Növénytermesztés

„Csak annyi magágyat készítünk elő, amibe azonnal vetünk is” – Interjú kukoricavetés idején

Agrofórum Online

Balogh Ákos és testvére, Balogh Balázs két évtizede kezdtek növénytermesztéssel foglalkozni. 1995-ben még csak 5 hektáron gazdálkodtak, ma már 120 hektárt művelnek, és sertést is hizlalnak.

Balogh Ákos és testvére, Balogh Balázs két évtizede kezdtek növénytermesztéssel foglalkozni. A harmincas éveiben járó testvérpár a Somogy megyei Gyékényes környékén műveli 120 hektáros területét. „1995-ben még csak 5 hektáron gazdálkodtunk. A jelenlegi 120 hektár 20 táblából tevődik össze, ami magával hozza, hogy kis és közepes méretű munka- és erőgépeink vannak. Az idei évben 80 hektár kukoricát vetünk, és emellett 40 hektár tritikálénk van” – mutatta be az Agrofórum Online kérdésére a családi gazdaságot Balogh Ákos.

Az évek során természetesen nem csak a terület növekedett, hiszen a géppark is sokat változott. „Egy új 82-es MTZ-vel kezdtünk, amelyet 2000-ben egy új New Holland TL 90-es követett. Azóta hűek lettünk a márkához, tavaly már a hatodik New Holland gépünket vásárolhattuk meg. Ezek között van egy teleszkópos rakodógép és egy kombájn is”. A Balogh testvérek állattartással is foglalkoznak, méghozzá sertést hizlalnak. A megtermelt terményből az állataiknak lesz takarmány – tudtuk meg.

Minden évben új kihívás

„Biztosan vagyunk benne, hogy az elmúlt 20 évhez hasonlóan az idei is új kihívások elé állít majd minket. Így volt ez mindig. Hol a túl sok csapadék, hol éppen annak hiánya okozott gondot. Ami látszik, hogy idén nagyon tömöttek a földek.  Általában kétszeri tárcsázást és kétszeri forgóboronázást alkalmazunk, hiszen úgy gondoljuk, hogy a kiemelkedő termés eléréséhez fontos a megfelelő minőségű magágy előkészítése” – magyarázta a fiatal szakember. Hozzátette; 2008 óta egy Kuhn Maxima vetőgépet használnak, amely számunkra nagy áttörést jelentett. Korábban ugyanis hiába adtak meg mindent a növényeknek, nem jöttek a várva várt eredmények. „Akkor jöttünk rá, hogy mennyire fontos az egyenletes tőtávolság és vetési mélység, miután elkezdtük használni ezt, az előzőnél jóval modernebb vetőgépet” – fogalmazott Balogh Ákos. Mint megtudtuk, az utóbbi években a megbízhatóság és a magas termésátlag miatt kizárólag Pioneer kukorica hibrideket vetettek.

Jó dolog a deflektor

A gyékényesi földeken a napokban még nagy erőkkel folyik a vetés, bár a fivérek a héten szeretnék lezárni ezt a munkát. „Azt tapasztaljuk, hogy a kukorica meghálálja a gondoskodást. Mi a korai vetésnek vagyunk a hívei, amiben persze van kockázat is. Március 31-én már vetettünk, igaz, akkor csak néhány hektárt. Természetesen az időjárást nem tudjuk befolyásolni, ezért is fontos az idei évben a nedvesség megőrzése, hiszen úgy gondoljuk, hogy aszályos és forró nyár elé nézünk. Csak annyi magágyat készítünk elő, amibe azonnal vetünk is” – mesélt várakozásaikról a gazdálkodó, majd mosolyogva hozzátette; „sokan már robotpilótával és sorvezetővel vetnek, a bátyám viszont ezek nélkül is képes nyílegyenes sorokat húzni, ami nagyon ritka manapság”.

Ami a növényvédelmet illeti, Balogh Ákos kedvező tavaszról számolt be az Agrofórum Online kérdésére, különösebb gondot semmi nem okozott a kultúráikban. A deflektor kötelezően előírt használatát pedig kifejezetten jónak tartja. „Számunkra is nagyon fontos az egészségünk és a környezetünk védelme, ezért támogatom a deflektoros vetést”.

A szakszerű, figyelmes gazdálkodás az utóbbi években meghozta gyümölcsét, amely a termésmennyiségekben is meglátszik. „2008 óta az átlagosnál jóval magasabb termésátlaggal számolhatunk. Mi ezt a korszerű gépeinknek, és a magas fokú precizitásnak, valamint az odafigyelésnek tudjuk be. Az utóbbi 2 évben 13 és 14 tonnás átlagtermésünk volt kukoricában – természetesen májusiban számolva” – zárta beszélgetésünket Balogh Ákos.

(Gribek Dániel – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

Trendek a traktorfejlesztésben

2020. január 6. 12:38

Az Agritechnica kiállítás egyik célja a legújabb fejlesztési eredmények bemutatása. A traktorgyártók által kiállított modellek (sorozatgyártású, koncepció) tanulmányozása lehetőséget ad a fejlesztési trendek elemzésére.

A Versatile traktorok viszontagságos története

2019. május 20. 03:33

Az új traktorok 2019 második felében kerülnek az USA és Kanada piacára. Ekkor kapunk pontos információt az új széria tagjainak teljesítményéről és főbb jellemzőiről.

Traktorpiac: növelte előnyét a John Deere

2019. március 6. 08:28

Az első két hónapban összesen már 363 traktort helyeztek forgalomba, ez 28,7 százalékkal több, mint az előző év hasonló időszakában. Az első két hónap összesített márkasorrendjét a John Deere vezeti 48 darabbal, a Case és a New Holland előtt.

Traktorpiac: enyhe visszaesés áprilisban

2019. május 8. 12:34

Az áprilisi versenyt a John Deere nyerte 69 darab eladott traktorral, ami 18 százalékos piaci részesedést jelentett.