Növényvédelem

A glifozát használati engedélye várhatóan 2023 végéig meghosszabbodik

Agrofórum Online

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és a vegyianyag-ügynökség (ECHA) legalább 2023 júliusáig halasztja a döntést a glifozát gyomirtó szer újbóli engedélyezése melletti vagy ellenző javaslatról.

Ennek oka az, hogy a témában az EU-n belül és kívül egyaránt sok hozzászólás, nyilatkozat és általánosságban nagy nyilvánossági részvétele lehet, amely visszacsatolások feldolgozása kellő időt igényel. A meghosszabbítás értékelése összességében tovább tart, ezért az uniós ügynökségek bejelentették, hogy 2023 nyarára akarják halasztani az új jóváhagyási eljárásról szóló döntést.

„A lakosság erőteljes részvétele mutatja, mennyire fontos a hatóanyagok ellenőrzése, és hogy a növényvédő szerek használatáról szóló vitát tárgyilagosan kell lefolytatni. Ezért elengedhetetlen az illetékes uniós hatóságok általi meghosszabbítás. A peszticidek használata során olyan tényezőket is figyelembe kell venni, mint például az élelmiszerbiztonság biztosítása” – kommentálta a hatóságok hozzáállását Alexander Bernhuber, az ÖVP uniós környezetvédelmi szóvivője, akit az osztrák Bauern Zeitung idézett.

A jelenlegi jóváhagyás ez év december 15-én jár le, mivel újraértékelés csak 2023 júliusában várható, a jóváhagyási időszak automatikusan egy évvel meghosszabbítható. Ehhez nem kell szavazni sem az illetékes állandó bizottságában, sem az Európai Parlamentben.

Az ECHA Kockázatértékelési Bizottsága (RAC) május 30–31-i plenáris ülésén megvitatja a glifozát veszélyességi osztályozását. A bizottság megvizsgálja a rákkeltő hatást, a genotoxicitást, a reprodukciós és fejlődési toxicitást, valamint a környezeti besorolást.

A glifozát az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nemzetközi rákkutató ügynöksége 2015-ben emberre káros és nagy valószínűséggel rákkeltő hatású vegyszernek minősített. A gyártó céget be is perelték, követelésekkel Non-Hodgkin-limfóma miatt állnak elő többen. A limfóma a nyirokrendszerben kialakuló, magukból a nyiroksejtekből kiinduló rosszindulatú daganatos megbetegedés. Non-Hodgkin limfómákról akkor van szó, ha a nyirokrendszer sejtjei rendellenesen szaporodnak, a rosszindulatú daganatos sejtek pedig más szervekre is átterjedhetnek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Ne adjon esélyt a kétszikű gyomoknak!

2024. október 7. 12:10

Ha csak a kétszikűek okoznak gondot a kalászos gabonában, azok ellen is érdemes már ősszel védekezni. Azt is eláruljuk, miért.

Új őszi kalászos gyomirtó szer csomag

2019. szeptember 30. 08:33

Nagy széltippan, parlagi ecsetpázsit, egynyári perje. Sok gazda életét megkeseríti a fűfélék felszaporodása. Új hatóanyag érkezik az idei őszi szezonban a kalászosok őszi gyomproblémáinak megoldására.

Már ősszel kimaxolhatjuk kalászosunk gyomirtását!

2021. november 8. 12:48

Ha Önnek is problémái vannak kalászosokban a korán csírázó egy- és kétszikű gyomokkal, már ősszel gondoljon a gyomirtásra!

Mi legyen a gyomokkal?

2020. március 21. 13:31

Időről időre változott a válasz és a hozzáállás ehhez a problémához, és sajnos igazán megnyugtató megoldás ma sincs rá, csak szeretjük könnyen letudni. Márpedig, ha komolyan gondoljuk, hogy fenntartható gyümölcstermesztést kell folytatnunk, ezzel a kérdéssel is komolyan kell foglalkozni.