13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Növénytermesztés

Fokozható a kapcsolat a talajmikrobák és a gyökerek között

Agrofórum Online

A talajbaktériumok és mikorrhiza gombák fontos szerepet töltenek be a növények tápanyagfelvételében és a stressztűrő képességének fokozásában. Egy biológiai mechanizmus hatására a növények „szívesebben” létesítenek kapcsolatot a talajmikrobákkal.

A kutatók felfedeztek egy biológiai mechanizmust, amely a növények gyökereit befogadóbbá teszi a hasznos talajmikrobák számára. A John Innes Centre kutatóinak felfedezése megnyitja az utat a környezetbarátabb gazdálkodási gyakorlatok előtt, ami lehetővé teszi a gazdák számára, hogy kevesebb műtrágyát használjanak.

A legtöbb fontosabb kultúrnövény termesztése nitrát- és foszfátműtrágyákra támaszkodik, de a túlzott műtrágyahasználat károsítja a környezetet. Ha a növényi gyökerek és a talajmikrobák közötti, kölcsönösen előnyös kapcsolatokat kihasználva fokozhatnánk a tápanyagfelvételt, akkor potenciálisan csökkenthetnénk a szervetlen műtrágyák használatát.

Egy génmutáció hatására javul a növény–talajmikroba kapcsolat

A John Innes Centre kutatói felfedeztek egy mutációt a Medicago truncatula (egy pillangósvirágú növény, amelyet kísérletekben használnak) egyik génjében, amely átprogramozza a növény jelátviteli képességét, így fokozza a rizóbia nevű nitrogénmegkötő baktériumokkal és az arbuszkuláris mikorrhiza gombákkal való partnerséget, amelyek foszforral látják el a gyökereket.

Az arbuszkuláris mikorrhiza a mikorrhizák legelterjedtebb és (feltehetően) legősibb típusa. A gomba hifái áthatolnak a növényi gyökér kéregsejtjeinek sejtfalán. A gyökérben a hifák speciális képleteket, ún. vezikulumokat és arbuszkulumokat képezhetnek, melyeknek raktározó és felszínnövelő szerepük van. A szimbiózis során a növény ásványi anyagokat és vizet kap a gombától, és cserébe kész szerves anyagokat juttat neki.

Az endoszimbiózisnak nevezett ilyen típusú partnerség, ahol az egyik szervezet egy másikban él, lehetővé teszi a hüvelyes növények számára, hogy a mikrobák segítségével tápanyagokat vegyenek fel a talajból, cukorért cserébe. Az endoszimbiózis mezőgazdasági alkalmazásának akadálya, hogy az endoszimbiózis a tápanyagszegény talajokon fordul elő, ami ellentétes az intenzív gazdálkodás feltételeivel.

Búzánál is működik

A Nature című folyóiratban megjelent tanulmányban a kísérletek kimutatták, hogy egy kalcium jelátviteli útvonal génmutációja fokozza az endoszimbiózist mezőgazdasági körülmények között. A kutatócsoport genetikai módszerekkel kimutatta, hogy ugyanez a génmutáció a búzában szántóföldi körülmények között is fokozza a nitrogénkötő baktériumok és mikorrhiza gombák kolonizációját.

Az eredmények izgalmas áttörést jelentenek abban a törekvésben, hogy a fokozott endoszimbiózist a szervetlen műtrágya természetes alternatívájaként használják a főbb kultúrákban, beleértve a gabonaféléket és a hüvelyeseket is.

A gyökér-endoszimbiózis rendkívül előnyös a növények számára, mivel növeli a tápanyagfelvételt és a stressztűrő képességet. Egyre nagyobb szükség van a nagy terméshozamú, betegségekkel szemben ellenálló növényekre és a műtrágya használatának csökkentésére a környezet védelme és a gazdálkodók költségeinek csökkentése érdekében. A betegségekkel és az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség kombinálása a hatékony tápanyag-asszimilációval a szimbiózisban élő mikroorganizmusokkal való jobb társulás révén e törekvés egyik kulcseleme.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Mikorrhiza: miként lehet hasznos a biológiai növényvédelemben?

2018. május 3. 10:38

A mikorrhizált növény ellenállóbb lesz a szárazság okozta stresszel szemben, és fokozódik a kórokozókkal és kártevőkkel szembeni ellenállósága.

Hogyan lesz stressztűrő a gyep?

2023. november 4. 05:40

Nagyon sok vita alakul ki általában azzal kapcsolatban, hogy melyik gyepkeverék hova való, annak ellenére is, hogy viszonylag egyértelmű leírással mutatja minden csomagolódoboz a keveréken, hogy mit hova érdemes elvetni.

Növény-gomba-talaj kapcsolat

2022. december 3. 06:36

A növényekkel szimbiózisban élő gombák nagyban hozzájárulnak a talaj egészségéhez.