Növénytermesztés

Szénmegkötés növényi maradványokkal

Agrofórum Online

A legkiterjedtebb földi szerves szénkészletek a talajban találhatók, mely a növények, a mikrobiális aktivitás és a talajmátrix finom és bonyolult szövedéke által kerülnek szabályozásra. A gazda- és kutatótársadalom jó ideje próbálja feltárni a szén talajban tartásának leghatékonyabb módjait. A kérdésnek jelentős klímavédelmi aspektusa van, mivel a szén gáz halmazállapotban üvegházhatású jelleggel bír, és a Párizsi Egyezmény értelmében 2030-ra 40%-kal tervezik csökkenteni a gáz légkörbe történő kibocsátását.

A Müncheni Műszaki Egyetem a Koppenhágai Egyetemmel karöltve egy új kutatás eredményeként a növényi maradványok szénmegkötésben betöltött szerepét hangsúlyozzák. A betakarítás után tarlón hagyott bomló növényi maradványokat eddig elsősorban egyfajta „mikrobiális gyorsétteremnek” tekintették, de valójában a növényi reziduumoknak sokkal nagyobb jelentősége van a szén talajban történő megkötésében, mint azt eddig feltételeztük – Kristina Witzgall, a kutatás vezetője szerint. Az új adatok rámutattak, miszerint a növényi maradványok önmagukban is alkalmasak a szén raktározására, méghozzá nagyon hatékonyan.

A növények a fotoszintézis során eleve képesek a légkörből származó szén megkötésére. Nem ismeretlen a növényi maradványok szántóföldön hagyásának gyakorlata sem, ugyanakkor a kutatás eredményei alapján sokkal nagyobb jelentősége van a szénmegkötésben, emiatt komolyabban fontolóra kellene venni a módszer kiterjedtebb alkalmazását. Ha a talajban a szén megkötéséhez megfelelő körülmények állnának rendelkezésre, évente 0,8 és 1,5 gigatonna közötti szén-dioxidot tudnánk tárolni globális szinten. Összehasonlításképpen: a világ lakossága az elmúlt 10 évben évente 4,9 gigatonna szén-dioxidot bocsátott ki a légkörbe.

A publikáció a Nature Communications folyóiratban jelent meg.

Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/07/210712122126.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

El kell hinni, hogy van másik út... csak ki kell próbálni

2023. február 13. 14:37

A ,,ma” gazdálkodója nem élhet abban a tudatban, hogy a talajaink minősége így marad. Szakértői vélemények – röviden.

Megvan a legészakabbra dolgozó önjáró silózó

2023. november 23. 17:10

Minden relatív, még a mezőgazdaságban is: a finn gazdáknak átlagosan 180 napig tart a szezon, a rövid nyárral és a hosszan tartó hideggel megküzdve kell a szektornak helytállnia és megtérülő növénytermesztést végeznie. Ehhez képest egy „kis” aszály vagy késői fagy nálunk semmiségnek tűnhet.

Intenzív növénytermesztés intenzív talajerő-gazdálkodással

2018. október 13. 12:41

A kukorica és napraforgó szármaradványok esetében az eredmények azt mutatják, hogy BactoFil Cell alkalmazásával 10 hónap alatt a tarlómaradványok tömege 80-90%-kal csökken, azaz bomlik el és válik felvehetővé a következő növény számára.

Kiemelkedően hatékony védekezés a szőlő lisztharmat ellen a legérzékenyebb időszakban

2023. május 19. 06:34

A borászok tudják, hogy már öt-tíz százalékos bogyófertőzés esetén is dohos, penészes ízt vihet a borba, vagyis borhibát okozhat.