24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növénytermesztés

Komlótermesztésben Németország maga mögé utasította az Egyesült Államokat

Agrofórum Online

Németország ismét világelső a komlótermesztésben, jelentette be a Német Komlótermelők Szövetsége. Kilenc év után először utasítják maguk mögé a megművelt területek nagyságában a németek az Egyesült Államokat.

Sokkal kevesebb komlót ültettek Amerikában, ami lehetővé teszi, hogy Németország visszatérjen az élre a termelők listáján. A háttérben zajló folyamatok valójában nem túl jók a komlótermesztőknek.

Ennek az az oka, hogy a megművelt területek csökkenése jelentősnek számít világszinten idén, igaz Németországban lényegesen gyengébb a visszaesés. Ebben az országban mindössze 340 hektárral 20 300-ra, míg az USA-ban több mint 4 500 hektárral 17 850-re csökkent az érintett terület

Nagy készletek

A globális visszaesés lehetséges mozgatórugója a továbbra is magas komlókészletekben keresendő. Ezek az utóbbi időben az árak eséséhez vezettek, ami kevésbé teszi vonzóvá a komlótermesztést. A komlótermelők egyesületét is aggasztja az ágazat helyzete. Szinte a teljes termelésből sör készül, és az ital értékesítése világszerte stagnál, ami megterheli a piacot.

Globális visszaesés

Erich Lehmair, a komlótermelők szövetségétől több magyarázatot is tud adni arra, hogy az USA-ban miért volt sokkal nagyobb a visszaesés, mint Németországban. Az USA-ban több szerződést lehet felmondani, ami azt jelenti, hogy a gyártásból gyorsabban érkezik a piaci visszacsatolás, mint Németországban.

Nagy cégek és családi gazdaságok

Ha rosszak a kilátások, akkor a nagy komlótermesztőknek gyorsabban kellene irányt váltaniuk, mint a tipikusan családi kézben lévő kisebb németországi vállalkozásoknak – részben a bankok nyomása miatt. Utóbbinál sokszor nagy hagyományok vannak a területen, így nem adják fel olyan könnyen a komlótermesztést.

Hallertau az élen

A mostani fejleménnyel a bajorországi Hallertau régió ismét a világ legnagyobb komlótermesztő területe. A világ legnagyobb komlókereskedőjének, a nürnbergi BarthHaasnak a tavalyi adatai szerint a Hallertau a második helyre került, közvetlenül az Egyesült Államok washingtoni termőrégiója mögött. Mindkét terület messze a legnagyobb az adott országában.

Jó kilátások

Németország és az USA adja a globális komlótermesztés oroszlánrészét. A komlótermelők szövetsége szerint a világon 55 000 hektáron termesztenek komlót ez körülbelül 4800 hektárral kevesebb, mint egy évvel ezelőtt – számolt be a német proplanta mezőgazdasági híroldal. Erich Lehmair szerint azonban az idei németországi komlótermés kilátásai pozitívak, különösen, ha nyáron több eső érkezik a táérségbe.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kendertermesztők, figyelem: az EU most igazán zöld utat ad

2025. július 26. 08:10

Az EU 2028-tól a haszonnövény-kender teljes növényi részét agrártermékké minősítené, és ezzel egyidejűleg támogathatóvá tenné a virágzatot is.

Miért nem jó ötlet újravetni a lucernát ugyanarra a földre?

2025. július 25. 08:10

A lucerna képes gátolni saját magvainak csírázását és fejlődését. Az önmérgezés komoly kockázatot jelent az újravetés során.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Már közel sincs kolbászból a kerítés a németeknél

2023. november 2. 09:10

És akkor most nem az emelkedő energiaárakra, csökkenő szociális kiadásokra kell gondolnunk, hanem ténylegesen arra, hogy a német polgárok jelentős része tudatosan kevesebb húst fogyaszt napjainkban, mint tíz évvel ezelőtt.

Németországban kevesebb húst állítanak elő

2022. február 9. 08:02

A vágóhidak 7,6 millió tonna húst állítottak elő, 2,4 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben.

A biogázüzemek a német áramtermelés 46 százalékát fedezhetik

2022. augusztus 11. 08:02

Szakértők azt feltételezik, hogy középtávon Németország gázszükségletének mintegy három százaléka fedezhető biometánnal.

Engedélyezik az idénymunkások beutazását Németországba

2020. április 3. 09:33

A tavaszi munkákra, például a Németországban rendkívül népszerű spárga betakarítására május végéig nagyjából 100 ezer idénymunkásra van szükség az ágazatban.