Növénytermesztés

Belgium így akarja megmenteni gazdálkodóit

Agrofórum Online

A dél-belgiumi Vallóniában már több ezer gazdaságot hagytak fel. A túl magas költségek elriasztják azokat, akik potenciálisan a gazdaságátvételben részt vehetnének. Az egyik projekt elsősorban az ilyen kisvállalkozások megmentését célozza.

Európa-szerte probléma a kisméretű és közepes agrárvállalkozások, gazdaságok jövőjének biztosítása. A német határon fekvő belga Vallónia régióban indul egy kísérleti projekt a hosszú távú gazdálkodás biztosítása érdekében.

A jelenlegi gazda, Remi Hardy és felesége 40 éve vezetnek egy kis biogazdaságot körülbelül 30 tehénnel Plombières-ben, Belgiumban, és most nyugdíjba vonulnak. Szomszédjuk, Corinne Beaujean és férje át akarják venni a farmot. Ami első pillantásra egyszerűnek tűnik, az valójában komoly problémák elé állítja a gazdákat – különösen a költségek miatt. De még van remény a gazdálkodás folytatására.

Ki fog még fizetni érte?

A biogazdaság körüli rétek és szántók csak bérelhetők. Ha egy gazdaságátvétel küszöbön áll, minden bérleti szerződést újra kell tárgyalni. De ebben az esetben van egy plusz akadály: a legelők tulajdonosa el akarja adni a földet, egy 10 hektár körüli területet 365 ezer euróért. A költségek óriásiak, a föld megvásárlása valóban nagy pénzügyi akadály a gazdaság átvételekor.

Trans’Mission projekt a gazdaságok megmaradásáért

Annak érdekében, hogy a gazdaságok fennmaradása és átvétele ne valljon kudarcot, a délbelga Vallónia régióban megalapították a „Trans’Mission” projektet, amelyet a régió közpénzekből finanszíroz.

Remi Hardy és Corinne Beaujean is csatlakozott a projekthez. Ebben az összefüggésben a Terre-en-vue szervezet támogatja őket több mint egy éve. Megveszi a földet a jelenlegi tulajdonostól, majd bérbe adja Corinne Beaujeannek és férjének. „Az a tény, hogy a Terre-en-vue megvásárolja a földet, teszi lehetővé az átvételt” – mondja Remi Hardy, a jelenlegi gazda.

8000 gazdaságátvétel a következő tíz évben

Corinne Beaujean és Remi Hardy esete nem egyedi. A Terre-en-vue szerint a következő tíz évben mintegy 8000 gazdaságátvétel várható a gazdálkodók életkorának növekedése miatt. A legtöbb esetben az utód személye még mindig nem tisztázott. Ám átvétel nélkül a gazdaságok eltűnnek, nagy ipari cégek felvásárolják vagy más célra hasznosítják a területeket.

Az elmúlt 30 évben Vallóniában a gazdaságok mintegy 50 százaléka eltűnt. A Terre-en-vue szervezet valóságos riadót fújt – számolt be a német ZDF közszolgálati televízió honlapja.

Túlzó árak

Joseph Austen, Plombières városi tanácsosa is ismeri a problémákat. „A termőföld ára robbanásszerűen megnőtt az elmúlt öt évben. A fiatalok a lehetséges hozamokhoz képest erősen túlzó árakkal szembesülnek.”

A mezőgazdasági üzemek átvétele európai kérdés. Ebben az érintettek is egyetértenek. A Terre-en-vue munkatársa, Ana Lerchs Salazar ezért intenzív eszmecserét folytat más európai szervezetekkel. Joseph Austen tanácsos is nagyobb összefüggésben látja a problémát. Az európai szintű irányítás túl nehézzé vált, szerinte egyszerűsíteni kell a feladatokat.

Corinne Beaujean és Remi Hardy számára a Terre-en-vue támogatásának köszönhetően biztosítottnak tűnik a gazdaság átvétele.

Fotó: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

2024. szeptember 9. 14:40

Romániában is óriási károkat szenvedtek a gazdák. A kormány biztosítással és garanciával segítené őket a jövőben.

Évente egy „Balatont" kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

Gazdálkodás Natura 2000 gyepterületeken

2019. november 30. 09:36

A Natura 2000 hálózat egy összefüggő rendszer, amely az uniós tagországok védett és legveszélyeztetettebb természeti területeit foglalja magában.

Digitális farm: a robotizáció jelenthet megoldást a munkaerőhiányra

2021. január 17. 08:38

Szakértők szerint a munkaerőt nem, vagy csak jóval kisebb mértékben igénylő farmok jelentenének megoldást az agráriumot sújtó munkaerőhiányra.

Csalóka a sok csapadék, 2022-nél is rosszabb év jön hamarosan

2023. augusztus 1. 17:10

Az idei év inkább kivételnek számít a viszonylag sok csapadékkal, ugyanis a magyar gazdáknak is nagyobb kihívást jelentő, szárazabb, sok extrémitást hozó időjárási körülmények közt kell majd termelniük a jövőben.

Miért érdekes a tájtörténet? – Hogyan használható a tájtörténet elemzés a fenntartható gazdálkodás megalapozásához? 2. rész

2019. március 14. 12:47

Az előző cikkben áttekintettük milyen tájváltozások voltak jellemzőek a múltban, most a történeti térképekről szóló rövid áttekintő után, nézzünk néhány példát a múlt és jelen tájhasználatára különösen néhány olyan térségben, ahol ma belvíz vagy eróziós problémák vannak.