Növénytermesztés

Óriási beruházásokba kezdett a Nestlé, alapjaiban forgatják fel a mezőgazdaságot

Agrofórum Online

A svájci központú élelmiszergyártó óriás még ennek az évtizednek a végére a regeneratív mezőgazdasági eljárások segítségével kívánja megtermelni az alapanyagai felét.

Napjaink egyik varázsszava a „regeneratívnak” nevezett mezőgazdaság. Olyan talajmegújító eljárásokról van szó, amelyek a földjeink széntartalmának, humusztartalmának visszaállítását célozzák, ennek ugyanis a fele-háromnegyede elveszett az elmúlt 150 év talajművelésének következtében.

Fontos eleme az eljárásnak a talajművelés elhagyása. Betakarítás után a felszínen hagyják a szármaradványokat, mulcsot, hiszen ezek védik a talajt a környezeti hatásoktól, a csapó esőtől, a kiszáradástól, valamint megőrzik a benne tárolt nedvességet, és kiegyensúlyozottabb talajklímát biztosítanak a talajélet számára.

A talaj efféle életre keltése alighanem a jövő egyik útja a mezőgazdaságban. Alighanem így gondolja ezt a svájci központú Nestlé is, a világ egyik legnagyobb élelmiszeripari vállalata. A közelmúltban ugyanis bejelentették, hogy nagyobb volumenű beruházásokat hajtanak végre búzatermesztő gazdaságokban az Egyesült Államokban.

A regeneratív gazdálkodásba belevágni kívánó termesztőknek pénzügyi és technikai segítséget nyújtanak, első körben azért, hogy a vállalathoz tartozó DiGiorno pizzamárka megfelelő minőségű búza-alapanyaghoz jusson. Bő 40 ezer hektáron folytatják majd ezt az újfajta termelési gyakorlatot, ami duplája a DiGiorno pizzákhoz szükséges területnagyságnak.

Elsősorban Kansas, Észak-Dakota, Indiana és Missouri államok gazdálkodói részesülnek máris a Nestlé befektetéséből. A cél az, hogy az eddigieknél környezetkímélőbb módon állítsanak elő egészséges élelmiszert, mégpedig a helyi termelői közösségek támogatásával.

A programban részt vevő farmok 2022-ben 3800 tonna szén-dioxid megkötésében segédkeztek, ez nagyjából annyi, mintha egyetlen év leforgása alatt 850 fosszilis üzemanyagú autó tűnt volna el az utakról. A Nestlé már 2025-re az alapanyagai 20 százalékát kívánja megtermelni a regeneratív mezőgazdasági eljárások segítségével, 2030-ra az 50 százalékát, és a végcél az, hogy 2050-re elérjék a zéró károsanyag-kibocsátást.

(Fotó: Talajmegújító Mezőgazdaság/Facebook)

Részletesebben olvashat a témáról ITT. KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Több hetes mélypontokat hozott a globális exportverseny

2023. február 25. 10:32

A hét utolsó kereskedési napján csökkentek az árak a terménypiacokon. Chicagóban a búza 4,4 százalékot, a kukorica 1,7 százalékot, a szójabab pedig 0,3 százalékot vesztett értékéből. A repce árszintje 0,2 százalékkal emelkedett. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Emelkedtek az árak a terménypiacokon

2023. június 22. 07:25

Alapvetően a vevők határozták meg a trendeket a szerdai kereskedési napon a terménypiacokon.

Búzakeményítő üzemet adtak át Visontán

2019. február 11. 11:16

A zöldmezős beruházás 33 milliárd forintba került, a kormány 6,2 milliárd forint támogatást adott hozzá, az önerő mértéke mintegy 30 millió euró volt, a többi részt hitelből fedezték.

Lehúzták a búzaárakat az olcsó fekete-tengeri termények

2024. augusztus 27. 06:42

Európában a malmi búza és a kukorica olcsóbb lett, a repce pluszban zárt. Londonban ünnepnap miatt nem kereskedtek a takarmánybúzával.