Növénytermesztés

Generatív modell segítségével beszélik a növények nyelvét

Agrofórum Online

A Hortiya széleskörű nyelvi modellt alkalmaz a biokémiai technológiákban, hogy ezáltal is hozzájáruljon az élelmiszer-termelés „zöldebbé tételéhez”.

A generatív mesterséges intelligencia már elég jól beszél az emberek nyelvén, de egy európai startup most egy olyan generatív modellt épít, amely segít nekünk „a növények nyelvén” beszélni.

A 2020-ban a nyugat-németországi Duisberg városában alapított Hortiya most a GPT–4-hez hasonló generatív nyelvi modelleket (LLM) működtető technológiát alkalmazza az élelmiszer-termelési ágazatban.

Miközben számos szalagcím hangsúlyozza, hogy a mesterséges intelligencia milyen nagyszerű eszköz arra, hogy segítsen az iskolásoknak abban, hogy csaljanak a házi feladatokkal, vagy hogy a pápáról menő deepfake-eket készítsenek, a Hortiya vezérigazgatója, Marc Weimer-Hablitzel szerint cége arra fogja használni ezt a technológiát, hogy drámaian csökkentse az élelmiszer előállításához szükséges energia mennyiségét.

Jelenleg a Hortiya olyan adatállományt készít egy AI-modell betanításához, amely képes megérteni, hogy a különböző inputok, illetve az éghajlati viszonyok hogyan befolyásolják a növények belső rendszerét és növekedését. Ha ez sikerül, a vállalat növelheti az élelmiszer-termelés energiahatékonyságát azáltal, hogy a termelők megtervezhetik, hogyan használják fel a drága erőforrásokat, például az áramellátást vagy a műtrágyát.

Suttogó növények

A Weimer-Hablitzel szerint a Hortiya alapmodelljének felépítése valószínűleg a már létező LLM-ektől eltérő megközelítést igényel majd, de ugyanazokon az elveken fog alapulni. Néhány adatot olyan üvegházi érzékelőkből gyűjtenek majd, amelyek azt mérik, hogy a növények hogyan reagálnak a fényerősség, a hőmérséklet és a talajviszonyok változásaira, ám ezeket a legmodernebb információkkal egészítik majd ki.

A szakember elmondása szerint ezek között olyan adatok is előfordulhatnak, amelyek azt mutatják, hogy a növények gyökerei hogyan küldenek elektromos impulzusokat (üzeneteket) a leveleiknek, vagy olyan új kutatások, amelyek azt vizsgálják, hogy a stresszes növények hogyan bocsátanak ki az emberi fül számára nem érzékelhető, magas frekvenciájú hangokat.

A modell némi piacra és időjárásra vonatkozó információval kiegészítve képes lesz megjósolni, hogy az olyan események, mint az aszály vagy az energiaár-emelkedés hogyan hatnak majd a termelőkre és az erőforrásaik elosztására.

A nagyobb jobb

A Hortiya AI-modellje jól példázza a mezőgazdaságban egyre nagyobb számban alkalmazott érzékelők és adatgyűjtés továbbfejlesztett alkalmazását. A Hortiya már kifejlesztett egy olyan terméket, amely az üvegházak érzékelőit és a mesterséges intelligenciát kombinálja, hogy segítse az élelmiszer-termelőket a hatékonyabb világítás használatával, optimalizálva azt, hogy a növények mikor a legfogékonyabbak az energiabevitelre.

A növénynek mindig egy meghatározott állapotban kell lennie: a növényeknek van pihenőidejük, és lehetnek stresszes állapotban is. Ha egy növény szomszédja beteg, akkor a növény teljesítménye rosszabb lesz. Csak akkor kívánunk a növényeknek energiát adni, amikor azok felkészültek az energia átalakítására

– magyarázta Weimer-Hablitzel.

Az említett technológiát már két kutatási kísérleti projektben és egy nagyüzemi ügyfélnél egy 54 ezer négyzetméteres üvegházban is alkalmazzák. A Hortiya a laboratóriumban bebizonyította, hogy a meglévő technológiával a növények energiafogyasztása 30%-kal csökkenthető, miközben a terméshozam azonos szinten marad. Bár arra figyelmeztet, hogy valós körülmények között a megtakarítás valószínűleg kevesebb lesz, mégis hangsúlyozza, hogy már az energiafogyasztás 10%-os megtakarításával is nagy hatást érhet el az általa indított vállalkozás, ha nagy mértékben alkalmazzák.

Az 5-10%-os megtakarítás már óriási eredmény, ha figyelembe vesszük, hogy hány megawattórányi energiát használnak fel az üvegházakban. El sem tudja képzelni, hogy mennyi energiába kerül nekünk az, hogy a paradicsomunkat télen is megtermeljük. Az a termék, amellyel jelenleg dolgozunk, már most is értéket teremt az ügyfeleink számára

– hangsúlyozta Weimer-Hablitzel.

A Hortiya nagyméretű, általános felhasználású modellje – állítása szerint – a következő szintre emeli ezeket a lehetséges energia-megtakarításokat, mivel lehetővé teszi a termelők számára, hogy hosszabb távú döntéseket hozzanak a tervezés során az erőforrások, például a fény és a tápanyagok felhasználásának módjáról.

Olyan kérdéseket tehetünk majd fel a modellnek, mint például: Mi lenne a legjobb megoldás arra az esetre, ha mondjuk két hét aszály lenne, vagy ha áramot vezetnénk be, és még több fényt tudnánk a növények számára biztosítani?

– mondta Weimer-Hablitzel.

A tökéletes kockázatvállalási stratégia

Ahogy a legtöbb kutatás-orientált startup, a Hortiya is azt mondja, hogy folyamatosan finanszírozási üzemmódban van, így mostanra 1 millió dollárt gyűjtött be a magvetés előtti finanszírozás keretében, ami támogatásból és szabadon felhasználható hitelekből áll. És bár a finanszírozói környezetben nehéz a helyzet, a Hortiyának több tényező is kedvez. A ChatGPT robbanásszerű felemelkedése révén a befektetők jobban megismerték az AI-alapmodellek koncepcióját, miközben egyre több tőkebefektető látja át az éghajlatváltozás okozta válság megoldásának sürgető mivoltát.

A rögzített növények ultrahangos hangot adnak. (Fotó: Omad Lewis Epstein)

Azt látjuk, hogy Nagy-Britanniában, Franciaországban és Spanyolországban télen sem áll rendelkezésre víz. Úgyhogy már maguk a befektetők is kezdik megérteni, hogy ‘Úristen, mit csinálunk majd, ha a szabadföldi már nem lesz működőképes, mert nem lesz elég vizünk

– fejtette ki Weimer-Hablitzel.

Hatalmas szükség van egy hatékonyabb és fenntarthatóbb termesztési módra, és ezt a befektetők is kezdik megérteni.

A Hortiyának még hosszú utat kell megtennie a növényi jelek értelmezésében segítő AI-alapmodellek új modelljének létrehozásáig, ráadásul az ilyen rendszerek betanítása a hatalmas adatmennyiség miatt igencsak költséges.

Weimer-Hablitzel úgy véli, hogy mire a startupja készen áll arra, hogy betanítsa az új modelleket, a folyamat valószínűleg a jelenleginél sokkal hatékonyabban működik majd. Akár sikerül elegendő adatot, tőkét és szakembert találnia a modell sikeres felépítéséhez, akár nem, mindenképpen üdítő látvány egy olyan kreatív alkalmazási lehetőséget látni, amely messze meghaladja azt, hogy a ChatGPT segítségével vírusos bejegyzéseket írjunk a ChatGPT felhasználási módjairól a Twitteren.

Forrás: https://sifted.eu/articles/plantgpt-chat-gpt

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért nem jó ötlet újravetni a lucernát ugyanarra a földre?

2025. július 25. 08:10

A lucerna képes gátolni saját magvainak csírázását és fejlődését. Az önmérgezés komoly kockázatot jelent az újravetés során.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

A vártnál jobb a termés Németországban

2022. augusztus 28. 06:36

Becslések szerint Németország 2022-es őszi búzatermése várhatóan 4,6 százalékkal nő 2021-hez képest, valamivel több mint 22 millió tonnára.

Mikrobiológiával a talajgombák ellen

2023. május 17. 08:34

A gondosan dédelgetett növényeinket számos környezeti veszély fenyegeti. A talajainkban felszaporodott kórokozók egyre nagyobb gondot jelentenek a növénytermesztésben, mert az állományok gyors leromlásához, akár a teljes pusztulásukhoz is vezethetnek.

Az ukrán-orosz háború ára – folytatásos körkép

2023. január 4. 14:32

2022. december 20-án volt 10 hónapja, hogy Oroszország megszállta Ukrajnát. Eddig több tízezer ukrán civil vesztette életét, köztük több száz gyermek is. Emberek milliói váltak menekültté, és kényszerültek biztonságosabb helyre költözni. Becslések szerint mintegy hárommillió ukrán állampolgár tatózkodhat külföldön, főként európai országokban.

Termelési kockázat mérséklése = megbízhatóan magasabb termés

2019. december 18. 14:02

Megfelelő termőhely választás esetén, jó előveteménnyel, jó tápanyag-ellátottság mellett, kiegészítve jelen hibrid esetében egy optimális vetésidő választással az SY Premeo kiváló tőszámreakciót mutatott.