Oroszország a világ legnagyobb búzaexportőre Afrikába, a Közel-Keletre és más régiókba. Az őszi búza, amelyet nyáron takarítanak be, jellemzően az ország termésének 70%-át teszi ki, így nagyobb termést hoz, mint a tavaszi vetésű fajták, és kevésbé érzékeny az időjárásra.
„Valamennyit vetettünk a száraz talajba. Azt hittük, többet vetünk majd, de még nem esett elég eső” – mondta az orosz Orenburg régió egyik gazdája a Reutersnek, hozzátéve, hogy a vetés optimális időzítése pár napon belül lejár. A régió két másik gazdája, az oroszországi Volga kerületben, szintén azt mondta, hogy a száraz időjárás akadályozta az őszi búza vetését.
A legutóbbi esőzések miatt Oroszország számos régiójában javultak a körülmények, de az ország őszi gabonavetési kampánya még mindig késik. A gazdák 7,8 millió hektáron vetettek őszi gabonát szeptember 14-ig, szemben az egy évvel ezelőtti 8,2 millió hektárral, a moszkvai mezőgazdasági minisztérium adatai alapján. Az őszi búzára vonatkozóan nincsenek nyilvánosan elérhető adatok.
A fő késés a Volgának köszönhető, amelyet súlyosan érintett a száraz időjárás – közölte a Sovecon mezőgazdasági tanácsadócég. A őszi búza teljes vetésterülete mintegy 0,5-1 millió hektárral csökkenhet – közölte a Sovecon. A másik tanácsadó cég, az IKAR 0,5 millió hektár a csökkenést vár az egy évvel ezelőtti 17,8 millió hektárról.
„A vetés a tavalyi rekord szintje alatt marad a száraz időjárás, és a gigantikus tavaszi újravetés miatt az ország központi régiójában és a Volgograd régióban, ahol a késői termések még a betakarításra várnak, valamint az új olajos növény-feldolgozó kapacitás helyzetének rendeződésére” – mondta Dmitrij Rylko az IKAR munkatársa.
Egy másik változó, amelyet figyelembe kell venni az orosz gabonaexport-adó, amelyet Moszkva június óta hetente határoz meg azon intézkedések részeként, amelyek a kormány reményei szerint hozzájárulnak a belföldi élelmiszerár-infláció stabilizálásához. Egyes gazdálkodók azt mondták, hogy a vám miatt 2021 őszén és 2022 tavaszán csökkentik a búza vetésterületeit.
Bár aggodalomra ad okot az exportadó, viszonylag kevés gazdálkodó csökkenti ténylegesen a termőterületet, mivel vállalkozásuk továbbra is nyereséges marad a magas globális búzaár miatt – tette hozzá Dmitrij Rylko.
Az orosz mezőgazdasági minisztérium megerősítette a Reuters hírügynökségnek, hogy az idei gabonavetés elmaradt a tavalyitól a talaj alacsony nedvességtartalma miatt, de nem volt hajlandó megbecsülni a vetésterület esetleges csökkenésének mértékét.