A rendezvény előtt sikerült néhány szót váltanunk Marton L. Csaba osztályvezető úrral, friss Fleischmann-díjas kukoricanemesítővel.
Nem valami ragyogó napsütés köszöntött ránk. (Így volt ez a kalászos bemutatók idején is, azután mégiscsak megemberelte magát az idő.) Kukorica bemutatóra gyülekeztünk Martonvásáron szeptember 11-én. Az éjszaka folyamán, meg hajnalban is esett, de az előadások után azért kimerészkedtünk a kísérleti parcellákhoz. Megérte.
A rendezvény előtt sikerült néhány szót váltanunk Marton L. Csaba osztályvezető úrral, friss Fleischmann-díjas kukoricanemesítővel.
– Osztályvezető úr. Most ugyan esett az eső, de ezt megelőzően a szárazság ugyancsak próbára tette a kukoricákat.
Való igaz, hogy az eddigi talán legaszályosabb év országosan nagyon megviselte a kukoricákat és nemcsak nálunk, de egész Európában, így sajnos jelentős termékkieséssel számolhatunk.
– Hogy bírták a martonvásári hibridek a szárazságot?
Évek óta szerepel a nemesítési programunkban a szárazságtűrésre való nemesítés, amiből az is következik, hogy nem állunk rosszul ezen a területen. A martonvásári hibridek állják a versenyt.
– A verseny, pedig mint tudjuk, igen erős.
Számos világcég van a hazai kukoricapiacon, ahogy ezt mindenki tapasztalja. Jobbnál jobb genetikai anyagokkal.
– Ebben a versenyben hol áll Martonvásár?
Annak ellenére, hogy lényegesen kevesebb forrásból gazdálkodunk, viszonylag jó helyet foglalunk el. Három világcég után a negyedik Martonvásár.
– Ez akár előkelő helyezést is jelenthet.
Igen, de nem szeretnénk itt megállni. Célunk, hogy dobogóra kerüljünk.
– Még egy kérdés. Export lehetőségek?
Szerencsére sok országgal vagyunk kapcsolatban. A környezőkkel természetesen, de eljutottunk Kazahsztánba, Spanyolországba és Franciaországba is.
– Ez utóbbi kemény dió lehetett.
Az volt, de sikerült betörnünk a francia piacra előbb siló kukoricáinkkal, majd a szemesekkel is.
– Mit láthatnak a résztvevők a bemutatón?
Olyan hibrideket láthatnak a résztvevők, amelyeket bátran ajánlunk a termesztőknek. Még az ilyen száraz évjáratokban is.
A továbbiakban Olvasóink részletes beszámolót olvashatnak a rendezvényről, szerkesztőbizottságunk tagja tolmácsolásában.
Dr. Bódis László
—————————————————–
A korábbi években megszokottnál kicsit később látták vendégül a kukoricanemesítés legújabb eredményei iránt fogékony termelőket, oktatókat, kutatókat, hatósági szakembereket, diákokat az MTA Agrártudományi Kutatóközpontban a Mezőgazdasági Intézet és a Bázismag Kft. munkatársai Martonvásáron. Amint az dr. Szabó Tibor, a város polgármestere bevezetőjéből kiderült, a tradicionális Kukoricabemutató, a második éve itt rendezett Magyar Népdal Napja, valamint a hagyományteremtő szándékkal életre hívott Marton-Expo programsorozat nem véletlenül társultak ezen a jeles hétvégén. A kapocs a kukorica, amely mint a martonvásári intézet egyik védjegye, a népi kultúra egyik gyakran feltűnő eleme és napjainkban a sokoldalú felhasználás egyik anyaga teremtette meg a színes hétvégi rendezvény gondolati alapjait.
Ez utóbbiakról, a szinte minden fantáziát felülmúló alkalmazás lehetőségeiről szólt Balázs Ervin akadémikus, az Agrártudományi Kutatóközpont főigazgatójának előadása. A világ kukoricatermelésének hasznosítási irányainak lehetőségeit és korlátait elemezve nemcsak a hagyományos mezőgazdasági, élelmiszeripari felhasználásról szólt, hanem az egyre szélesedő textil-, papír-, gyógyászati- és vegyipari alkalmazásokról is.
A Kukoricanemesítési Osztály tudományos vezetője, dr. Marton L. Csaba mondandójában a nemesítők legújabb eredményeiről számot adva – a jelen meghatározó kukoricái mellett – röviden a jövő reménységeit, az utóbbi időszakban született martonvásári hibrideket is bemutatta.
Arra is kitért, hogy melyek azok a termesztést befolyásoló, nehezítő környezeti feltételek, amelyeket az új fajták megalkotásának folyamatában figyelembe véve, a nagyobb termőképesség, a jobb alkalmazkodóképesség révén növelhető a termelők biztonsága, a termesztés eredményessége.
Az előadótermi program hagyományos elemeként dr. Vida Gyula, a Kalászos Gabona Kutatás nemesítője, tudományos főmunkatársa adott tájékoztatást az intézet kalászos gabonaféléinek ez évi teljesítményeiről. Az őszi vetések megkezdése előtt előadása hasznos információkkal szolgált a mennyiségi és minőségi elvárásokat egyaránt megfogalmazó gazdálkodók számára.
Az előadások sorát dr. Oross Dénes, a Bázismag Kft. ügyvezető igazgatója zárta, aki a Marton Genetics márkanévvel összekötött kukorica portfóliót, az azon szereplő martonvásári kukorica hibrideket mutatta be. Az elhangzottak alapján a jelenlévők tájékoztatást kaptak a 2015. évi vetőmag-előállítás sajátosságairól, sikerességéről, a jövő évi eredményes kukoricatermesztés egyik zálogát jelentő hibridvetőmag-ellátás biztonságáról is.
A szántóföldön folytatódó tartalmas szakmai nap részeként a hibridek érésidő szerint elvetett fajtasoránál dr. Pintér János, a Kukoricanemesítési Osztály tudományos főmunkatársa ajánlotta a megjelentek figyelmébe a martonvásári kukoricákat. Mondandóját Istvándi László, a Bázismag Kft. kereskedelmi képviselője is fűszerezte, aki gyakorlati tapasztalatok, üzemi eredmények közreadásával bővítette a megszerezhető információkat. A mezei program dr. Bónis Péter és dr. Árendás Tamás, a Növénytermesztési Osztály tudományos főmunkatársainak tájékoztatóival zárult, akik a termesztéstechnológia elemei közül a gyomirtás és a trágyázás egyes kérdéseiről szóltak, kísérleteik eredményei alapján.
A martonvásári kukoricabemutatókhoz kötődő nemes hagyományok maradéktalan őrzése a patinás Brunszvik-kastély falai közt zárult, ahol vendégek és vendéglátók fehér abrosz mellett idézték fel és gondolták tovább a szakmai nap legfőbb tanulságait.
Dr. Árendás Tamás