Növénytermesztés

Miért olyan nehéz a parlagfű ellen védekezni?

Agrofórum Online

Nem csak a hétköznapi emberek mindennapjait keseríti meg az allergia miatt a parlagfű, hanem a gazdálkodók életét is, hiszen a terméscsökkenésen kívül büntetés jár azoknak, akiknek nem sikerül az ellene való védekezés.

Megpróbáltunk utána járni, hogy miért olyan nehéz ellene védekezni, avagy mi az oka annak, hogy ilyen kiemelkedő helyet ért el a veszélyes és nehezen irtható gyomok listáján ez a növény? Dr. Farkas Anikó évek óta foglalkozik ennek a kutatásával, így hiteles választ kaptunk kérdéseinkre.

A parlagfű egy észak-amerikai származású növény. Természetes élőhelyén ellenségei és több konkurenciája is jelen van. Sajnos ezek itt a Kárpát medencében nem jelentek meg vele együtt, viszont a parlagfű rendkívül jól érzi magát ezen a klímán.

Az elterjedését tovább segítették a rendszerváltás körüli anomáliák, úgymint a hozzá nem értés, a gépesítés hiánya, a nem megfelelő technológiai fegyelem. Akkoriban volt egy pár csapadékos év, amikor alapvetően elgyomosodott az ország. Emiatt volt is egy összefogás a szakemberek részéről, a Gyommentesen Európába program, amelynek az volt a célja, hogy ezt a nagymértékű elgyomosodást csökkentsük, mire csatlakozunk az EU-ba. Sajnos az akkor felszaporodott parlagfű és az elszóródott magvak most is hozzák utódaikat, hiszen azt tudjuk, hogy a parlagfű magja 40 évig életképes a talajban. Ráadásul ezek nem egyszerre csíráznak ki, mert magnyugalomban hosszú évekig is bírják. Egy tövön akár 60 ezer darab mag is terem, úgyhogy védekezés szempontjából a maghozás megelőzése a cél mindenképpen. Emiatt kellene kaszálni és a fiatal növényeket a tarlón megsemmisíteni.

A gazdálkodók részéről a termés védelme már nem szokott probléma lenni. Állományon belül kezelünk, de jellemzően a táblaszélek már problémásak.

A laikusok számára fontos üzenet, hogy ismerje meg a növényt! Gyakori probléma, hogy összekeverik a vadkenderrel, az ürömfélékkel, de akár a csalánnal is.

Tegyenek rendet a saját környezetükben! Alapvető a közember számára is, hogy a saját portáján rend legyen.  A mezőgazdálkodók számára fontos lenne, hogy minél többet tudjanak a parlagfűről, az allergia kérdéseiről, ugyanígy viszont a köznépnek is fontos, akár érintett allergiában, akár nem, hogy a termelőnek mit jelent profit szempontjából, ha védekezni kell ellene. Kukoricában 9 db parlagfű négyzetméterenként már 50%-os kiesést jelent, napraforgóban 10 növény négyzetméterenként már a termés egyharmadát viheti! Arról nem is beszélve, hogy a betakarítást is nehezíti a gyom jelenléte a táblában.

A fő üzenet ebben a helyzetben, hogy a két oldal tudását kellene közelíteni egymáshoz sokkal inkább, amihez itt is elengedhetetlen az egymásra mutogatás helyett, a párbeszéd.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Sokan hanyagolják a tarlóhántást – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. augusztus 7. 09:40

A learatott területek jelentős részén még most sem végezték el a tarlóhántást, ezért sok a virágzó gyomnövény.

Hamarosan megjelennek a virágbimbók a parlagfüvön – Védekezzünk ellene!

Az Alföld észak-keleti részén a természetes vegetáció és kultúrnövények az erős aszálytól szenvednek.

Parlagfű elleni vizsgálatok levél alá történő permetezési technikával, napraforgóban

2018. október 9. 14:41

A levél alá történő permetezési technika régóta ismert, az 1960-1970-es években alkalmazták tág térállású kultúrákban az alapkezelések hibáinak korrigálására. Ennek, a csaknem elfeledett alkalmazási módnak az újraértelmezését a térinformatikával támogatott módszerek teszik lehetővé, melyek segítségével elkerülhetők a fitotoxikus káresetek.

Beszéljenek önmagukért a tények!

2020. március 13. 11:30

Az ADAMA hosszú évek óta élen jár napraforgó gyomirtási technológiák terén, amely alapjaiban határozza meg a termesztés sikerességét. Megoldásaink előnyeiről, hatékonyságáról már sokszor és sokféleképpen tanúbizonyságot tettünk. A technológia fejlődésével azonban mindig lehetőség nyílik újabb, a korábbiaknál még hitelesebb módon bemutatni a termékeink tudását.