Növénytermesztés

Űrexpedíciók – hála a növényeknek

Agrofórum Online

Bár a Hold talán nem tűnik termékeny terepnek, mégis alkalmasnak bizonyult növénytermesztésre. Legalábbis ez derül ki a Floridai Egyetem kutatóinak munkájából, akik a Holdról gyűjtött ,,talajon” sikeres növénytermesztést hajtottak végre.

A kutatók az Arabidopsis thaliana (lúdfű), valamint más keresztesvirágú növények, például a bimbóskel, brokkoli és a karfiol magvait vetették a Hold ,,talajába” (regolitba), melyet az Apollo 11, 12 és 17 űrexpedíciók során mintavételeztek.

Az agweb.com szerint a napi szintű tápanyag- és vízutánpótlásnak köszönhetően a magvak két nap után csírázni kezdtek, és egészen a hatodik napig nem volt észrevehető érdemi különbség a kontroll növények fejlődéséhez képest.

Bár a megfigyelések szerint a holdi táptalajon nevelt növények kevésbé voltak erélyes növekedésűek, az azonban kétségtelen, hogy így is lehetőség nyílt a növények nevelésére.

Mivel a jövő űrkutatási tervei között számos hosszútávú expedíció szerepel, ezért elkerülhetetlen a Marson és Holdon található erőforrások bevonása annak érdekében, hogy az űrkutatók élelmezése zökkenőmentesen történjen.

A kutatás a földi, ám stresszfaktorokkal tarkított (aszály, magas hőmérséklet) körülmények között zajló növénytermesztés vonatkozásában is fontos információkat szolgáltat.

Sharmila Bhattacharya, a NASA Biológiai és Fizikai Tudományok (BPS) részlegének munkatársa szerint nagy öröm az, hogy a növényeknek köszönhetően új távlatok nyílnak meg az űrkutatásban azáltal, hogy azok kiegészítő élelemforrást képeznek az űrhajósok számára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Force Evo: starter hatású talajfertőtlenítő - talajfertőtlenítő hatású starter

2020. november 27. 15:11

Az új Force Evo kijuttatása mikrogranulátum adagolóval felszerelt vetőgéppel történik, sorkezelés formájában, a magok közelébe. A termék kukoricában és burgonyában kapott engedélyt 16-20 kg/ha dózisban.

Egyre élesebb a növényvédő szerek miatti uniós vita

2022. augusztus 23. 08:46

Az Európai Bizottság a bírálatok ellenére továbbra is a jelenleg használtnál lényegesen kevesebb növényvédőszer-használatát szorgalmazza a mezőgazdaságban.

Szakmázzunk a BAYER-rel! – Színre lépett az új fungicid generáció: Ascra Xpro

2020. március 25. 12:03

Változik a magyarországi és a Kárpát-medencei kalászos gabona termesztése: alacsonyabb szinten állandósult a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is. Annak érdekében, hogy a megváltozott piaci környezetben is megőrizzük versenyképességünket, felül kell bírálni a termesztéstechnológiánk elemeit, és ahol szükséges, újítanunk kell.

Borsó vetőmag-termesztés Biolchim-stresszcsökkentéssel

2022. július 4. 07:36

Nova, Folicist és Greenleaf Bor. Három olyan Biolchim termék, amely segített a gesztelyi borsóállománynak átvészelni az idei rendkívül száraz, stresszes évjáratot.