Növénytermesztés

Kutatások szerint 2050-ig 80%-kal csökkenthető a műtrágyákból származó szén-dioxid-kibocsátás

Agrofórum Online

A kutatók kiszámították a műtrágyák teljes életciklusának szén-dioxid-kibocsátását, amelyek a teljes üvegházhatást okozó gázkibocsátás mintegy öt százalékáért felelősek – ez az első alkalom, hogy ezt pontosan számszerűsítették –, és megállapították, hogy a szén-dioxid-kibocsátás 2050-re a jelenlegi szint ötödére csökkenthető.

A Cambridge-i Egyetem kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy a műtrágyákból származó kibocsátások kétharmada azután történik, hogy a műtrágyákat a szántóföldekre kijuttatták, a kibocsátások egyharmada pedig a gyártási folyamatokból származik.

Bár a nitrogénalapú műtrágyákról már eddig is ismert volt, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának egyik fő forrása, ez az első alkalom, hogy teljes mértékben számszerűsítették a teljes hozzájárulásukat a termeléstől a kijuttatásig. Elemzésük szerint a trágya és a szintetikus műtrágyák évente 2,6 gigatonnányi szén-dioxiddal egyenértékű kibocsátást jelentenek – többet, mint a globális légi közlekedés és a hajózás együttvéve.

A munkánk révén átfogó képet kapunk arról, hogy mi az, ami technikailag lehetséges, és hol lenne értelme a beavatkozásoknak – fontos, hogy a leglényegesebb területekre irányítsuk a beavatkozásokat, hogy gyors és érdemi előrelépést érjünk el a kibocsátás csökkentése érdekében

– mondta André Cabrera Serrenho.

A műtrágyákból származó szén-dioxid-kibocsátást sürgősen csökkenteni kell; ezt azonban egyensúlyba kell hozni a globális élelmiszer-ellátás biztonságának szükségességével. Korábbi kutatások becslései szerint a világ népességének 48%-át szintetikus műtrágyával termesztett növényekkel táplálják, és a világ népessége 2050-ig várhatóan 20%-kal fog növekedni.

A cambridge-i kutatók szerint a műtrágyák kibocsátásának csökkentéséhez az élelmezésbiztonság fenntartása mellett a méretezhető technológiai és politikai megoldások kombinációjára van szükség. Becsléseik szerint azonban, ha ezeket a megoldásokat nagy léptékben meg lehetne valósítani, a trágyából és a műtrágyákból származó kibocsátások akár 80%-kal, a jelenlegi szint ötödére is csökkenthetők lennének, a termelékenység csökkenése nélkül. Eredményeikről február 9-én számoltak be a Nature Food című folyóiratban.

Hihetetlen, de valójában nem tudjuk, hogy mennyi vegyi anyagot termelünk globálisan, hová kerülnek, hol és hogyan halmozódnak fel, mennyi kibocsátást okoznak, és mennyi hulladékot termelnek

– árulta el Dr. André Cabrera Serrenho társszerző a Cambridge-i Műszaki Tanszékről.

Serrenho és társszerzője, Yunhu Gao egy olyan projektet vállaltak, amelynek célja a műtrágyák – amely az egyik a petrolkémiai ipar két fő terméke közül – összes hatásának pontos mérése volt. A petrolkémiai ipar által előállított összes termék túlnyomó többsége (74%) vagy műanyag, vagy műtrágya.

A kibocsátások csökkentése érdekében fontos, hogy azonosítsuk és rangsoroljuk azokat a beavatkozásokat, amelyekkel a műtrágyákat kevésbé károsíthatjuk a környezetre. De ha ezt meg akarjuk tenni, először is világos képet kell kapnunk e termékek teljes életciklusáról. Ez nyilvánvalónak hangzik, de valójában nagyon keveset tudunk ezekről a dolgokról

– mondta Serrenho.

Forrás: https://scitechdaily.com/cambridge-research-shows-potential-for-80-reduction-in-carbon-emissions-from-fertilizers-by-2050/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Mi teheti ,,klímaellenállóvá” a növényeket?

2022. július 19. 12:39

A növények bizonyos stresszhelyzetekben, kártevő rovarok jelenlétében, aszály, vagy magas hőmérséklet esetén szalicilsav termelésével képesek védekezni, ami a klímaváltozással összefüggő kedvezőtlen környezeti hatások túlélését is elősegítheti.

A növényi elektromosság excentrikus úttörői

2023. május 21. 06:34

A XIX. században egy maroknyi tudóst furcsa rögeszme kerített hatalmába: azt gondolták, hogy az elektromosságot fel lehet használni arra, hogy növények hatékonyabban növekedjenek általa. De vajon csak találgattak, vagy rájöttek valamire?

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nem halasztható a repcevetések őszi gyomirtása

2022. szeptember 27. 08:42

Az őszi betakarítási munkálatok és a kalászos vetési előkészületek folyamatosan haladnak, időnként az esők miatt megállásra kényszerülnek a gazdálkodók.

Virtuális séta: a Wageningen Egyetem új kutatóbázisa

2021. október 24. 08:36

A Serre Red egy teljes egészében elektromos működtetésű üvegházrendszer, melynek a növényi vírusok, patogén gombák és baktériumok, a genetikailag módosított növények biztonságos kutatása a funkciója, valamint oktatási szempontból tölt be alapvető szerepet.