Növénytermesztés

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

Agrofórum Online

Florin Barbu bukaresti mezőgazdasági miniszter közölte a román kormány nevében, hogy jóváhagyja a mezőgazdasági földterületekre vonatkozó biztosítási rendszert annak érdekében, hogy segítse azokat a mezőgazdasági termelőket, akiknek a termését sújtotta az aszály.

Románia az Európai Unió legnagyobb gabonaeladói és aktív exportőrei közé tartozik, Egyiptom a fő vásárlója, de az idei nyár elhúzódó hőhullámai több millió tonna termést károsítottak.

„Először is beszéltünk a bankokkal és a pénzügyi szabályozó hatósággal, és megállapodtunk az alkalmazható képletről, egy olyan mechanizmusról, amellyel 7 millió hektár termőföldre hozunk létre aszálybiztosítási rendszert, és a tavaszi és őszi vetésű növényekre is tekintettel van” – mondta Florin Barbu.

Kompenzáció és állami garancia

„Ez a mechanizmus hektáronként legfeljebb 3000 lej (671,14 dollár, hozzávetőlegesen 238 ezer forint) kompenzációt biztosít, ami a román gazdálkodók hitelezésének megsegítését szolgálja.” Azt nem részletezte a miniszter, hogy a rendszert mikor hagyják jóvá vagy vezetik be.

Azt közölte, hogy a kormány a következő napokban jóváhagyja az állami garanciák növelését a mezőgazdasági kölcsönökre. Akár 1000 lej (223,71 dollár, hozzávetőlegesen 79 ezer forint) értékű állami kompenzációt biztosítanának a károsodott termésre hektáronként az őszi vetésű növények elvetése előtt, valamint a hiteltörlesztések befagyasztását 2025 decemberéig azon gazdálkodók számára, akiknél károsodott a termés.

Mekkora a kár?

Júliusban Florin Barbu azt mondta, hogy addig csaknem 2 millió hektár kukorica- és napraforgómag volt érintett, ami egyes elemzők szerint alulbecsült érték.

„Nem értek egyet a miniszter becsléseivel, a kár nagyobb” – mondta a Reutersnek Cezar Gheorghe, az AGRIColumn román gabonapiaci tanácsadó cég munkatársa. Azt is elmondta, hogy az olyan intézkedések, mint a gazdálkodók hitelkifizetéseinek befagyasztása, hatással lesznek az alapanyagok eladóira és forgalmazóira.

Cezar Gheorghe becslése szerint Románia kukoricatermelése idén 6,7 millió tonnára csökken, ami jóval alacsonyabb, mint az Argus és az AgroBrane 7,5 milliós, illetve 7,7 milliós becslése. Az AGRIColumn becslései szerint 2024-ben a napraforgómag-termés 2 millió tonna alá esik, míg a búzatermés 9,6 millió tonna lesz.

Vízkorlátozás

A romániai vízgazdálkodási hivatal szerint 630 városban és faluban volt vízkorlátozás. A Duna szintje a romániai érkezési pontnál a normál tartomány alatt volt, körülbelül 2800 köbméter víz másodpercenként, ami messze elmarad az augusztusi 4300-as átlagtól. Ez fennakadást okozott a folyami közlekedésben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lézerfénnyel riasztják a madarakat, meggyőzőek az eredmények

2024. október 3. 08:10

A lézerpályák összetettsége miatt a madarak a program mintáját nem tudják könnyen megszokni, így a fenyegetés dinamikus jellege hosszú távon fennmarad.

Megfejtették az aszálytűrő kukoricák titkát: a talajban rejtőzik

2024. október 2. 16:10

Bebizonyosodott, hogy egy bizonyos gyökértípus sokkal több tápanyagot és vizet tud felvenni, mint mások, a fejlődése pedig genetikailag kódolt.

A nem borsóízű borsó válthatja ki a szóját

2024. október 1. 15:10

Viszolyog a szójáról, de nem szívesen enne borsóízű vegán hamburgert sem? Mit szólna ugyanehhez borsóíz nélkül?

Az orosz szárazság már a 2025-ös gabonatermést fenyegeti

2024. szeptember 30. 13:10

Az IKAR elemzőcég az orosz búza idei termésére vonatkozó előrejelzését 82,2 millió tonnáról 81,8 millió tonnára csökkentette.

Egyetlen szem ukrán búza sem maradt Romániában október óta

2024. február 23. 08:10

A gabonakereskedők egymillió tonna ukrán búzát importáltak Romániába ebben a szezonban, ezzel Románia a második legjelentősebb exportpiacnak számított az ukrán búza számára Spanyolország (3,3 millió tonna) után - közölte az Economica.net román gazdasági portál az ukrán vámhatóságtól származó adatokat ismertetve.

Az Egyesült Államokkal dolgozik Románia a dunai gabonaexport növelésén

2023. augusztus 31. 08:10

Az Egyesült Államok Romániával és Moldovával együttműködve dolgozik Ukrajna gabonaexportjának növelésén a Dunán keresztül.

Egyre közelebb kerülnek a duplázáshoz a románok

2023. december 9. 07:10

Az infrastrukturális projektek előrehaladtával egyre közelebb kerül Románia azon célkitűzéséhez, hogy az ukrán gabona havi szállítási kapacitását négymillió tonnára növelje a fekete-tengeri konstancai kikötőjén keresztül – mondta a román közlekedési miniszter.

Sepsiszentgyörgyön hatvan sertést öltek le az afrikai sertéspestis miatt

2019. február 4. 13:18

A sertéspestis a 2017-es romániai megjelenése óta először jelentkezett Székelyföldön. 2017 júliusa óta az országban 364 920 sertést kellett elpusztítani, hogy így próbálják megállítani a fertőzés terjedését.