21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Növénytermesztés

Ki jogosult a tápanyag-gazdálkodási terv elkészítésére?

Agrofórum Online

A közelmúltban több szó esett a tápanyag-gazdálkodási tervekről (TGT), hiszen közeleg ezzel kapcsolatban egy fontos határidő, amely elsősorban az AKG-ban résztvevő termelőket érinti. A fő szabályokat és határidőket ebben a cikkben leírtam már, most összefoglaltam kik jogosultak ezen tervek elkészítésére.

Nem csak azért fontos ez, hogy pontos és szakmailag megalapozott terveket kapjanak kézhez a gazdálkodók, hanem a szankciók elkerülése miatt is érdemes ellenőrizni, hogy minden jogosultsággal rendelkezik-e a szerződött szaktanácsadónk. Mindezek mellett az ilyen támogatások esetén kiemelten fontos, hogy a velünk szerződött szaktanácsadó a program (a szerződés hatálya) végéig AKTÍV státuszban maradjon! A névjegyzéki szaktanácsadói státusz ugyanis a képzési feltételek be nem tartása miatt megszűnhet, ilyenkor bizony (ha az illető nem jelzi ezt a termelő felé) előfordul, hogy átmenetileg vagy akár a pályázat végéig nem teljesül a nyertes gazdálkodó által vállalt feltétel. Mondanom sem kell, hogy ezzel súlyos pontokat veszíthet és szankciók sújthatják. A NAK által nyilvántartott aktív szaktanácsadók státusza könnyen lekérhető ezen az oldalon.

Visszatérve a TGT-re, itt a VP AKG/ÖKO támogatások esetében fontos, hogy a megfelelő jogosultsággal rendelkező szakértő által legyen elkészítve a terv. A tápanyaggazdálkodási-tervet ez esetben talajtani szakértő bevonásával kell elkészíteni/elkészíttetni.

Ki lehet a talajtani szakértő?

Az agrárgazdasági és agrár-vidékfejlesztési szakterületeken a szakértői tevékenység végzésének feltételeiről 1/2010. (I. 14.) FVM rendelet, valamint a talajvédelmi szakértői tevékenység folytatásának részletes feltételeiről szóló 181/2009. (XII. 30.) FVM rendelet alapján talajvédelmi, illetve tápanyag-gazdálkodási szakértői engedéllyel rendelkező személy, továbbá a külön névjegyzéki szaktanácsadóként tápanyag-gazdálkodás, talajvédelem szakterületen regisztrált névjegyzéki szaktanácsadó (16/2019. (IV. 29.) AM rendelet).

A TGT-t a saját gazdaságára vonatkozóan önállóan elkészítheti az a VP AKG kedvezményezett (beleértve a gazdasági társaságok, a gazdálkodó szervezetek vezető tisztségviselőjét, alkalmazottját vagy tagját, az egyéni vállalkozót vagy alkalmazottját), aki nem szerepel a szakértői/szaktanácsadási névjegyzékben, de olyan felsőfokú végzettséggel rendelkezik, amely a 16/2019. (IV.29.) AM rendelet szerint szántóföldi növénytermesztés; kertészet (zöldség-, gyümölcs-, szőlő-, dísznövény-, gyógynövény- és faiskolai termesztés); környezet- és természetvédelem; illetve növényvédelem szakterületekre jogosulttá teszi.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Egy új tenyészidőszak kezdetén: vetés előtt a búza

2019. január 23. 09:17

Az idei tenyészidőszakot a kiugró őszi búza terméseredmények jellemzik, azonban az egyes gazdaságok között nagy variabilitás tapasztalható. Az új szezon jó termésének megalapozása a tápanyag-gazdálkodási terv elkészítésével kezdődik. A fajtakiválasztás során az egyik fontos feladat a termésmennyiség mellett a minőség tervezése.

Már a biomassza termelőknek is kötelező tápanyag-gazdálkodási tervet készíteniük!

2022. január 12. 15:50

A fenntarthatóan termesztett biomassza biztosítja a bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók, valamint biomasszából előállított tüzelőanyagok alapanyagát, mely a közlekedésben felhasznált energia üvegházhatású gázkibocsátásának csökkentését is hivatott elősegíteni.

Tápanyag-gazdálkodási terv fontossága

2022. március 9. 04:36

A tápanyag-gazdálkodási tervet ma már számtalan támogatáshoz szükséges kitölteni és benyújtani.

Probléma a Gazdanapló, WEB-GN vagy Nitrát adatszolgáltatás elkészítése? Tápanyag tervre van szükség? Az ARASZ az adatszolgáltatás terhének jelentős részét leveszi a válláról!

2020. szeptember 16. 07:39

Miért nem könnyíti meg Ön is az életét, az agrár-adminisztráció egyszerűsítésével? Közel 3000 gazdálkodónak, akiknek a napló vezetése már az ARASZ-ban történik, tudtunk segíteni, megtudjuk könnyíteni a munkát az eddig bevitt adataik céltudatos felhasználásával.