Növénytermesztés

Lézerfénnyel riasztják a madarakat, meggyőzőek az eredmények

Agrofórum Online

A LazerTrac LZT1000 működésének alapja a lézertechnológia, amelyet a madarak elriasztására használnak. A lézersugarak bizonyos mintázatokban mozognak, ismeretlen vizuális ingert okozva a madarak számára, akik veszélyesnek érzékelik azokat, ezért elkerülik a területet.

A lézerpályák összetettsége miatt a madarak a program mintáját nem tudják könnyen megszokni, így a fenyegetés dinamikus jellege hosszú távon fennmarad. Az AgriProTech francia vállalat 2015 óta fejleszt és forgalmaz autonóm, programozható megoldásokat a varjak, hollók, szarkák és más, kárt okozó madarak távoltartására.

Az AviTrac madárriasztó termékcsalád (amely a madárkárok elleni védelmet szolgálja), a WildTrac termékcsalád (amely a madarakat és a vadakat tartja távol) és az épületek védelmére szánt LazerTrac termékcsalád már széles körben elterjedt.

Az új autonóm és intuitív madárriasztó, a LazerTrac LZT1000 2024 végére lesz elérhető. Ezt az innovatív eszköz úgy tervezték, hogy nagy területet fedjen le, akár fényes nappal is, hatékony technológiai megoldást kínálva a madárkárok csökkentésére. A LazerTrac LZT1000 egy zöld fénysugarat vetít ki és szó szerint letapogatja a védendő területeket.

A rendszer teljes mértékben programozható, lehetővé téve a felhasználó számára a működési időszakok és a védendő területek megválasztását. A beépített 4K kamerán keresztül távfelügyeletet és távvezérlést biztosít. A lézer előre meghatározott ütemezés szerint aktiválható, így a működési időszakok pontos kezelése és az erőforrások optimalizálása könnyen megoldhatóvá válik.

A technológia különösen hasznos gyümölcsösökben, szőlőültetvényekben, vagy más növénykultúrák védelmére, ahol a madarak jelentős károkat okozhatnak. A fejlesztés alatt álló, mesterséges intelligencián alapuló új verziók kezdeti eredményei nagyon ígéretesek mind az állatfelderítési képesség, mind a lézeres biztonsági irányítás szempontjából.

Így működik a technika:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

Problémát okoznak a madárriasztó hangágyúk a Balatonnál

2018. július 26. 13:02

Ha nem védekeznek a gazdák, a munkájuk kárba veszhet, viszont a védett seregély ellen csak humánus módon szabad fellépni.