Növénytermesztés

Kutatások szerint 2050-ig 80%-kal csökkenthető a műtrágyákból származó szén-dioxid-kibocsátás

Agrofórum Online

A kutatók kiszámították a műtrágyák teljes életciklusának szén-dioxid-kibocsátását, amelyek a teljes üvegházhatást okozó gázkibocsátás mintegy öt százalékáért felelősek – ez az első alkalom, hogy ezt pontosan számszerűsítették –, és megállapították, hogy a szén-dioxid-kibocsátás 2050-re a jelenlegi szint ötödére csökkenthető.

A Cambridge-i Egyetem kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy a műtrágyákból származó kibocsátások kétharmada azután történik, hogy a műtrágyákat a szántóföldekre kijuttatták, a kibocsátások egyharmada pedig a gyártási folyamatokból származik.

Bár a nitrogénalapú műtrágyákról már eddig is ismert volt, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának egyik fő forrása, ez az első alkalom, hogy teljes mértékben számszerűsítették a teljes hozzájárulásukat a termeléstől a kijuttatásig. Elemzésük szerint a trágya és a szintetikus műtrágyák évente 2,6 gigatonnányi szén-dioxiddal egyenértékű kibocsátást jelentenek – többet, mint a globális légi közlekedés és a hajózás együttvéve.

A munkánk révén átfogó képet kapunk arról, hogy mi az, ami technikailag lehetséges, és hol lenne értelme a beavatkozásoknak – fontos, hogy a leglényegesebb területekre irányítsuk a beavatkozásokat, hogy gyors és érdemi előrelépést érjünk el a kibocsátás csökkentése érdekében

– mondta André Cabrera Serrenho.

A műtrágyákból származó szén-dioxid-kibocsátást sürgősen csökkenteni kell; ezt azonban egyensúlyba kell hozni a globális élelmiszer-ellátás biztonságának szükségességével. Korábbi kutatások becslései szerint a világ népességének 48%-át szintetikus műtrágyával termesztett növényekkel táplálják, és a világ népessége 2050-ig várhatóan 20%-kal fog növekedni.

A cambridge-i kutatók szerint a műtrágyák kibocsátásának csökkentéséhez az élelmezésbiztonság fenntartása mellett a méretezhető technológiai és politikai megoldások kombinációjára van szükség. Becsléseik szerint azonban, ha ezeket a megoldásokat nagy léptékben meg lehetne valósítani, a trágyából és a műtrágyákból származó kibocsátások akár 80%-kal, a jelenlegi szint ötödére is csökkenthetők lennének, a termelékenység csökkenése nélkül. Eredményeikről február 9-én számoltak be a Nature Food című folyóiratban.

Hihetetlen, de valójában nem tudjuk, hogy mennyi vegyi anyagot termelünk globálisan, hová kerülnek, hol és hogyan halmozódnak fel, mennyi kibocsátást okoznak, és mennyi hulladékot termelnek

– árulta el Dr. André Cabrera Serrenho társszerző a Cambridge-i Műszaki Tanszékről.

Serrenho és társszerzője, Yunhu Gao egy olyan projektet vállaltak, amelynek célja a műtrágyák – amely az egyik a petrolkémiai ipar két fő terméke közül – összes hatásának pontos mérése volt. A petrolkémiai ipar által előállított összes termék túlnyomó többsége (74%) vagy műanyag, vagy műtrágya.

A kibocsátások csökkentése érdekében fontos, hogy azonosítsuk és rangsoroljuk azokat a beavatkozásokat, amelyekkel a műtrágyákat kevésbé károsíthatjuk a környezetre. De ha ezt meg akarjuk tenni, először is világos képet kell kapnunk e termékek teljes életciklusáról. Ez nyilvánvalónak hangzik, de valójában nagyon keveset tudunk ezekről a dolgokról

– mondta Serrenho.

Forrás: https://scitechdaily.com/cambridge-research-shows-potential-for-80-reduction-in-carbon-emissions-from-fertilizers-by-2050/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Gyökérzöldségfélék fejlődési rendellenességei (I.)

2019. október 3. 13:05

A növénytermesztésben gyakran tapasztalható sekély talajművelés - aminek egyes években következménye a súlyos belvízhelyzet is - a zöldségfélék közül leginkább a gyökérzöldségeket sújtja.

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.

„Ne menj a növények közé, mert lisztharmatos leszel”

2023. június 10. 08:40

Egy termesztőkből álló csoport lépett be egy olyan részlegbe, ahol uborkakísérlet folyt, amely során a növények telis-tele voltak lisztharmattal.

Klímaváltozás: talán pozitív hatásokkal is számolhatunk

2020. május 16. 10:35

A szakértők álláspontja szerint, a klímaváltozástól nem kell tartani, hiszen a múltban lezajlott jelenségeket vizsgálva több pozitív hozadéka is volt az egyes éghajlati változásoknak.