Újra több sörárpa teremhet Bajorországban, hiszen az évek óta tartó vetésterület-csökkenés megállt és idén már magasabb adatról számoltak be.
A sörárpa vetésterülete Bajorországban a közelmúltban meredeken csökkent, de most újra több árpatáblát lehet látni, ennek pedig nagyon aktuális okai vannak. A Bajor Gazdák Szövetsége (BBV) adatai szerint mintegy 90 ezer hektáron termesztenek sörárpát. Tavaly mindössze 81 600 hektár volt ez az adat.
Az idei vetésterület azonban még mindig elmarad a 2019-es vetésterület nagyságától, amikor a sörárpa több mint 100 000 hektáron termett Németország déli részén. Az 1980-as években a bajor gazdák még több mint 300 000 hektáron termesztettek tavaszi árpát. A Bajor Szabadállam igazi sörországnak számít – az Oktoberfest rendezvénye és sörei például világhírűek, Felső-Frankföldön feltehetően egyedülálló sűrűségben találhatók sörfőzdék. „Jelenleg a sörárpa jó vagy nagyon jó állapotban található a földeken” – mondta Anton Huber, a BBV szakértője.
A sörárpa fő termőterülete Felső-Frankföld. Itt is több sörárpát termesztenek, mint az előző évben – mondta Martin Schöffel, a felső-frankföldi sörárpa egyesület elnökhelyettese: „Ezt a megemelkedett piaci áraknak és az alacsony műtrágyaigénynek tulajdonítható” – emelte ki.
A műtrágyák ára meredeken emelkedett az elmúlt hónapokban, mert az előállításához szükséges földgáz lényegesen többe kerül. A sörárpa viszonylag kevés ásványi műtrágyát igényel, ezért valószínűleg újra felkeltette a gazdák érdeklődését ez a termény – írta cikkében a német proplanta mezőgazdasági szakportál.
Az, hogy idén mennyire lesz jó a felsőfrankos sörárpa termés, elsősorban az elkövetkező hetek időjárásától függ, ahogy Schöffel kifejtette. Sok múlik azon, hogy a következő hetekben megjön-e a sürgősen szükséges eső.
A közölt információk szerint Felső-Frankföldön a sörárpát mezőgazdasági kereskedelem útján értékesítik – vagy közvetlenül a helyi malátaüzemekkel kötnek szerződéseket. A felső-frankföldi termés nagy része a helyi malátaüzemekbe kerül.