Növényvédelem

A glifozát használati engedélye várhatóan 2023 végéig meghosszabbodik

Agrofórum Online

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és a vegyianyag-ügynökség (ECHA) legalább 2023 júliusáig halasztja a döntést a glifozát gyomirtó szer újbóli engedélyezése melletti vagy ellenző javaslatról.

Ennek oka az, hogy a témában az EU-n belül és kívül egyaránt sok hozzászólás, nyilatkozat és általánosságban nagy nyilvánossági részvétele lehet, amely visszacsatolások feldolgozása kellő időt igényel. A meghosszabbítás értékelése összességében tovább tart, ezért az uniós ügynökségek bejelentették, hogy 2023 nyarára akarják halasztani az új jóváhagyási eljárásról szóló döntést.

„A lakosság erőteljes részvétele mutatja, mennyire fontos a hatóanyagok ellenőrzése, és hogy a növényvédő szerek használatáról szóló vitát tárgyilagosan kell lefolytatni. Ezért elengedhetetlen az illetékes uniós hatóságok általi meghosszabbítás. A peszticidek használata során olyan tényezőket is figyelembe kell venni, mint például az élelmiszerbiztonság biztosítása” – kommentálta a hatóságok hozzáállását Alexander Bernhuber, az ÖVP uniós környezetvédelmi szóvivője, akit az osztrák Bauern Zeitung idézett.

A jelenlegi jóváhagyás ez év december 15-én jár le, mivel újraértékelés csak 2023 júliusában várható, a jóváhagyási időszak automatikusan egy évvel meghosszabbítható. Ehhez nem kell szavazni sem az illetékes állandó bizottságában, sem az Európai Parlamentben.

Az ECHA Kockázatértékelési Bizottsága (RAC) május 30–31-i plenáris ülésén megvitatja a glifozát veszélyességi osztályozását. A bizottság megvizsgálja a rákkeltő hatást, a genotoxicitást, a reprodukciós és fejlődési toxicitást, valamint a környezeti besorolást.

A glifozát az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nemzetközi rákkutató ügynöksége 2015-ben emberre káros és nagy valószínűséggel rákkeltő hatású vegyszernek minősített. A gyártó céget be is perelték, követelésekkel Non-Hodgkin-limfóma miatt állnak elő többen. A limfóma a nyirokrendszerben kialakuló, magukból a nyiroksejtekből kiinduló rosszindulatú daganatos megbetegedés. Non-Hodgkin limfómákról akkor van szó, ha a nyirokrendszer sejtjei rendellenesen szaporodnak, a rosszindulatú daganatos sejtek pedig más szervekre is átterjedhetnek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Technológiai tanácsok a napraforgó gyomirtásához

2019. május 10. 03:33

Az állománypermetezések akkor a leghatékonyabbak, ha a gyomnövények 2-4 leveles állapotban vannak.

Új, gyakorlati eljárás a gyomirtószer-rezisztencia vizsgálatára

2024. június 3. 10:10

Már vannak cégek, amelyek a gyomnövények gyomirtószer-rezisztenciáját üvegházban vizsgálják. Hogyan működik ez az eljárás?

Minden, amit a termelő szeretne - Rugalmas megoldás, széles hatásspektrum, kedvező hektárköltség kukoricában

2019. május 17. 09:06

Néhány évtizeddel ezelőtt nem volt kérdés, hogy mikor végezzenek gyomirtást a kukoricában. A leggyakrabban alkalmazott technológia a kukorica preemergens gyomirtása volt, amivel arra a tenyészidőszakra – az évelő gyomokat leszámítva – nagyjából meg is lehetett oldani a problémát. De ahogy mondják, „azóta már sok víz lefolyt a Dunán” – rengeteg változás következett be a felhasználható hatóanyagok, termékek körében, éghajlatban, gyomflórában. Ehhez pedig a termelőknek, a szakembereknek is alkalmazkodniuk kellett.

Áll a bál a glifozát miatt

2024. május 4. 10:10

A Bayer glifozát gyomirtó szere emberi jogi aktivisták szerint egészségügyi és környezeti kockázatot jelent, ezért fordultak az OECD-hez.