Növénytermesztés

Óriási beruházásokba kezdett a Nestlé, alapjaiban forgatják fel a mezőgazdaságot

Agrofórum Online

A svájci központú élelmiszergyártó óriás még ennek az évtizednek a végére a regeneratív mezőgazdasági eljárások segítségével kívánja megtermelni az alapanyagai felét.

Napjaink egyik varázsszava a „regeneratívnak” nevezett mezőgazdaság. Olyan talajmegújító eljárásokról van szó, amelyek a földjeink széntartalmának, humusztartalmának visszaállítását célozzák, ennek ugyanis a fele-háromnegyede elveszett az elmúlt 150 év talajművelésének következtében.

Fontos eleme az eljárásnak a talajművelés elhagyása. Betakarítás után a felszínen hagyják a szármaradványokat, mulcsot, hiszen ezek védik a talajt a környezeti hatásoktól, a csapó esőtől, a kiszáradástól, valamint megőrzik a benne tárolt nedvességet, és kiegyensúlyozottabb talajklímát biztosítanak a talajélet számára.

A talaj efféle életre keltése alighanem a jövő egyik útja a mezőgazdaságban. Alighanem így gondolja ezt a svájci központú Nestlé is, a világ egyik legnagyobb élelmiszeripari vállalata. A közelmúltban ugyanis bejelentették, hogy nagyobb volumenű beruházásokat hajtanak végre búzatermesztő gazdaságokban az Egyesült Államokban.

A regeneratív gazdálkodásba belevágni kívánó termesztőknek pénzügyi és technikai segítséget nyújtanak, első körben azért, hogy a vállalathoz tartozó DiGiorno pizzamárka megfelelő minőségű búza-alapanyaghoz jusson. Bő 40 ezer hektáron folytatják majd ezt az újfajta termelési gyakorlatot, ami duplája a DiGiorno pizzákhoz szükséges területnagyságnak.

Elsősorban Kansas, Észak-Dakota, Indiana és Missouri államok gazdálkodói részesülnek máris a Nestlé befektetéséből. A cél az, hogy az eddigieknél környezetkímélőbb módon állítsanak elő egészséges élelmiszert, mégpedig a helyi termelői közösségek támogatásával.

A programban részt vevő farmok 2022-ben 3800 tonna szén-dioxid megkötésében segédkeztek, ez nagyjából annyi, mintha egyetlen év leforgása alatt 850 fosszilis üzemanyagú autó tűnt volna el az utakról. A Nestlé már 2025-re az alapanyagai 20 százalékát kívánja megtermelni a regeneratív mezőgazdasági eljárások segítségével, 2030-ra az 50 százalékát, és a végcél az, hogy 2050-re elérjék a zéró károsanyag-kibocsátást.

(Fotó: Talajmegújító Mezőgazdaság/Facebook)

Részletesebben olvashat a témáról ITT. KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Monszun: a csapadékos meleg már károkat okoz a mezőgazdaságban

2018. június 11. 14:42

Az előttünk álló héten csütörtök-pénteken egy átmeneti kisebb lehűlés után visszatér a nyári meleg, egyébként pedig maradnak a majdnem mindennapos zivatarok, területi átlagban pedig újabb jelentős mennyiségű csapadék várható.

Öt százalékkal drágult a búza egy hét alatt

2020. augusztus 24. 09:17

Európában a vevők uralták a piacot az elmúlt öt napban. A malmi búza 3 százalékkal, azaz 5,5 euróval a 186,25 eurós tonnánkénti árszintig emelkedett.

Folyamatosan halad a vetés, de már megjelentek a károsítók is

2018. október 3. 11:19

Néhány térségben már elkezdődött az őszi árpa és az őszi búza kelése, de az aratással párhuzamosan folyamatosan végzik a többi területen is a vetést.

A korlátozások hírére megugrott az ukrán búzaexport

2020. április 23. 11:04

Az ukrán búzakivitel negyvenhét százalékkal ugrott meg múlt héten annak ellenére, hogy a kormány figyelmeztette a piaci szereplőket: leállíthatja a szállításokat, ha túl magas lesz az export mértéke.