24℃ 21℃
július 15. Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra
Növénytermesztés

Szénmegkötés növényi maradványokkal

Agrofórum Online

A legkiterjedtebb földi szerves szénkészletek a talajban találhatók, mely a növények, a mikrobiális aktivitás és a talajmátrix finom és bonyolult szövedéke által kerülnek szabályozásra. A gazda- és kutatótársadalom jó ideje próbálja feltárni a szén talajban tartásának leghatékonyabb módjait. A kérdésnek jelentős klímavédelmi aspektusa van, mivel a szén gáz halmazállapotban üvegházhatású jelleggel bír, és a Párizsi Egyezmény értelmében 2030-ra 40%-kal tervezik csökkenteni a gáz légkörbe történő kibocsátását.

A Müncheni Műszaki Egyetem a Koppenhágai Egyetemmel karöltve egy új kutatás eredményeként a növényi maradványok szénmegkötésben betöltött szerepét hangsúlyozzák. A betakarítás után tarlón hagyott bomló növényi maradványokat eddig elsősorban egyfajta „mikrobiális gyorsétteremnek” tekintették, de valójában a növényi reziduumoknak sokkal nagyobb jelentősége van a szén talajban történő megkötésében, mint azt eddig feltételeztük – Kristina Witzgall, a kutatás vezetője szerint. Az új adatok rámutattak, miszerint a növényi maradványok önmagukban is alkalmasak a szén raktározására, méghozzá nagyon hatékonyan.

A növények a fotoszintézis során eleve képesek a légkörből származó szén megkötésére. Nem ismeretlen a növényi maradványok szántóföldön hagyásának gyakorlata sem, ugyanakkor a kutatás eredményei alapján sokkal nagyobb jelentősége van a szénmegkötésben, emiatt komolyabban fontolóra kellene venni a módszer kiterjedtebb alkalmazását. Ha a talajban a szén megkötéséhez megfelelő körülmények állnának rendelkezésre, évente 0,8 és 1,5 gigatonna közötti szén-dioxidot tudnánk tárolni globális szinten. Összehasonlításképpen: a világ lakossága az elmúlt 10 évben évente 4,9 gigatonna szén-dioxidot bocsátott ki a légkörbe.

A publikáció a Nature Communications folyóiratban jelent meg.

Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/07/210712122126.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Legyen sikeres ez a szezon!

2022. február 15. 09:05

A jókívánságok mellett mindannyian érezzük, hogy egy újabb nehéz, kiszámíthatatlan év vár ránk. Ezen belül a tápanyag-utánpótlás kérdése sem lesz egyszerű. Nézzük, mi az, ami biztos, és mi az, ami bizonytalan. A szokásos technológia javaslatok mellett a termékek beszerezhetősége, elérhetősége is fontos szempont lett, ezért azokról is próbálunk információt adni.

Megvan a legészakabbra dolgozó önjáró silózó

2023. november 23. 17:10

Minden relatív, még a mezőgazdaságban is: a finn gazdáknak átlagosan 180 napig tart a szezon, a rövid nyárral és a hosszan tartó hideggel megküzdve kell a szektornak helytállnia és megtérülő növénytermesztést végeznie. Ehhez képest egy „kis” aszály vagy késői fagy nálunk semmiségnek tűnhet.

A gyümölcskultúrák védelme az ökológiai termesztésben

2022. június 8. 05:36

Cikksorozatunk első részében arra világítunk rá, hogy mi a különbség az ökológiai és az integrált növénytermesztés között.

Nagy a kereslet a szójára

2022. szeptember 18. 13:13

Egyre több bio üzem érdeklődik a szójatermesztés iránt. Például színesíteni akarják a vetésforgót, és élni akarnak az élelmiszer- és takarmánytermékek jó értékesítési lehetőségeivel.