Növénytermesztés

Bűzölögnek a magyar települések, elkezdődtek a trágyázások

Agrofórum Online

A tavaszi vagy nyár végi tápanyag-utánpótlás kellemetlen „tüneteként” gyakran panaszkodnak több magyar településen is a házak közt terjengő, sokszor elviselhetetlen trágyaszagra. Lehet ezzel bármit is kezdeni?

A szerves trágya rendszeres használatának fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Ugyanakkor az istállótrágyának, illetve a hígtrágyának van egy olyan kellemetlen tulajdonsága, hogy a szaga nem éppen „szalonképes”.

Ez különösen akkor lehet zavaró, ha a trágyázott földek lakott települések közelében helyezkednek el, és a szél a bűzt éppen a házak felé sodorja. A szokottnál melegebb időben (mint amilyen a mostani február is) ennek hatása megsokszorozódik, és joggal váltja ki a lakosság felháborodását. Tenni ellene sok mindent nem lehet, az önkormányzatok legfeljebb egy kis türelmet kérhetnek polgáraiktól.

Így történt ez a napokban a somogyi Várdán is, ahol az elhúzódott trágyázás miatt záptojásszag keringett a levegőben. Sokan már a közösségi médiában is hangot adtak ennek, illetve az önkormányzatot is felkeresték a bűz miatt – olvasható a Sonline hírportál oldalán.

Várdán az az érdekes, hogy a műtrágyázás okozott felbolydulást, a vegyszer egyik hatóanyaga bocsátotta ki a furcsa szagot.

„Elméletileg 48 órán keresztül lehetett volna csak érezni a szagot akkor, ha egyszerre ki tudták volna szórni a műtrágyát a földekre – mondta Kurucz Gábor polgármester. – A munkát azonban több nap alatt sikerült elvégezni a gépeknek, ezért lehet már napok óta érezni a műtrágya egyik hatóanyagát. A terjedésbe a szél is besegített, ami felerősítette.”

Rendszeresen hasonló gondokkal küszködnek az ország másik végében, Debrecenben is, ahol egy alkalommal éppen az augusztus 20-i Virágkarnevál környékén „bűzölgött” a város. A legtöbben ilyenkor a szennyvíztisztítót szokták hibáztatni, ám az teljesen szagtalanul működik a nyitott derítőmedencék ellenére is.

A gondot a hajdúsági megyeszékhelyen szintén a gazdálkodók okozzák, akik friss, híg sertéstrágyával végzik el a tápanyag-utánpótlást. Állítólag akkor terjengenek furcsa szagok, ha nem végzik el rögtön a beforgatást, de igazából ezzel a problémával nem sok mindent lehet kezdeni, csak tudomásul venni, és kibírni a pár érintett napot.

(Kép: Myriams-Fotos/Pixabay) 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Szerves trágya komposztálás: most akár 65 százalékos támogatással megvalósítható!

2024. február 25. 16:10

A forgatásos trágyakezelés, azaz az irányított aerob komposztálás segítségével magas minőségű szerves trágya állítható elő mindössze 5 hét alatt, amely kiemelkedően gazdag tápanyagokban és mikroorganizmusokban.

Szerves trágyák jelentősége és használata a zöldségtermesztésben, II. – Takarmányozás és az alom hatása a trágya tulajdonságaira

2023. november 27. 07:10

Előző írásban ismertettük a zöldségtermesztésben leginkább használatos állati eredetű szerves trágyákat, továbbá kertészeti szempontból legfontosabb tulajdonságaikat. De tudni kell, hogy a trágyák használhatóságát a tenyészállaton kívül befolyásolja még a feletetett takarmány, valamint nagymértékben az alom minősége és mennyisége is.

Rovarokból készült trágya jelenthet megoldást a talajromlásra?

2023. december 5. 12:40

A klímaviszonyokon túl az intenzív mezőgazdasági termelés hatására is rohamos tempóban romlik a hazai termőföldek állapota.

Hónapos retek hajtatása

2020. január 22. 05:36

A hazai hajtatott retek sajátossága - amiben némileg eltér az áruházláncokban kapható importtól - nagyobb, átmérője meghaladja a 4-5 cm-t, és levelekkel együtt, csomózva kerül forgalomba.