Növénytermesztés

Szennyvíziszapból foszforműtrágya: előnyök és hátrányok

Agrofórum Online

Egyre többször hallani a szennyvíziszapból visszanyert foszforműtrágyákról. Nem csoda, ugyanis el fog jönni az az idő, amikor szennyvíztisztító telepek üzemeltetőinek vissza kell nyerniük ezt az egyébként a vízkészletet nagymértékben szennyező, kőzetekben viszont csak korlátozottan rendelkezésre álló anyagot. Jók-e ezek a műtrágyák, mire jók és mire nem?

Az újrahasznosított foszforműtrágyákat szennyvízből, szennyvíziszapból vagy szennyvíziszaphamuból állítják elő. A szennyvíziszap tápanyagokban gazdag nyersanyag, ezért általában a mezőgazdaság számára értékes, de szennyező anyagok lehetnek benne. Literenként átlagosan 6-8 mg foszfort (P) tartalmaz, ami a szennyvíziszap szárazanyag-tartalmának 6-8 százaléka, más források szerint a százalékos foszfortartalom 3,1 százalék (régiós különbségek lehetnek). Emellett literenként 50-54 mg nitrogént (N) is tartalmaz.

Értékes újrahasznosított foszforforrás

A szennyvíziszap hulladéknak számít, amelyet jelenleg vagy trágyaként használnak fel a mezőgazdaságban, vagy elégetik ártalmatlanítás céljából. Az égetés viszont magas költségekkel jár (és erősen környezetterhelő), ezért a szennyvíztisztító telepek üzemeltetői számára jelenleg vonzóbb és megoldás a mezőgazdaságon keresztül történő „ártalmatlanítás”.

Azonban hamarosan a szennyvíztelepek kötelesek lesznek visszanyerni a foszfort, kivélve, ha a hulladékot trágyaként használják fel. És ha már leválasztották a foszfort, nyilván érdekükben áll jó pénzért értékesíteni.

A foszfor több módon is kinyerhető a szennyvíztisztító telepeken: közvetlenül a tisztított szennyvízből (tehát azt követően, hogy a szennyező anyagok nagy része már eltávolításra került) kémiai módszerekkel, vagy a csurgalékvizekből. A foszfor leválasztása az iszapból is lehetséges a víztelenítést megelőzően.

A legszélesebb körben alkalmazott módszer a foszfor kinyerésére a struvit (magnézium-ammónium-foszfát) képzése kristályosodás/kicsapás révén. A struvit kiváló műtrágya, mivel vízben lassan oldódik, így lassú a felszabadulása, és közvetlenül alkalmazható a talajon is. Granulálva vagy pelletálva a végtermék műtrágyaként használható, és még a biogazdaságok számára is engedélyezett. Ezek az újrahasznosított műtrágyák a hármas szuperfoszfáthoz hasonlóan működnek.

A szennyvíziszaphamuból készült műtrágya nem használható bárhol

A szennyvíziszap hamuja a hulladék elégetésekor keletkezik, ám a hamuból származó foszfor a semleges vagy inkább lúgos (7 feletti pH-értékek) talajokon lekötődik, alig áll a növények rendelkezésére. Viszont savas vagy erősen savas talajokon sokkal hatásosabb, mint az ásványi műtrágyák. Általában a kétszikű növények jobban fel tudják venni a tápanyagot a gyökérnyálkahártyán keresztül, és többet vesznek fel, mint az egyszikűek.

Az új P-műtrágyák esetében tehát döntő, hogy a foszfor milyen formában van jelen a műtrágyában. Ettől függően a növényi hozzáférhetőség nagymértékben változik, ezért további kísérletek szükségesek annak eldöntéséhez, hogy milyen területen és milyen növények számára juttathatók ki.

Egyre nő az újrahasznosított foszforműtrágyák jelentősége

Az ásványi foszfortrágyákat általában kőzetfoszfátból állítják elő, amelyet külszíni bányákban bányásznak. Ilyen formában azonban csupán 50-200 évre elegendő foszfor áll rendelkezésre. A szennyvíziszap viszont nagy mennyiségű foszfort tartalmaz, de olyan szennyező anyagokat is, mint a nehézfémek, gyógyszermaradványok és más mérgező vegyületek, ezért az újrahasznosítása műtrágyaként sokkal biztonságosabb megoldásnak tűnik, mint a szennyvíziszap közvetlen kijuttatása a szántóföldre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A növényi kommunikáció ősnyelve az epigenetika

2025. január 11. 12:10

Az epigenetikai módosulások azonosítása lehetővé teszi olyan növények szelekcióját, amelyek fokozottan képesek „érzékelni” a közeli környezetet.

Javul a termés minősége, ha a beporzók „jó úton” járnak

2025. január 11. 08:10

Minőségjavító hatású, ha a beporzók nemcsak jelen vannak, hanem bizonyos polleneket szállítanak, amit a környék tájformálásával is segíthetünk.

Hogyan válasszuk ki a legjobb vetőmagot?

2025. január 10. 08:10

Három gazdálkodó osztotta meg, hogyan tudják az új kukoricahibridek és szójafajták közül a saját körülményeik között a legjobbakat megtalálni.

Világrekord szójatermés: mi a titok?

2025. január 9. 16:10

Hektáronként közel 14 tonna szója – ennyi volt a 2023-a világrekord. De hogyan sikerült a hihetetlen eredményt elérni, és mi a gyakorlati haszna?

Milyen tényezők befolyásolják az egyenletes műtrágya kijuttatást?

2020. március 23. 09:19

Egy jó műtrágyaszóró pontosan és egyenletesen juttatja ki a műtrágyát a termőföldre. A kimagasló termés egyik alapköve a megfelelő műtrágya kiválasztása. Tudja, milyen tényezőket kell figyelembe vennie a döntés meghozatalakor?

Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

2020. április 12. 05:36

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.

Rakétatalálat süllyesztette el a 21 ezer tonna műtrágyát szállító hajót

2024. március 11. 12:40

Lassan elsüllyedt egy 21 ezer tonna műtrágyát szállító hajó a közel-keleti Vörös-tengeren azután, hogy még februárban rakétatámadás érte.

Műtrágyahiány : máshol is nagy a baj

2021. december 17. 16:26

Keserves év elé néznek a gazdák Romániában, és emiatt mindenki más is: a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem bejelentette, hogy péntektől meghatározatlan ideig nem gyárt műtrágyát – ami azért nagy baj, mert ez a legnagyobb gyártó a szomszédos országban.