Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Force Evo: starter hatású talajfertőtlenítő – talajfertőtlenítő hatású starter

Syngenta Magyarország

Innovatív és hiánypótló újdonságot mutatott be a Syngenta: az új, rendkívül egyszerűen kijuttatható Force Evo a népszerű talajfertőtlenítő formula mellett starter műtrágyát is tartalmaz.

A koronavírus járványhelyzet miatt ezúttal online ismerkedtek meg a gazdálkodók a Syngenta innovatív termékfejlesztésének legújabb képviselőjével. Mint Máté Endre, a vállalat Duna-régiójának fejlesztési vezetője köszöntőjében elmondta: a Syngenta rendkívül nagy hangsúlyt fektet a kutatás-fejlesztésre. 2021-től számos újdonság érhető el a magyar gazdálkodók számára is, köztük a mérföldkőnek számító Force Evo.

Dr. Vörös Géza rovartani szakértő a legfontosabb talajlakó, illetve talajfelszíne felett károsító rovarokat elemezte kukoricában. A résztvevők részleteket hallhattak arról is, hogy milyen fertőzés várható a következő évben. Bár a drótféreg és a kukoricabogár kártétel az idei évben nem volt akkora, mint amit vártak, azonban a kártevők peterakása idején kedvező, csapadékos időjárás miatt nem szabad elhanyagolni a következő évben a tavaszi kultúrák talajfertőtlenítését.

Horváth András, a Syngenta rovarölő szerekért felelős fejlesztőmérnöke elmondta: az új Force Evo kijuttatása mikrogranulátum adagolóval felszerelt vetőgéppel történik, sorkezelés formájában, a magok közelébe. A termék kukoricában és burgonyában kapott engedélyt 16-20 kg/ha dózisban. Az alacsonyabb dózis hatékony a drótférgek ellen, míg a magasabb dózis akár a gyenge-közepes kukoricabogár-lárva fertőzés esetén is kellő védelmet ad a kultúrnövény számára. Ahol erős kukoricabogár fertőzés várható, ott mindenféleképpen a Force 1,5 G magasabb dózisának a használatát javasolta a szakember.

20 kg/ha dózisban gyakorlatilag egy teljes starter műtrágyának megfelelő tápanyag kijuttatása valósul meg. Ezzel a hatással akár egy teljes gyökéremelet regenerációja történhet meg erős kártétel esetén is, amely segíti a gyökerek gyógyulását. Diffúzor használata javítja a drótféreg elleni hatékonyságot, mivel az eszköz abba a rétegbe – a mag feletti rész és a talajfelszín alatti szárrész – teríti a Force Evo-t, ahol a drótférgek károsítása történik. Az elmúlt 5 évben végzett vizsgálatok bebizonyították, hogy a Force Evo képes a drótféreg fertőzöttséget alacsony szintre csökkenteni, amely a termelő részére tonnákban kifejezhető termésmentést jelenthet.

Papp Zoltán kukorica termékmenedzser előadásában kifejtette: a termelők részéről gyakran jelentkező igény, hogy szükségük lenne talajfertőtlenítésre és szeretnének mikrogranulátum formában starter tápanyagokat is kijuttatni kukoricában. Ez viszont abba a technológiai korlátba ütközik, hogy a vetőgépek döntően egy mikrogranulátum kiszórására alkalmas tartállyal rendelkeznek. Így választaniuk kell: vagy talajfertőtlenítőt vagy starter műtrágyát használnak. Ahol szükséges, ott gyakran a talajlakó kártevők elleni védekezést választják, így viszont nem tudják kihasználni a starter nitrogén, foszfor és cink pozitív hatását a kezdeti, különösen hideg májusi időjárás esetén.

„Örömteli, hogy ennek mostantól vége, az újonnan engedélyezett Force Evo starter hatású talajfertőtlenítő használatával ezt a kompromisszumot nem kell megkötni. Készítményünk egy szemcséjében lévő teflutrin biztosítja a talajlakó kártevők elleni rovarölő hatást, a nitrogén, foszfor, mangán és cink pedig a kezdeti gyors fejlődést garantálja, akár hidegebb periódusban is. Kijuttatása egyszerű, mivel gyakorlatilag pormentes, homogén és jól guruló szemcsék alkotják”, ismertette a szakember.

„A Force Evo elmúlt évekbeli vizsgálata során megállapítottuk, hogy minimális szintre tudja csökkenteni az egyre nagyobb gondot okozó drótféreg kártételét, jelentősen mérsékli a kukoricabogár-lárva kártételét, egyúttal a kezdeti gyökérfejlődést is serkenti és gyorsítja a gyökérzet regenerálódását esetleges kártétel esetén. Összességében a termék használatával ki tudjuk küszöbölni a talajlakó rovarok lárváinak kártételét, segítjük a gyökérregenerációt, javítjuk a növény stressztűrését és kezdeti fejlődését, átlendítjük a hideg által okozott relatív tápanyaghiányon. Ezek a pozitív hatások segítik a profi kukoricatermelők azon szándékát, amellyel maximális mértékben ki akarják használni a kukorica hibridekben lévő terméspotenciált, így a hozam növelésében további nagy lépést jelent az új technológia használata”, összegzett Papp Zoltán.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elképesztően megnő a korábban vetett szója hozama

2024. szeptember 17. 16:10

Tapasztalt szójatermesztők beszélnek a korai vetés előnyeiről és buktatóiról, és osztják meg a tanulságokat.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

2024. szeptember 9. 14:40

Romániában is óriási károkat szenvedtek a gazdák. A kormány biztosítással és garanciával segítené őket a jövőben.

Megfelelni minden igénynek: a Syngenta kukorica kínálata folyamatos megújulás alatt

2023. október 26. 12:40

A Syngenta kukorica nemesítői évről-évre több tízezer új genetikai hátterű kukorica hibrideket tesztelnek azért, hogy belőlük a legjobb képességekkel rendelkező anyagokat kiválasszák.

Kukorica gyomirtás trendjei és a legelterjedtebb hatóanyagok Magyarországon (2010-2019)

2020. április 17. 11:05

Hazánkban az egyik legértékesebb szántóföldi kultúra növényvédő szer költéspotenciál alapján a kukorica. Cikkünkben áttekintjük, hogy az elmúlt egy évtizedben hogyan változott meg a kukorica gyomirtási technológiája.

Új célok a klímaváltozást csökkentő innovációért - jelentős összeget fordít a Syngenta a fenntartható mezőgazdaságra

2019. október 23. 12:33

A Syngenta két milliárd dollárt fektet be az elkövetkezendő öt évben fenntartható mezőgazdasági innovációkba.

Az azoxi erejével a kalászos lombvédelemhez

2023. február 27. 15:41

Az eddigi enyhe téli időjárás sajnos segített a kórokozóknak az áttelelésben, és ha nem érkezik tartósan hideg korán, számíthatunk a gomba-kórokozók járványszintű megjelenésére.