdasági földterületekre vonatkozó biztosítási rendszert annak érdekében, hogy segítse azokat a mezőgazdasági termelőket, akiknek a termését sújtotta az aszály.

Románia az Európai Unió legnagyobb gabonaeladói és aktív exportőrei közé tartozik, Egyiptom a fő vásárlója, de az idei nyár elhúzódó hőhullámai több millió tonna termést károsítottak.

„Először is beszéltünk a bankokkal és a pénzügyi szabályozó hatósággal, és megállapodtunk az alkalmazható képletről, egy olyan mechanizmusról, amellyel 7 millió hektár termőföldre hozunk létre aszálybiztosítási rendszert, és a tavaszi és őszi vetésű növényekre is tekintettel van” – mondta Florin Barbu.

Kompenzáció és állami garancia

„Ez a mechanizmus hektáronként legfeljebb 3000 lej (671,14 dollár, hozzávetőlegesen 238 ezer forint) kompenzációt biztosít, ami a román gazdálkodók hitelezésének megsegítését szolgálja.” Azt nem részletezte a miniszter, hogy a rendszert mikor hagyják jóvá vagy vezetik be.

Azt közölte, hogy a kormány a következő napokban jóváhagyja az állami garanciák növelését a mezőgazdasági kölcsönökre. Akár 1000 lej (223,71 dollár, hozzávetőlegesen 79 ezer forint) értékű állami kompenzációt biztosítanának a károsodott termésre hektáronként az őszi vetésű növények elvetése előtt, valamint a hiteltörlesztések befagyasztását 2025 decemberéig azon gazdálkodók számára, akiknél károsodott a termés.

Mekkora a kár?

Júliusban Florin Barbu azt mondta, hogy addig csaknem 2 millió hektár kukorica- és napraforgómag volt érintett, ami egyes elemzők szerint alulbecsült érték.

„Nem értek egyet a miniszter becsléseivel, a kár nagyobb” – mondta a Reutersnek Cezar Gheorghe, az AGRIColumn román gabonapiaci tanácsadó cég munkatársa. Azt is elmondta, hogy az olyan intézkedések, mint a gazdálkodók hitelkifizetéseinek befagyasztása, hatással lesznek az alapanyagok eladóira és forgalmazóira.

Cezar Gheorghe becslése szerint Románia kukoricatermelése idén 6,7 millió tonnára csökken, ami jóval alacsonyabb, mint az Argus és az AgroBrane 7,5 milliós, illetve 7,7 milliós becslése. Az AGRIColumn becslései szerint 2024-ben a napraforgómag-termés 2 millió tonna alá esik, míg a búzatermés 9,6 millió tonna lesz.

Vízkorlátozás

A romániai vízgazdálkodási hivatal szerint 630 városban és faluban volt vízkorlátozás. A Duna szintje a romániai érkezési pontnál a normál tartomány alatt volt, körülbelül 2800 köbméter víz másodpercenként, ami messze elmarad az augusztusi 4300-as átlagtól. Ez fennakadást okozott a folyami közlekedésben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Románia és Ukrajna egy gabonaexport-engedélyezési terven dolgozik

2023. szeptember 21. 08:10

Lengyelország, Szlovákia és Magyarország pénteken jelentette be saját egyoldalú tilalmát, ami miatt Ukrajna feljelentést tett.

A romániai termőföldek 40 százaléka külföldi kézben van - Módosíthatják a törvényt

2018. október 21. 12:23

Módosítani fogják a mezőgazdasági területek eladását szabályozó törvényt, annak érdekében, hogy szabályozni lehessen a külföldiek területvásárlásait Romániában.

A búzán vitatkozik Románia és Egyiptom

2020. április 17. 10:47

A 98,4 milliós Egyiptom világ a legnagyobb búzavásárlója. Románia pedig az egyik legjelentősebb gabonaexportőr a közel-keleti térség irányába.

Egyre nagyobb a román búza iránti érdeklődés

2022. június 16. 07:17

Az orosz-ukrán háború legalább három szezonra globális búzahiányt fog okozni, mivel az ukrán termés nagy részét elzárják a piacokról, és rekordszintre szorítja az árakat.