Növénytermesztés

Kevesebb őszi búzát vetnek Oroszországban

Agrofórum Online

Oroszország a világ legnagyobb búzaexportőre Afrikába, a Közel-Keletre és más régiókba. Az őszi búza, amelyet nyáron takarítanak be, jellemzően az ország termésének 70%-át teszi ki, így nagyobb termést hoz, mint a tavaszi vetésű fajták, és kevésbé érzékeny az időjárásra.

„Valamennyit vetettünk a száraz talajba. Azt hittük, többet vetünk majd, de még nem esett elég eső” – mondta az orosz Orenburg régió egyik gazdája a Reutersnek, hozzátéve, hogy a vetés optimális időzítése pár napon belül lejár. A régió két másik gazdája, az oroszországi Volga kerületben, szintén azt mondta, hogy a száraz időjárás akadályozta az őszi búza vetését.

A legutóbbi esőzések miatt Oroszország számos régiójában javultak a körülmények, de az ország őszi gabonavetési kampánya még mindig késik. A gazdák 7,8 millió hektáron vetettek őszi gabonát szeptember 14-ig, szemben az egy évvel ezelőtti 8,2 millió hektárral, a moszkvai mezőgazdasági minisztérium adatai alapján. Az őszi búzára vonatkozóan nincsenek nyilvánosan elérhető adatok.

A fő késés a Volgának köszönhető, amelyet súlyosan érintett a száraz időjárás – közölte a Sovecon mezőgazdasági tanácsadócég. A őszi búza teljes vetésterülete mintegy 0,5-1 millió hektárral csökkenhet – közölte a Sovecon. A másik tanácsadó cég, az IKAR 0,5 millió hektár a csökkenést vár az egy évvel ezelőtti 17,8 millió hektárról.

„A vetés a tavalyi rekord szintje alatt marad a száraz időjárás, és a gigantikus tavaszi újravetés miatt az ország központi régiójában és a Volgograd régióban, ahol a késői termések még a betakarításra várnak, valamint az új olajos növény-feldolgozó kapacitás helyzetének rendeződésére” – mondta Dmitrij Rylko az IKAR munkatársa.

Egy másik változó, amelyet figyelembe kell venni az orosz gabonaexport-adó, amelyet Moszkva június óta hetente határoz meg azon intézkedések részeként, amelyek a kormány reményei szerint hozzájárulnak a belföldi élelmiszerár-infláció stabilizálásához. Egyes gazdálkodók azt mondták, hogy a vám miatt 2021 őszén és 2022 tavaszán csökkentik a búza vetésterületeit.

Bár aggodalomra ad okot az exportadó, viszonylag kevés gazdálkodó csökkenti ténylegesen a termőterületet, mivel vállalkozásuk továbbra is nyereséges marad a magas globális búzaár miatt – tette hozzá Dmitrij Rylko.

Az orosz mezőgazdasági minisztérium megerősítette a Reuters hírügynökségnek, hogy az idei gabonavetés elmaradt a tavalyitól a talaj alacsony nedvességtartalma miatt, de nem volt hajlandó megbecsülni a vetésterület esetleges csökkenésének mértékét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Idén is taroltak a SAATEN-UNION őszi búzái

2021. szeptember 15. 05:36

Elhozták az abszolút verseny első három helyezését. Sőt, többet is elértek.

Megint tavasszal kell megoldani: széltippan elleni tavaszi kezelések őszi búzában

2020. február 20. 11:13

A széltippan (Apera spica-venti) az utóbbi néhány évben a bolondját járatja a búzatermesztőkkel. Leírás szerint T2-es gyomflórába tartozó növény, vagyis illene ősszel csíráznia, majd ezután áttelelnie, a valóságban azonban nem mindig hajlandó így viselkedni.

Kalászos gabonák vírusos betegségei

2021. március 9. 09:24

Sok gazdálkodó fog szembesülni a soron következő hetekben főképp az őszi árpa állományok szemlézése során olyan sárguló, senyvedő növény egyedekkel, amelyek már habitusukban is elütnek az állomány zömét alkotó – nem feltétlenül egészséges – egyedektől. Bár ebben az időszakban meglehetősen sok tényező okozhatja a gabonák, de főleg az őszi árpák sárgulását, nem árt ilyenkor a vírusos megbetegedés lehetőségét sem számításba venni.

Idén is június végén kezdődhet az aratás

2019. június 14. 08:33

Tavaly a rendkívül meleg időjárás miatt több mint egy héttel korábban kezdődött az aratás, idén ez nem valószínű.