Növénytermesztés

Az emberi vizelet is alkalmas lehet műtrágyának

ScienceDaily

Egy új tanulmány szerint a talajban élő baktériumközösségek ugyanolyan ellenállóak az emberi vizelettel szemben, mint a szintetikus műtrágyákkal szemben – így újrahasznosítható lehet mezőgazdasági növények műtrágyájaként.

A friss vizelet 95%-ban vízből áll, a fennmaradó 5% pedig aminovegyületekből, például karbamidból vagy kreatininből, szerves anionokból és szervetlen sókból. Tehát a vizelet a növények növekedéséhez szükséges, biológiailag hasznosuló tápanyagok és mikrotápanyagok forrása.

Az eredmények szerint az egy évig tárolt vizelet még nagy dózisban alkalmazva is kevés hatással volt a talaj baktériumközösségére, és minimális változást okozott a talaj pH-értékében és sótartalmában.

Környezetszennyezés helyett újrahasznosítás

A kutatók azonban felfedezték, hogy a vizelettel történő trágyázás megnövelte a nitrifikáló és denitrifikáló baktériumcsoportok relatív mennyiségét a szintetikus trágyához képest – ami azt jelenti, hogy a vizelettel történő trágyázás során több nitrogén-oxid keletkezhet. Ezzel, illetve a megnövekedett sókoncentrációval kapcsolatban további vizsgálatokra van szükség.

A kutatás rávilágít az emberi vizelet újrahasznosításában rejlő lehetőségekre a mezőgazdasági fenntarthatóság fokozása, a szennyvízszennyezés és a szintetikus műtrágyáktól való függőség csökkentése érdekében. A tárolt vizelet biztonságosan alkalmazható a növény–talaj rendszerben anélkül, hogy negatívan befolyásolná a talaj mikrobiomját.

A talaj mikrobiomjára nem ártalmas

Nagy érdeklődés övezi az emberi vizelet növényi trágyaként való újrafelhasználását, de ebben a tanulmányban vizsgálták először, hogy a vizelet hogyan befolyásolja a talajfunkciókat és a mikrobiális közösségeket. A tudósok spenótkultúra tápanyagpótlását végezték két különböző dózisú, humán vizeletből kinyert és tárolt anyaggal, és ezt hasonlították össze egy szintetikus műtrágyával végzett kezelés és egy trágyamentes, vízzel végzett kezelés hatásával. A kísérletet négy talajtartályban, üvegházi körülmények között végezték.

A 12 hónapig tárolt vizeletben megfogyatkozott a mikrobiom, de kevés gyakori törzset azért tartalmazott. A vizelet több hónapos tárolása és az ennek következtében megnövekedett pH-érték (a friss vizelet esetében 6,5 helyett körülbelül 9) és a szabad ammónia koncentrációja elegendőnek bizonyult a legtöbb emberi patogén baktérium inaktiválásához és az extracelluláris DNS lebontásához.

A talajlakó baktériumközösségeket nem befolyásolta a vizelettel történő trágyázás, ami az élőlénycsoportok mindössze 3%-ára volt hatással. A vizelet magas sókoncentrációja pedig alig volt érzékelhető hatással a baktériumközösségre.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Egy új fejlesztéssel kevesebb műtrágyára lehet szükség

2022. szeptember 16. 08:02

A német vállalat azt közölte, hogy az első biostimuláns készítményeket 2025 és 2027 között kívánja kereskedelmi forgalomba hozni.

A hatékony műtrágyázást segíti az AMAZONE szóráshatároló kalkulátora

2021. március 12. 05:36

Az AMAZONE szóráshatároló berendezései nemcsak precízek, de kényelmesen és rugalmasan is használhatók. Az AutoTS segítségével a traktorfülke kényelmében választhat a mezsgye-, határ- és árokszórás funkciók közül.

A kiváló búzatermés titka: elegendő tápanyag a megfelelő időben.

2021. augusztus 2. 05:38

A korszerű búzafajtákban, és hibridekben rejlő terméspotenciált, csak megfelelő termesztés technológiával lehet kihozni. Az intenzív termesztési körülmények alapja a megfelelő tápanyag-utánpótlás. Amennyiben magas hozamot és jövedelmezőséget szeretnénk elérni, akkor jól megtervezett NPK alaptrágyázásra, és megfelelő időben, illetve adagokban kijuttatott tavaszi fejtrágyázásra van szükségünk.

Talajdegradációs folyamatok: talajsavanyodás

2022. február 9. 04:36

A talajok kémhatásának jelentősége közvetlen és közvetett úton is megmutatkozik a mezőgazdaságban. A talajsavanyúság káros hatással van a tápanyagok felvehetőségére.