Állattenyésztés

A trágyában képződő mérgező gáz miatt pusztult el négy szarvasmarha

Agrofórum Online

A szerves trágya kéntartalma hidrogén-szulfiddá alakul át, ami mind emberre, mind állatra erősen mérgező hatású. A trágya minőségének javítására szolgáló elemi kén még veszélyesebbé teszi ezt a folyamatot.

A közelmúltban történt Felső-Bajorországban, hogy egy gazda trágyát pumpált át a tárolótartályból az istálló mellett fekvő gödörbe, majd az istállóban négy fiatal elhullott szarvasmarhát talált. A helyi mezőgazdasági, erdészeti és kertészeti társadalombiztosító tette közzé, mi történhetett.

A telepi hígtrágyatároló ebben a gazdaságban egy nagyméretű, megemelt konténerből és egy kisebb gödörből áll, ez utóbbi egy csatornán keresztül közvetlenül kapcsolódik az istállóhoz. A gazda július közepén 90%-os elemi ként tartalmazó műtrágyát adott a szerves trágyához.

Követte a gyártó utasítását, 1 kg műtrágyát használt egy köbméter trágyához, és ezt a keveréket többször is kijuttatta a földjére. Augusztus elején újra meg akarta ismételni a műveletet, a tartályból a gödörbe pumpálta a trágyát, és ez okozhatta a négy fiatal állat halálát, amelyek kénhidrogén-mérgezést szenvedtek. 

A kén-hidrogén vagy más néven hidrogén-szulfid (H2S) színtelen, jellegzetesen záptojás szagú gáz, amely mind az emberre, mind az állatokra erősen mérgező. Még alacsony, 150 mg/m3 (100 ppm) koncentrációban is megbénítja a szaglást. 760 mg/m3 (500 ppm) koncentrációban pedig már a központi idegrendszert és a szívet is veszélyezteti, és a belélegzése halálos is lehet.

A trágyában a természetes lebomlási folyamatok során is keletkezik hidrogén-szulfid, akár veszélyes mennyiségben is. Ha elemi ként adunk a rendszerhez, a baktériumok azt is hidrogén-szulfiddá alakítják át, aminek következtében a koncentrációja a trágyában tovább nő, és ez a folyamat, amelynek során mérgező gáz áramlott vissza az istállóba, vezethetett a szarvasmarhák elhullásához.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Így trágyázzunk ősszel!

2022. október 17. 05:38

Ősszel a trágyázással teremtjük meg a következő évi sikerek alapjait. Pár gondolat következik az eredményes őszi trágyázáshoz.

Szerves trágyák jelentősége és használata a zöldségtermesztésben, II. – Takarmányozás és az alom hatása a trágya tulajdonságaira

2023. november 27. 07:10

Előző írásban ismertettük a zöldségtermesztésben leginkább használatos állati eredetű szerves trágyákat, továbbá kertészeti szempontból legfontosabb tulajdonságaikat. De tudni kell, hogy a trágyák használhatóságát a tenyészállaton kívül befolyásolja még a feletetett takarmány, valamint nagymértékben az alom minősége és mennyisége is.

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

2025. január 16. 05:40

Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.

Szerves trágya: így lehet a költséges hulladékból érték

2024. szeptember 28. 12:10

A trágya, például a baromfitrágya költséges melléktermék, pedig az újrahasznosítása környezetbarát bevételi forrás lehet a gazdálkodók számára.