Növénytermesztés

Bűzölögnek a magyar települések, elkezdődtek a trágyázások

Agrofórum Online

A tavaszi vagy nyár végi tápanyag-utánpótlás kellemetlen „tüneteként” gyakran panaszkodnak több magyar településen is a házak közt terjengő, sokszor elviselhetetlen trágyaszagra. Lehet ezzel bármit is kezdeni?

A szerves trágya rendszeres használatának fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Ugyanakkor az istállótrágyának, illetve a hígtrágyának van egy olyan kellemetlen tulajdonsága, hogy a szaga nem éppen „szalonképes”.

Ez különösen akkor lehet zavaró, ha a trágyázott földek lakott települések közelében helyezkednek el, és a szél a bűzt éppen a házak felé sodorja. A szokottnál melegebb időben (mint amilyen a mostani február is) ennek hatása megsokszorozódik, és joggal váltja ki a lakosság felháborodását. Tenni ellene sok mindent nem lehet, az önkormányzatok legfeljebb egy kis türelmet kérhetnek polgáraiktól.

Így történt ez a napokban a somogyi Várdán is, ahol az elhúzódott trágyázás miatt záptojásszag keringett a levegőben. Sokan már a közösségi médiában is hangot adtak ennek, illetve az önkormányzatot is felkeresték a bűz miatt – olvasható a Sonline hírportál oldalán.

Várdán az az érdekes, hogy a műtrágyázás okozott felbolydulást, a vegyszer egyik hatóanyaga bocsátotta ki a furcsa szagot.

„Elméletileg 48 órán keresztül lehetett volna csak érezni a szagot akkor, ha egyszerre ki tudták volna szórni a műtrágyát a földekre – mondta Kurucz Gábor polgármester. – A munkát azonban több nap alatt sikerült elvégezni a gépeknek, ezért lehet már napok óta érezni a műtrágya egyik hatóanyagát. A terjedésbe a szél is besegített, ami felerősítette.”

Rendszeresen hasonló gondokkal küszködnek az ország másik végében, Debrecenben is, ahol egy alkalommal éppen az augusztus 20-i Virágkarnevál környékén „bűzölgött” a város. A legtöbben ilyenkor a szennyvíztisztítót szokták hibáztatni, ám az teljesen szagtalanul működik a nyitott derítőmedencék ellenére is.

A gondot a hajdúsági megyeszékhelyen szintén a gazdálkodók okozzák, akik friss, híg sertéstrágyával végzik el a tápanyag-utánpótlást. Állítólag akkor terjengenek furcsa szagok, ha nem végzik el rögtön a beforgatást, de igazából ezzel a problémával nem sok mindent lehet kezdeni, csak tudomásul venni, és kibírni a pár érintett napot.

(Kép: Myriams-Fotos/Pixabay) 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Szerves trágya: a szárított is jó?

2021. november 15. 15:10

Ismertősök ajánlották a szárított szerves trágya használatát. Van-e különbség a „natúr”és a szárított szerves trágya összetételében, felhasználásában?

Ha büdös lett a keze, és nem viszi a szappan

2024. július 28. 16:10

A mezőgazdaságban szinte foglalkozási ártalom, hogy a gazdálkodók keze, mondjuk ki, időnként büdös lesz. Mivel tudjuk a szagokat eltávolítani?

Japánban visszatértek az emberi ürülékből származó trágyához

2023. július 19. 17:10

Ahogy a világ számos részén, Japánban is elterjedt volt régebben az „éjszakai trágya” használata a növények trágyázására. Olcsó, újrahasznosítható és évszázados hagyományokkal rendelkezik: a „shimogoe", vagyis az „ember hátsójából származó trágya” újra nagy népszerűségnek örvend Japánban, miután az ukrajnai háború miatt a vegyszeres alternatívák ára megemelkedett.

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.