Az agrárkár-enyhítési rendszerben a kárenyhítő juttatás egyik feltétele ugyanis a határidőben bejelentett és a megfelelő mértékű károsodásról agrárkár-megállapító szerv által hozott pozitív határozat.
Felhívjuk a károsult gazdák figyelmét arra, hogy az elmúlt napok felhőszakadás-, jégeső- és viharkárai az agrárkár-enyhítési rendszerben a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől (észlelésétől) számított 15 napon belül jelenthetők be az agrárkár-megállapító szerv részére az MVH erre a célra kialakított elektronikus felületén. Az agrárkár-enyhítési rendszerben a kárenyhítő juttatás egyik feltétele ugyanis a határidőben bejelentett és a megfelelő mértékű károsodásról agrárkár-megállapító szerv által hozott pozitív határozat.
A kárbejelentésnél az elektronikus felület használatához szükség esetén a falugazdászok nyújtanak segítséget. A kárbejelentő felület itt érhető el.
A károsult gazdáknak a 2015. kárenyhítési évtől már lehetőségük nyílik parcella szintű lokális károk bejelentésére is. Az agrárkár-enyhítési rendszerben az agrárkár-megállapító szerv a 30%-ot meghaladó mértékű, várható hozamcsökkenést okozó mezőgazdasági káresemények bejelentéséről hoz pozitív határozatot.
Felhívjuk azon károsult gazdák figyelmét, akik még nem tagjai az agrárkár-enyhítési rendszernek, hogy önkéntes nyilatkozattal az egységes kérelem felületen az idei évben még június 16-ig jelezhetik csatlakozási szándékukat a rendszerhez. Ehhez minden esetben MVH ügyfél-azonosító számmal kell rendelkezni.
Az agrárkár-enyhítési rendszerben tag termelőknek hektár alapon kárenyhítési hozzájárulást (ültetvénynél és szántóföldi zöldségnél 3.000 Ft/ha, egyéb szántóföldi kultúránál 1.000 Ft/ha) kell fizetniük a Kárenyhítési Alapba és határidőben teljesített hozzájárulás esetén, egyéb támogatási feltételek fennállásakor, kárenyhítő juttatásra szerezhetnek jogosultságot. A károsult gazdák 2015. kárenyhítési évben felmerült mezőgazdasági kárainak kezelésére a Kárenyhítési Alap biztosít forrást jövő év elején, amelynek nagysága a termelői és ugyanekkora összegű állami befizetések után a 21 Mrd forintot is meg fogja haladni.
Az agrárkár-enyhítési rendszer működésének részletszabályait a 2011. évi CLXVIII. törvény és a 27/2014. (XI. 25.) FM rendelet tartalmazza.
(FM Sajtóiroda)