Növénytermesztés

A száraz nyár növelte az orosz búza fehérjetartalmát

Agrofórum Online

Oroszország, a világ legnagyobb búzaexportőre az idei szezon kezdete óta először termelt kiváló minőségű búzát, mivel a száraz nyár növelte a fehérjetartalmat - közölték tisztviselők.

A tavaszi búza globális kínálata idén szűkös az észak-amerikai szárazság miatt. Oroszország korlátozottan képes pótolni a hiányt, mivel búzája nem egyezik meg a glutén erősségét tekintve az amerikai és kanadai búza minőségével.

Mintegy 300 tonna első osztályú búzát regisztráltak az új termés ellenőrzése során Oroszország középső Voronyezsi régiójában – közölte a gabona minőségének értékeléséért felelős állami központ.

A forró és száraz időjárás a nyári időszakban csökkentette a termés méretét Oroszországban a kezdeti becslésekhez képest, de egyes régiókban növelte a fehérjetartalmat. „A déli vidékeken a fehérjetartalom még a kelleténél is jobb” – mondta egy orosz kereskedő.

Az oroszországi, Afrikába és a Közel-Keletre exportált búzatermés általában főként harmadik és negyedik osztályú búzából áll, amely kevesebb fehérjét tartalmaz, mint az első és másodosztályú gabona.

A termés eddig megvizsgált mennyiségéből a harmadik osztályú búza 43,7%-ot tesz ki, szemben a 2020-as 32,0%-kal. A negyedik osztályú búza aránya 41,8%, szemben a tavalyi 40,3%-kal.

„Kivételes minőségű termésre számítunk ebben a szezonban” – publikálta a BIO-TON Agri Corp, amely 450 000 hektár földterülettel rendelkezik Oroszország Volga régiójában. Azt közölték, hogy 1984 óta először idén 14,5%-os fehérjetartalmú, első osztályú búzát aratnak.

A Krím régió 48%-kal 1,5 millió tonnára emelte gabonatermését 2021-ben az előző évhez képest a kedvező időjárás miatt – jelentette az Interfax hírügynökség a mezőgazdasági minisztérium helyi szervezetére hivatkozva.

Oroszország 2014-ben annektálta a Krím-félszigetet Ukrajnától, és Kijev vissza akarja szerezni a területet. Az annektálás óta a Krím régió exportját jogi kérdések nehezítik.

A Krímben befejezték a 2021-es gabonabetakarítási kampányt, az átlagos hozam 2,62 tonna hektáronként, szemben a tavalyi 1,9 tonnával, amikor a régiót szárazság sújtotta – idézte az Interfax a minisztériumot. A Krím helyi fogyasztását 600 000 tonna gabonára becsülik, a többit máshol értékesítik.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

Kalászos Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2021. március 13. 09:37

A Nufarmer Magazin legfrissebb különszámában a kalászosokkal foglalkozunk. A gabonafélék Magyarországon a legnagyobb területen vetett szántóföldi növénycsoportot képezik, ezért növényvédelmük minden részletre kiterjedő ismerete akár tonnákban mérhető többlettermést és gazdasági hasznot jelent a gazdáknak.

Jó kétéves csúcson a szójabab árjegyzése

2020. szeptember 4. 05:58

Kína, a világ legnagyobb szójabab-importőre az élelmezésbiztonság növelése miatt vásárol jelentős mennyiségben szójababot.

Már elindult az aratás az országban

2018. június 12. 06:59

A tavaszi vetésű növények szépen fejlődnek, ahol nem özönvízszerű eső árasztotta el a földeket, ott a csapadék nagyon jót tett a vetésnek.

Óriási beruházásokba kezdett a Nestlé, alapjaiban forgatják fel a mezőgazdaságot

2023. július 28. 09:10

A svájci központú élelmiszergyártó óriás még ennek az évtizednek a végére a regeneratív mezőgazdasági eljárások segítségével kívánja megtermelni az alapanyagai felét.