Növénytermesztés

Az ammónium-nitrát műtrágya veszélyei

Agrofórum Online

Mivel minden gazda és minden mezőgazdasági vállalat használja, az emberek úgy vélik, ez csak növényvédő szer, semmi több. De mi a helyzet a műtrágya valódi beltartalmával? Veszélyes az emberre? Tényleg robbanékony? Mekkora egészségügyi gondot okoznak a műtrágyagyárakban fellépő tűzesetek és az ezt követő légköri szennyeződések?

Tűz ütött ki az észak-karolinai Winston-Salemben található Weaver műtrágyagyárban január 31-én, hétfőn este 7 óra körül. Az üzem 1,5 kilométeres körzetében legalább 6000 lakost evakuáltak a robbanásveszély miatt.
Az 1940-es megnyitása óta a Winston Weaver Co. folyamatosan üzemel, ez azon közel 500 üzem egyike, amelynek a Mezőgazdasági Minisztérium engedélyezte a műtrágya kereskedelmi célú gyártását Észak-Karolinában. Ez idő alatt az a néhány ellenőrzés, amely aggályokat ébresztett az OSHA-nál, csupán a munkavédelemmel volt kapcsolatos.

Winston-Salem tűzoltóparancsnoka szerint az üzemet legutóbb decemberben ellenőrizték, és átmentek a vizsgálaton. Az immár több mint 80 éves épületen azonban „fennmaradtak” bizonyos előírások, amelyeknek már nem felel meg.

Az észak-karolinai műtrágyaüzem tűzesete azonban nem csak a robbanás lehetőségét illetően ad okot az aggodalomra. A helyi meteorológusok szerint Winston-Salemben „nagyon rossz” a levegő minősége, és a szerdán változó széllökések miatt az érintett zóna kiterjeszkedett a belvárosra is. A műtrágyából származó ammónium-nitrát és más vegyi anyagok nagy koncentrációban kerülnek a légkörbe, ami felvetette a kérdést: vajon mérgezőek-e ezek a vegyi anyagok?

Mérgező a műtrágya?
A kérdésre adott általános válasz az, hogy igen, ezért körültekintően kell vele bánni. A növényi műtrágyáknak két típusa van: a vegyszeres és a szerves trágyák. A boltban vásárolt növényi műtrágyák gyakran vegyi anyagokkal készülnek, ezért elfogyasztásuk már kis mennyiségben is enyhén mérgező hatást vált ki. Egyes műtrágyák megérintése akár égési sérüléseket is okozhat. Emiatt sok kereskedelemben kapható műtrágyán a használati utasítás figyelmeztet arra, hogy az emberek és a háziállatok a gyeptrágyázás után legfeljebb 72 órán át ne tartózkodjanak a füvön.

A Winstoni Műtrágyagyárban előállított műtrágya olyan vegyi anyagokat tartalmaz, mint az ammónium-nitrát, amely magas nitrogéntartalma miatt hatékony műtrágyának számít a mezőgazdaságban. Számos ország azonban a véletlen és szándékos robbanásokra hivatkozva kivonta az ammónium-nitrátot a fogyasztói felhasználásból, mivel az veszélyes lehet. Az elmúlt évszázad során több ezer ember vesztette életét a véletlenszerű ammónium-nitrát okozta robbanások következtében.

Miért veszélyes az ammónium-nitrát?
Az ammónium-nitrát egy szagtalan, színtelen vegyület, amely jól oldódik vízben. Mint ahogyan azt már fentebb említettük, magas nitrogéntartalma miatt a kereskedelmi célú mezőgazdasági termelésben leggyakrabban műtrágyaként használják. Hatékonysága ellenére azonban több országban betiltották, mivel bizonyos adalékanyagokkal keverve, vagy megfelelő körülmények között önmagában is rendkívül illékony lehet.

Kellően magas hőmérsékleten, 204 és 232 Celsius-fok között az ammónium-nitrát heves bomlásnak indulhat, nitrogén-oxidokat és vízgőzöket képezve. Ezeknek a gázoknak a gyors felszabadulása robbanást okozhat, különösen, ha zárt térben tartják. Az olyan szennyeződések, mint a szerves anyagok vagy a savas környezet szintén növelhetik a robbanás lehetőségét.

Az ammónium-nitrát okozta kitettség tünetei
Az esetleges robbanás veszélyein kívül a műtrágyagyár-tüzeknek más mellékhatásai is vannak. Az égő ammónium-nitrát mérgező nitrogén-oxidokat és ammóniát juttathat a levegőbe, az ammónium-nitrát porának belélegzése pedig légúti irritációt okozhat. Az ammónium-nitrátpornak való kitettség tünetei a következők: köhögés, torokfájás, légszomj, bőrpír, viszketés, szemirritáció, gyengeség, depresszió, fejfájás. Éppen ezért, ha ammónium-nitrát hatásának volt kitéve, és bármilyen tünetet tapasztal, ne késlekedjen orvosi segítséget kérni.

A műtrágya használatakor szükséges védőfelszerelések (a gazdáknak):

  • speciális védőruházat, amely védi a bőrt és a ruhát a műtrágyával való érintkezésétől
  • védőszemüveg, mert a műtrágya szembe kerülése esetén súlyos irritáció vagy károsodás történhet
  • védőkesztyűk viselése ajánlott, hogy megelőzzék a bőrrel való közvetlen érintkezést a műtrágyával
  • pormaszk, hiszen a műtrágya használata közben por keletkezhet, amelynek belélegzése egészségkárosító hatással járhat
  • fontos, hogy a gazdák betartsák az előírt biztonsági protokollokat a műtrágya tárolása, szállítása és használata során
  • tárolás és kezelés: az ammónium-nitrátot megfelelően zárt, száraz helyen kell tárolni, távol a hőforrásoktól és gyúlékony anyagoktól

(Fotó: Varna Lashing And Cargo Survey Company Ltd/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Hogyan válasszunk nitrogén műtrágyát?

2018. november 21. 03:35

A sikeres növénytermesztés kulcsa, hogy növeljük a nitrogéntartalmú műtrágyák hatékonyságát a kimosódás és a párolgás csökkentésével. Ennek egyik mellékhatása a környezetbarát növénytermesztés!

Nincs idő tovább halogatni!

2024. március 5. 14:10

A címben szereplő felszólítás a döntések meghozatalára, a vetésszerkezet véglegesítésére, az inputok beszerzésesre vonatkozik.

Nitrogénműtrágyák és startertrágyák - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (I. rész)

2018. március 13. 16:27

A különböző nitrogénműtrágya típusok jellemzése, a tápanyag-antagonizmussal kapcsolatos kérdések, a relatív tápanyaghiány okai, a startertrágyák típusai, jellemzői és hatékonysága.

Fontos fordulat a magyar műtrágyapiacon

2023. augusztus 11. 12:40

A csökkenő áraknak köszönhetően csaknem 20 százalékkal nőtt a műtrágyaforgalom a második negyedévben tavalyhoz képest – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalójában.