35℃ 21℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Növénytermesztés

Repülő kertek és úszó üvegházak

Agrofórum Online

Néhány olyan projekt, amely látszólag a sci-fi világához tartozik – mint például a repülő gyümölcsösök vagy lebegő üvegházak – közelebb áll a valósághoz, mint gondolnánk.

A New York-i Mcheileh Stúdió Aeroponic 2100 projektje aeroponikus kertek építését javasolja léghajókba, hogy azok városok, települések, lakóterületek, sőt, a városközpontoktól távol eső területek fölött repüljenek, és élelmiszereket osszanak szét.

Az önjáró aeroszkópos – és hidroponikus – növények, amelyeket az önjáró aeroszkópok belsejében függőlegesen egymásra helyezett platformokon osztanak szét, a stúdió szerint a repülőgép külső vázáról összegyűjtött szűrt esővizet, valamint a tengerekből gyűjtött, sótalanított vizet használják majd.

Ezek a léghajók vagy repülő kertek segítenének kiküszöbölni az élelmiszerek nagy távolságokra, nagy szén-dioxid-kibocsátást okozó közlekedési eszközökkel történő szállítását, és lehetővé tennék a jelenleg mezőgazdasági célra használt, a növényvédő szerek használata által leromlott földterületek felszabadítását – magyarázta a cég.

Működésük nem okozna szennyeződést, és a vállalat szerint megoldást kínálnának arra is, hogy az élelmiszer „a kertből az asztalra” kerüljön, méghozzá tömegesen. A repülőgépet nap- és szélenergiával hajtanák, és úgy terveznék, hogy a világ bármely pontján közlekedhessen.

Mindeközben a Hamamatsuban (Japán) zajló N-ARK kutatás egy olyan innovatív építészet kifejlesztésén dolgozik, amely az olyan környezeti hatásokból eredő társadalmi problémák megoldására összpontosít, mint például a tengerszint emelkedése és a part menti talajok sótartalmának emelkedése az árvizek után.

A Föld életét fenyegető éghajlati válságra a tanulmány építészeti javaslata a tengervízre alapozott innovatív mezőgazdasági módszer, avagy az úszó gyümölcsösök kifejlesztéséből áll.

Az N-ARK egy „sóálló” úszó gyümölcsös prototípusát fejleszti ki, amely kombinálja az üvegházi növénytermesztést egy „sós gazdálkodási” módszerrel, amely a tengervizet közvetlen tápanyagforrásként használja a zöldségek számára.

A Zöld Óceán projekt minden egyes gyümölcsösében két különálló zöldterület lesz a zöldségtermesztés számára: az egyik a tengerszinten, a másik a víz alatt.

Ez a projekt lehetővé teszi a tengervizet tápanyagforrásként használó zöldségek termesztését, javítja a víz alatti környezetet a planktonok növekedését elősegítő, CO₂-t elnyelő algák termesztésével, és lehetővé teszi a friss zöldségek gyors szállítását a tengerparti területek, például New York éttermeibe

közölte az N-ARK.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

A digitalizáció útján a Szent István Egyetem

2019. január 25. 07:58

A digitalizáció az agrárágazatban is versenyképességi tényezővé vált. A hazai élelmiszeripar és mezőgazdaság informatikai fejlesztése, a technológiai fejlődés integrációja és a megfelelő szakemberek képzése az ágazat, az informatikai piac és a kormányzat közös célja, amely a Digitális Agrárstratégia fő irányvonala is.

AMAZONE - AGRITECHNICA Innovations 2022

2021. október 20. 06:36

Az Amazone Group által a közelmúltban tartott igen gazdag virtuális bemutató eredményeit, tömörítve, két részletben mutatjuk be.

Farkas Sándor: az agrárszakképzésnek válaszolnia kell a kihívásokra

2019. szeptember 7. 15:32

Az államtitkár szerint Magyarország sikerének záloga a vidék megerősödése, ami csak akkor lehetséges, ha egyre többen választják az agrárszakképzéseket.

Megjelent a RAPOOL idei repcevetőmag-katalógusa

2020. május 6. 18:30

Csírára kiszerelt, frakcionált vetőmagok extra csávázással és repcebiztosítási szolgáltatással.