Növénytermesztés

Nitrogénműtrágya nélkül termeszthetünk?

Agrofórum Online

A Kaliforniai Egyetem kutatói megtalálták a módját, hogy hogyan lehet csökkenteni a gabonafélék termesztéséhez szükséges nitrogénműtrágya felhasználását. A felfedezéssel az Egyesült Államokban évente több milliárd dollárnyi műtrágyaköltséget takaríthatnak meg a gazdálkodók, amelynek jelentős környezetvédelmi vonatkozása is van, azáltal, hogy csökkenhet a természetbe kerülő nitrogénvegyületek mennyisége.

A kutatás Eduardo Blumwald, a növénytudományok elismert professzorának laboratóriumából származik, aki új utat talált a gabonafélék növekedéséhez szükséges nitrogén biztosítására.

A tanulmány a Plant Biotechnology című folyóiratban jelent meg.

A nitrogén kulcsfontosságú a növények fejlődéséhez, a kijuttatott elem nagy része azonban elvész, és a talajba és/vagy a talajvízbe mosódik. Blumwald kutatása így egyfajta fenntartható alternatívát jelenthet – olvasható a sciencedaily.com-on.

A vizsgálat középpontjában a légköri nitrogen talajbaktériumok segítségével való megkötése áll. A hüvelyes növények, például a földimogyoró és a szójabab gyökérgümőkkel rendelkeznek, amelyek révén a növények nitrogénmegkötő baktériumok segítségével képesek fedezni nitrogénigényüket. A gabonanövények, mint például a rizs és a búza, nem rendelkeznek ezzel a képességgel, ezért a talajba kerülő műtrágyákból származó nitrogén felvételével képesek pótolni az elem hiányát.

Ha egy növény képes olyan kémiai anyagokat termelni, amelyek a talajbaktériumokat a légköri nitrogéngáz megkötésére késztetik, akkor a növényeket módosíthatjuk úgy, hogy több ilyen vegyi anyagot termeljenek

– mondta Blumwald.

Ezek a vegyi anyagok a talajbaktériumok nitrogénmegkötését fokozzák, így csökkenthető a kijuttatott műtrágya mennyisége.

Blumwald kutatói olyan vegyületeket azonosítottak a rizsnövényekben, amelyek fokozzák a baktériumok nitrogénmegkötő aktivitását.

Ezután azonosították a vegyi anyagokat előállító kémiai útvonalakat, majd a vegyületek termelésének fokozása céljából génszerkesztési eljárásokat alkalmaztak.

A kutató a növényeket hihetetlen kémiai laboratóriumoknak tartja, és mint mondta eredményei olyan alternatív mezőgazdasági gyakorlatot eredményezhetnek, amely lehetővé teszi a műtrágyahasználat csökkentését. A módszer más növények esetében is működőképes.

A Kaliforniai Egyetem szabadalmi bejelentést nyújtott be a technológiára, amely folyamatban van.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Hogyan indítsuk el a saját vertikális gazdálkodásunkat otthon?

2022. augusztus 18. 06:34

A vertikális gazdálkodás a legnépszerűbb új trend, amely az otthonok önellátóbbá tételét és a világ 21. századi élelmiszer-ellátását támogatja.

A befektetők a beltéri növénytermesztés felfutásában bíznak

2021. március 10. 04:47

Hosszú távon a leveles zöldségek fele beltéri gazdaságokból származhat majd. Így a jelenlegi kevesebb, mint 10 százalékról van hova növekedni.

„Drágán termelni és rosszul nősülni mindenki tud”….

2022. január 14. 08:31

Az áremelkedésekkel a nyersanyag ciklusok lökéshullámai elérték a mezőgazdaságot is. Ráadásul a globális ellátási láncok akadozása a hullámzást csak fokozza.

Kisebb fejméret, de jó minőség – Nőtt a fokhagymatermés tavaly

2022. november 24. 11:47

Tavaly 829 hektárról 5611 tonna fokhagymát takarítottak be Magyarországon, 8 százalékkal többet az előző évinél - derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalójából, amely szerint az idén az aszály miatt a fokhagyma fejmérete kisebb lett, ugyanakkor jó minőségű a termés.