Növényvédelem

9 uborkakártevő, amikre figyelni kell

Agrofórum Online

Egyetlen nyár sem múlhat el a roppanós, édeskés uborka nélkül, amit ma már tucatnyi fogásként elkészíthetünk. Az uborka könnyen termeszthető növény, ezzel együtt azonban rá is leselkednek külső veszélyek, főként kártevők formájában, amelyekre nem árt, ha odafigyelünk, különben bottal üthetjük a friss, roppanós uborkánk nyomát!

Lássuk, melyek az uborka leggyakoribb kártevői, amelyek támadását a lehető leghamarabb vissza kell vernünk!

1. Levéltetvek

A levéltetvek általában a levelek alján a növény nedveit szívogatják és ragadós, mézharmatszerű anyagot választanak ki. A levéltetvek táplálkozási szokásai gyengítik a növényeket, amelyek idővel a levelek sárgulásához, lehullásához, majd elpusztulásához vezetnek. A korai szakaszban a kisebb fertőzöttség könnyen kezelhető. Egyszerűen le kell csipegetni vagy szappanos vízzel le lehet törölni őket a levelek aljáról, esetleg le lehet csapni őket vízsugárral. Természetes megoldásként telepíthetünk katicákat, vagy használhatunk neem olajat, amely elriasztja a kártevőket.

2. Uborkabogár

Az uborkabogarak az uborkák lombozatát dézsmálják, a leveleken és a virágokon lyukakat hagyva. Szélsőséges esetben ezek a rovarok a növény szárát, és végül a termést is megrágcsálják. A csíkos uborkabogarak a növények tövébe rakják le petéiket, majd amikor azok kikelnek, a lárvák a gyökerekből táplálkoznak. A túlzott károsodás végül elpusztítja a növényt. Az uborkabogarak számos olyan betegséget hordoznak, amelyek elpusztíthatják a növényeket. A kártevők ellen ragadós rovarfogó szalagokkal védekezhetünk.

3. Gyökérgubacsképző fonálféreg

A talajban élő mikroszkopikus kártevők megtámadják a növények gyökereit. A fertőzés jelei a sárguló levelek, az idő előtti hervadás és a csonka növekedés. A probléma legárulkodóbb jele azonban mindig a gyökerekben található, amelyek megduzzadnak és amelyeken csomószerű kinövések alakulnak ki. Sajnos a fonálférgeket nem könnyű kiirtani. A probléma mérséklésének egyik legjobb módja a vetésforgó alkalmazása. A szerszámok és a cipők tisztán tartása szintén megakadályozza, hogy a fonálféreggel fertőzött talaj átkerüljön egyik helyről a másikra.

4. Tripszek

Ezek az apró, légyhez hasonló rovarok behatolnak a növények szöveteibe, és ott rágcsálnak, feltűnő ezüstös csíkokat és foltokat okozva, ami torz lombozatot és hervadó leveleket eredményez. Ha nem foglalkoznak vele, a tripszfertőzés gyorsan elpusztíthatja a növényeket. A fertőzés kezelése: vágja le és semmisítse meg a fertőzött lombozatot, vagy használjon rovarölő szereket.

5. Anasa tristis

A poloskák a levelek nedvét szívják, amelyeken megtelepednek, és ezzel gyengítik a lombozatot. Emellett a levelekbe toxint fecskendeznek, ami miatt azok megsárgulnak és még jobban elsárgulnak. Végül a növény hervadni kezd, és ha nem kezelik, elpusztul. Ezekkel a kártevőkkel kapcsolatban a legnagyobb gondot az jelenti, hogy képesek a régi növényi maradványokon áttelelni, ami megkönnyíti számukra, hogy minden szezonban visszatérjenek. A kézi leszedés és a megfelelő kerti higiénia a leghatékonyabb módszer ellenük.

6. Liszteskék

A liszteskék hajlamosak a levelek alján csoportosulni. Mézharmatot is ürítenek, amely vonzza a kártevőket, és számos betegség kialakulását okozza. Könnyű észrevenni, viszont nehéz csapdába ejteni őket. A neem olaj és más permetszerek tökéletesen alkalmasak arra, hogy elpusztítsuk ezeket a kártevőket. A védekezés másik természetes formája a katicabogarak és más ragadozó rovarok betelepítése, valamint a sortakarók elhelyezése.

7. Közönséges takácsatka

Apró kártevők, de sok problémát okoznak. A forró, száraz időben érzik magukat a legjobban. Általában a levelek alján rágcsálnak, ami furcsa sárga és piros foltok kialakulásához vezet. Ezek a foltok különböző méretűek, és kezdetben a levelek felső oldalán jelennek meg. Ahogy az atkák rágcsálnak, újabb és újabb foltok jelennek meg, amelyek végül ellepik a leveleket. Ez gátolja a növekedést, és lombhulláshoz vezethet. Védekezés gyanánt vágja le a fertőzött leveleket. Leghatékonyabb természetes ragadozójuk a Phytoseiulus persimilis nevű ragadozó atka, ez távol tartja őket a növénytől.

8. U-betűs aranybagoly

Ezek az apró, zöld hernyók ártalmatlannak tűnhetnek, de gyorsan egész növényeket pusztíthatnak el. Egyedi nevüket onnan kapták, hogy hurokszerűen mozognak a növények lombozatán. Miközben végighaladnak a növényeken, a leveleket rágcsálják, és pusztítást hagynak maguk után. A kártevők ellen célszerű hasznos rovarokat (élősködő darazsak) juttatni a kertbe.

9. Vágóférgek

Ezek a kis szürke hernyók az éjszaka repülő lepkék lárvái. Miután kifejlődtek, ezek a molyok elrepülnek, és soha többé nem tesznek kárt egy termésben sem. A legnagyobb gondot a vágóférgek esetében a gyorsaságuk jelenti. Egyetlen éjszaka alatt képesek az egész növényt elpusztítani. Kézi leszedésük (éjjel, zseblámpával) segíthet a problémán, illetve a különféle rovarölő olajok is elpusztítják ezeket a kártevőket.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Miért igyunk uborkás vizet?

2024. május 26. 10:10

Kevesen tudják, de az uborkás víz napi szintű fogyasztása számtalan okból kifejezetten egészséges. Ismerjük meg ezeket!

Kovászosuborka-krémleves ropogós szalonnával

2019. augusztus 3. 04:36

Ha a nagy hőségben egy hűsítő levesre vágyunk, ezzel nem lőhetünk mellé.

Mitől keserű az uborka?

2022. november 5. 05:36

Vajon mi okozza, hogy az uborka keserű lesz? Ennek jártunk utána!

Az uborkatermesztés 7 titka

2022. május 25. 07:36

Talán hihetetlennek tűnik, de igaz: mindössze néhány kulcsfontosságú trükkön múlik az, hogy a saját termesztésű uborka silány vagy bőséges terméshozammal ajándékozza-e meg a gazdáját.