Növénytermesztés

Szénmegkötés növényi maradványokkal

Agrofórum Online

A legkiterjedtebb földi szerves szénkészletek a talajban találhatók, mely a növények, a mikrobiális aktivitás és a talajmátrix finom és bonyolult szövedéke által kerülnek szabályozásra. A gazda- és kutatótársadalom jó ideje próbálja feltárni a szén talajban tartásának leghatékonyabb módjait. A kérdésnek jelentős klímavédelmi aspektusa van, mivel a szén gáz halmazállapotban üvegházhatású jelleggel bír, és a Párizsi Egyezmény értelmében 2030-ra 40%-kal tervezik csökkenteni a gáz légkörbe történő kibocsátását.

A Müncheni Műszaki Egyetem a Koppenhágai Egyetemmel karöltve egy új kutatás eredményeként a növényi maradványok szénmegkötésben betöltött szerepét hangsúlyozzák. A betakarítás után tarlón hagyott bomló növényi maradványokat eddig elsősorban egyfajta „mikrobiális gyorsétteremnek” tekintették, de valójában a növényi reziduumoknak sokkal nagyobb jelentősége van a szén talajban történő megkötésében, mint azt eddig feltételeztük – Kristina Witzgall, a kutatás vezetője szerint. Az új adatok rámutattak, miszerint a növényi maradványok önmagukban is alkalmasak a szén raktározására, méghozzá nagyon hatékonyan.

A növények a fotoszintézis során eleve képesek a légkörből származó szén megkötésére. Nem ismeretlen a növényi maradványok szántóföldön hagyásának gyakorlata sem, ugyanakkor a kutatás eredményei alapján sokkal nagyobb jelentősége van a szénmegkötésben, emiatt komolyabban fontolóra kellene venni a módszer kiterjedtebb alkalmazását. Ha a talajban a szén megkötéséhez megfelelő körülmények állnának rendelkezésre, évente 0,8 és 1,5 gigatonna közötti szén-dioxidot tudnánk tárolni globális szinten. Összehasonlításképpen: a világ lakossága az elmúlt 10 évben évente 4,9 gigatonna szén-dioxidot bocsátott ki a légkörbe.

A publikáció a Nature Communications folyóiratban jelent meg.

Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/07/210712122126.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Új üzemet nyitott az AGRITURF 2022 Zrt. Mezőkövesden

2023. április 12. 11:35

Mezőkövesden, jelentős beruházással korszerű, a tőzeg és huminsav feldolgozására alkalmas üzem létesült, mely létrejöttéről Dr. Pénzes Évával, az AGRITURF kereskedelmi és marketing igazgatójával beszélgettünk.

Betakarítógépek átállása

2022. július 28. 12:46

Közeledik a napraforgó betakarítása és minden gépet át kell szerelni, fel kell készíteni az őszi betakarításra.

A TÉNYEK, AMIK MAGUKÉRT BESZÉLNEK!

2023. augusztus 14. 15:10

A Limagrain nemesítés eredményességét az biztosítja, hogy az újabb repcehibrid generáció mindig az elődökre építve tartalmaz új, a termésnövelést és termésbiztonságot szolgáló tulajdonságokat. Hibridjeink olyan nemzetközi fejlesztő munka eredményei, amelyre a repce termesztők széles tábora építheti hozam elvárásait.

Fejjel lefelé termesztenek zöldségeket a kínaiak

2023. október 14. 15:10

A kínai Shenzhou–16 űrhajó legénysége a Föld körüli pályán saját élelmiszert termeszt. Az űrkert már jelenleg is 100-féle vetőmagnak ad teret a fejlődésre – speciális körülmények között.