Növénytermesztés

Óriási beruházásokba kezdett a Nestlé, alapjaiban forgatják fel a mezőgazdaságot

Agrofórum Online

A svájci központú élelmiszergyártó óriás még ennek az évtizednek a végére a regeneratív mezőgazdasági eljárások segítségével kívánja megtermelni az alapanyagai felét.

Napjaink egyik varázsszava a „regeneratívnak” nevezett mezőgazdaság. Olyan talajmegújító eljárásokról van szó, amelyek a földjeink széntartalmának, humusztartalmának visszaállítását célozzák, ennek ugyanis a fele-háromnegyede elveszett az elmúlt 150 év talajművelésének következtében.

Fontos eleme az eljárásnak a talajművelés elhagyása. Betakarítás után a felszínen hagyják a szármaradványokat, mulcsot, hiszen ezek védik a talajt a környezeti hatásoktól, a csapó esőtől, a kiszáradástól, valamint megőrzik a benne tárolt nedvességet, és kiegyensúlyozottabb talajklímát biztosítanak a talajélet számára.

A talaj efféle életre keltése alighanem a jövő egyik útja a mezőgazdaságban. Alighanem így gondolja ezt a svájci központú Nestlé is, a világ egyik legnagyobb élelmiszeripari vállalata. A közelmúltban ugyanis bejelentették, hogy nagyobb volumenű beruházásokat hajtanak végre búzatermesztő gazdaságokban az Egyesült Államokban.

A regeneratív gazdálkodásba belevágni kívánó termesztőknek pénzügyi és technikai segítséget nyújtanak, első körben azért, hogy a vállalathoz tartozó DiGiorno pizzamárka megfelelő minőségű búza-alapanyaghoz jusson. Bő 40 ezer hektáron folytatják majd ezt az újfajta termelési gyakorlatot, ami duplája a DiGiorno pizzákhoz szükséges területnagyságnak.

Elsősorban Kansas, Észak-Dakota, Indiana és Missouri államok gazdálkodói részesülnek máris a Nestlé befektetéséből. A cél az, hogy az eddigieknél környezetkímélőbb módon állítsanak elő egészséges élelmiszert, mégpedig a helyi termelői közösségek támogatásával.

A programban részt vevő farmok 2022-ben 3800 tonna szén-dioxid megkötésében segédkeztek, ez nagyjából annyi, mintha egyetlen év leforgása alatt 850 fosszilis üzemanyagú autó tűnt volna el az utakról. A Nestlé már 2025-re az alapanyagai 20 százalékát kívánja megtermelni a regeneratív mezőgazdasági eljárások segítségével, 2030-ra az 50 százalékát, és a végcél az, hogy 2050-re elérjék a zéró károsanyag-kibocsátást.

(Fotó: Talajmegújító Mezőgazdaság/Facebook)

Részletesebben olvashat a témáról ITT. KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

További két génmódosított növény termesztését hagyja jóvá az EU

2024. október 17. 13:40

A géntechnológiával módosított növényekre vonatkozó engedélyek és meghosszabbított engedélyek tíz évig érvényesek.

Hurrikán után kellett betakarítani a kukoricát, ennyi maradt belőle

2024. október 14. 11:10

A talajon fekvő növényeket csak az egyik irányban vághatták, vagyis a tábla végén ismét vissza kellett menniük a kombájnoknak a terület túlsó végére.

20 érdekesség a burgonyáról

2024. október 7. 16:10

Magyarországra német közvetítéssel került a krumpli, így lett Grundbirnéből (földikörte) krumpel, majd krumpli. De mi mást tudunk még a burgonyáról?

Lézerfénnyel riasztják a madarakat, meggyőzőek az eredmények

2024. október 3. 08:10

A lézerpályák összetettsége miatt a madarak a program mintáját nem tudják könnyen megszokni, így a fenyegetés dinamikus jellege hosszú távon fennmarad.

Hosszú távon aggodalomra ad okot a vetési jelentés

2021. július 2. 06:35

Európában folytatódott a jó a hangulat az agrárpiacokon, de a tengerentúlon már inkább az enyhe mínuszok voltak a jellemzőek.

A hirtelen drágulás után esett a búza és a kukorica ára

2023. július 18. 07:40

Oroszország kilépett a Fekete-tengeri gabonakezdeményezésből, de Ukrajna eltökélt szándéka, hogy továbbra is exportáljon a régióból.

Drágult a búza a növekvő globális kínálati problémák miatt

2024. augusztus 10. 07:10

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa pedig mínuszban zárt.

Csúnya lejtőn a gabonapiac

2020. január 17. 08:33

Az árakra a Kína és az Egyesült Államok közötti megállapodás konkrétumainak hiánya mellett a dél-amerikai időjárási hírek is nyomást gyakoroltak.