A máriatövis (Silybum marianum) az őszirózsafélék családjába tartozik, sokan szamárkóróként vagy boldogasszony tövise néven ismerik.
Magas, szúrós, nehezen irtható gyomnövény. Aki a szántóföldön küzd vele, annak valószínűleg nem az jut az eszébe közben, hogy egy rendkívül értékes, bizonyítottan gyógyhatású, szilimarin hatóanyag-tartamú olajat termelő növényt próbál kiirtani. A növény neve egy legendából származik: állítólag miközben Mária megszoptatta a kis Jézust, egy csepp teje erre a virágra hullott.
A növény hatásai
A szilimarin májvédő, -tisztító, -regeneráló hatású anyag, amely akut (például gyilkos galóca fogyasztása) vagy hosszú ideje fennálló (alkohol, kábítószerek, bizonyos gyógyszerek) mérgezés esetén is bizonyítottan gyógyító hatású.
A máriatövis elősegíti a szervezet méregtelenítését is, és antioxidáns tulajdonságai révén ellensúlyozza a szabad gyökök által okozott sejtkárosodást. Tanulmányok azt is kimutatták, hogy a növény segíti az emésztést, és pozitív hatással lehet a vércukorszintre cukorbetegség esetén.
A növénynek nemcsak a termése értékes, valójában minden része ehető. A levelei salátákba, főzelékekbe tehetők, a gyökerei a spárgához, a virágbimbók pedig az articsókához hasonlítanak. Viszont a tövisek eltávolítása kellemetlen és hosszadalmas folyamat, ezért nem lett közkedvelt a máriatövis fogyasztása.
Máriatövis termesztése
A máriatövis termesztésével Magyarországon is többen megpróbálkoztak már, ők is leginkább a tövisekre panaszkodtak, ami megnehezíti a növénnyel kapcsolatos munkákat. Egy német termelő pedig az idei termesztési tapasztalatairól számolt be a máriatövissel kapcsolatban. Véleménye szerint ez egy egyéves növény közel sem olyan agresszív vagy nehezen kontrollálható, mint amilyen a híre.
A máriatövis a napos helyet és a jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt kedveli. Tavasszal, március végén, április elején vetik, amikor a talaj már fagymentes. A kártevőkkel és betegségekkel szemben különösen ellenálló növény a nyár végi betakarításig gond nélkül fejlődik. A legfőbb ellenségei a csigák, amelyek szívesen fogyasztják a fiatal növényeket.
A betakarításra akkor kerülhet sor, amikor a szemek kemények és szépen leválnak a virágfejről, és látszik a száradó virágon a fehér bóbita.
A termés 700-1000 kg/ha között lehet, amit nagyon lassan takarítanak be, hogy ne legyen veszteség, mert igen értékes. A gyűszűvirágolajat ezután kipréselik, majd hőkezelés nélkül forgalmazzák. Az interneten 250 ml máriatövisolaj 3000-5000 forintos áron vásárolható meg.
Fotó: Pixabay