Olyan időszakban vagyunk, amikor fel kell készülnünk a támogatáspolitika változására.
Hiába keresték, csak nem akart megkerülni Fazekas Sándor diplomadolgozata… Még mielőtt a bulvár kategóriába sorolnák ezt a beszámolót, sietve kijelentem, hogy nem Dr. Fazekas Sándor miniszterről van szó, aki közismerten jogász végzettségű. Az idősebb Fazekas Sándor agrármérnök az érintett, aki hiába kereste otthon a diplomadolgozatát. A Karcagi Kutató Intézet egyik öreg irattartó szekrényéből esett ki, mármint a diplomamunka, a napokban végzett rendrakás következtében.
Ezt Dr. Zsembeli József igazgató mesélte el, amikor arról is faggattam, hogy van-e számunkra előnye annak, hogy az agrárminiszter is karcagi illetőségű.
Kicsit meglepődött a kérdésen, de frappánsan válaszolt:
– Mindnyájunk büszkesége, hogy a városunk adhatta a tárca első emberét. Miniszter úr egyébként mindig figyelemmel kíséri az intézet tevékenységét. Egyéb elfoglaltságai miatt most nem tud jelen lenni a rendezvényünkön, de üdvözlés képpen küldött egy viszonylag hosszú levelet, amelyet fel is fogok olvasni a megnyitó során.
Megnyitó. Akkor lássuk sorjában!
A Debreceni Egyetem AKIT Karcagi Kutatóintézete szeptember 6-dikán Alternatív növények – Alternatív talajművelés címmel szakmai napot és bemutatót tartott.
A következőkben erről bátorkodunk tudósítani, de csak azt követően, hogy Dr. Zsembeli József igazgató urat mikrofonvégre „kaptuk”.
Karcagon vagyunk, az egykori tájintézetből jelentős kutatóhellyé fejlődött intézményben.
Mi a célja a mai rendezvénynek?
Ahogy a meghívóból is kiderül ezúttal az alternatív növényekkel és művelésmódokkal foglalkozunk. Egyébként minden évben és ebben az időszakban invitáljuk a környékbeli gazdákat, társintézmények munkatársait, hogy bemutassuk az eredményeinket.
Jó ezt hallani, hogy alternatív növényekről beszélünk, hiszen az egysíkú növénytermesztés hátrányaival hamarosan szembe kell néznünk.
Pontosan ez vezet bennünket is, hiszen a klímaváltozás egyre inkább ráirányítja a figyelmet arra, hogy új utakat, új megoldásokat kell keresnünk.
Ennek az intézetnek mindig is meghatározó szerepe volt a térségben. Elsődlegesen a talajművelés, talajjavítás, majd az elmúlt évtizedben a kalászos nemesítés, most pedig az alternatív növények a meghatározó irány. Ez lesz a jövő útja is?
Úgy gondolom, hogy igen, már csak az előbb elmondott klímaváltozás okán, meg a gabonák piacvesztése miatt is. Az alternatív növények egyébként mindig is jelen voltak a nemesítési programjainkban, mint ahogy a talajművelési alternatívák kutatása is. A kettő elválaszthatatlan egymástól.
Özvegy Balla Lászlóné
Záró kérdés, amivel indítottunk. Hogy volt az a diplomadolgozat?
Sanyi bácsi, aki egyébként most is itt van…
Tudom, le is kezeltünk.
Itt készítette a diplomadolgozatát. Öntözéses másodvetések témakörben. Nos, ezt a dolgozatát találtuk meg.
Köszönöm igazgató úr. Folytassuk a szakmai nap programjával!
Még egy információ, amit a tanácskozás során is elmondok majd. Intézetünk jövőre lesz 70 éves.
Nagy ünnepséget tervezünk, és mindenkit szeretettel várunk.
*
Dr. Zsembeli József igazgató köszöntötte a résztvevőket.
Csapadékos nap virradt ránk – mondta. Az elmúlt évben is így volt. El is határoztuk, hogy hosszan tartó aszály esetén rendezünk egy alternatív növény- és talajművelési bemutatót.
Dr. Fazekas Sándor levélben üdvözölte a tanácskozás résztvevőit, úgy is, mint a város szülötte.
*
Dr. Gyuricza Csaba az MVH elnöke ezúttal elsősorban szakmai kérdésekről beszélt. Kiemelte a termelés diverzifikálásának támogatását az egysíkú vetésszerkezet javítására, a zöldítést, a fehérjenövények termesztésének szükségességét.
Ezek a törekvések akkor, és ott voltak eredményesek, ahol megfelelő szakismerettel rendelkeztek a termelők – mondta. Ebben a körben említette az AKG programot is.
Olyan időszakban vagyunk, amikor fel kell készülnünk a támogatáspolitika változására. A területalapú támogatások vagy megszűnnek, vagy csökkennek, illetve gyökeresen átalakulnak és célzott, programos, feladatorientált támogatássá alakulnak, az új KAP bevezetését követően – zárta szavait az MVH elnöke.
*
Harmadik alkalommal adjuk át Vezekényi Ernő díját – mondta az intézet igazgatója.
A poszthumusz díjat a kitüntetett unokája vette át, amellyel Prof. Balla László nemesítői munkásságát ismerte el az intézet. Laudációt mondott, Prof . Blaskó Lajos a Karcagi Kutató Intézet egykori igazgatója, úgy is, mint Balla professzor egykori munkatársa.
*
Ifj. Hubai Imre Alternatív növények termesztése és feldolgozása címmel tartott előadást.
Nemcsak a vetésszerkezet javítására, de az élelmiszeripar választéki igényeinek kielégítésében is növekvő szerepe van az alternatív növényeknek. Fel is sorolt néhányat, elsőként a szóját, majd a kölest, a csillagfürtöt, az édesköményt, a bükkönyt, a cirkot, a szudánifüvet, a hajdinát, a máriatövist, a fénymagot, a csicseriborsót, a facéliát, a mustárt, a lencsét, és végül a szegletes ledneket.
Említést tett a kenderről is, amelyet elsősorban a magja iránti igény hozhat vissza a termesztésbe. Az őszi borsó is egyre népszerűbb és perspektivikus növény.
Zárszóként ő is elmondta, hogy az alternatív növények jelentősége a gabonaárak mélyrepülése, és a klímaváltozás miatt is növekvőben van.
*
Ezt követően a Timac Agro Hungária Kft. mutatkozott be. Tóth Enikő szaktanácsadó Talajjavítás felsőfokon címmel tartott előadást.
*
Következtek az intézet munkatársai: Jóvér János egyetemi tanársegéd, az új nemesítési eredményekről számolt be, Dr. Monori István tudományos munkatárs a cirokszenázs készítésének lehetőségeit vázolta és végül Keserű Árpád PhD hallgató az intézetben folyó fehérjenövények nemesítéséről adott tájékoztatást.
Jóvér János
Dr. Monori István
Ennél azért bővebb ismertetést várnának az olvasók!
Igazuk is van. meg lesz, csak valamivel később, mondjuk 2017 tavaszán, az Alternatív növényekről szóló összeállításunkban.
Nem lesz az későn?
Tanulni sose késő, és egyébként is a vetési szezon előtt olvashatják majd a csokorba gyűjtött cikkeket, a Fókusz rovatunkban.
(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)