Növényvédelem

A lakosság segíthet az új invazív rovarkártevők felismerésében

Agrofórum Online

Egy új egyesült államokbeli tanulmány azonosította azokat a mintázatokat és okokat, melyek hatással vannak a kártevők megtelepedésére, valamint felismerésére.

Az eredmények szerint a civil lakosság által végzett tudatos megfigyelés és a bevonásuk ebbe a feladatba kritikus jelentőségű a mezőgazdaság és ökoszisztémáink kártevők elleni védelmében. Az eredmények segítségével fejleszthetők azok a módszerek, amelyek az új rovarkártevők korai felismerését és az ellenük való fellépést szolgálják.

Harc az invazív fajok ellen

A Journal of Environmental Management című folyóirat 2024. augusztusi számában közzétett eredmények felhasználhatók az új rovarkártevők korai felismerésére és a velük szemben alkalmazható módszerek fejlesztésére.

A nem őshonos fajok betelepedése világszerte jelentős ökológiai és gazdasági veszélyeket jelent, és a környezeti változások egyik mozgatórugója. Az újonnan megjelenő kártevők korai felismerése kulcsfontosságú az ellenük való fellépéshez és a környezetre gyakorolt hatásuk mérséklésében. Ám azt még senki sem vizsgálta átfogóan, hogy milyen szerepük lehet az egyes közösségek tagjainak és az adott területen lakóknak az inváziós fajok észlelésében.

„Eredményeink megmutatják azokat a területeket, ahol a legnagyobb a kockázata az új fajok behurcolásának, és ahol az ott élők – olyanok, mint ön vagy én – fontos szerepet játszottak az új kártevőfajok azonosításában” – mondta Rebecca Epanchin-Niell, a Marylandi Egyetem docense és a tanulmány vezető szerzője.

„Eredményeinknek köszönhetően sokkal költséghatékonyabb kártevő-megfigyelési programokat lehet szervezni. Például jobban megtervezhető a védekezési stratégia, ha tudjuk, hogy hol a legnagyobb a kockázat, és mely területeken észlelték már valamilyen mértékben a kártevőt.”

Epanchin-Niell és kollégái kártevők több mint 100, a közelmúltban észlelt megjelenését vizsgálták és 3000 egyesült államokbeli megye adatait elemezték. Megvizsgálták, hogy különböző lehetséges okok – például a népsűrűség, a kikötők közelsége, az éghajlati viszonyok és a mezőgazdasági tevékenység – hogyan hatnak a kártevők megtelepedésének és felismerésének valószínűségére.

Eredményeik azt mutatták, hogy a kártevők megtelepedésének valószínűsége nagyobb a sűrűbben lakott területeken és a kikötők közelében, ami jelzi, hogy hol kerülhetnek be a kártevők az országba és merre haladnak legkönnyebben. A megtelepedés valószínűsége a klimatikus adottságokkal is összefüggést mutatott, ugyanis a számukra kedvező éghajlaton nagyobb a túlélésük esélye.

A kutatócsoport ezután meghatározta a rovarkártevők Egyesült Államok kontinentális részére történő eljutásának valószínűségét, vizuálisan ábrázolva a magasabb kockázatú területeket.

A kártevők észlelésében a civil lakosság segítsége felbecsülhetetlen

A kutatás azt is feltárta, hogy a kártevőket nagyobb valószínűséggel észleli a lakosság a sűrűben lakott területeken, mivel minél több az ember, annál nagyobb a valószínűsége, hogy valaki észleli az új fajt és bejelenti a megfigyelését.

A lakosság közreműködése a kártevők észlelésében szintén nagyobb volt azokban a régiókban, amelyek kevésbé mezőgazdasági fókuszúak, ugyanis ezeken a területeken kevésbé vannak jelen az agráriumban dolgozók, akik a legnagyobb eséllyel ismernék fel az új kártevőket. Ezeken a nem mezőgazdasági területeken a lakosság részvétele a kártevők felismerésében kritikus jelentőségű.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 tipp a növényvédő szerek tárolásához

2024. szeptember 17. 09:40

A növényvédő szerek drágák és nem állnak el örökké. A megfelelő tárolás és a készlet nyomon követése kíméli a pénztárcát és fokozza a hatékonyságot.

Az invazív ázsiai lódarázs visszaszorításában magyar kutatók is segítenek

2024. szeptember 16. 11:10

A módszer lényege, hogy egy miniatűr jeladót rögzítenek a darazsakra, így azok elvezetnek a fészekhez.

A Salmonella baktérium lehet a klímaváltozás egyik nyertese

2024. szeptember 6. 13:10

A meleg és a pára nemcsak a növénybetegségeknek kedvez, hanem a nyomukban elszaporodó Salmonellának is, amely a nyers zöldségekkel fertőz.

Legfontosabb tudnivalók a gyomirtó szerek okozta károkról

2024. szeptember 2. 14:40

A gyomirtó szerek használata körültekintést igényel, mert elővigyázatlan használatukkal több kárt lehet okozni, mint hasznot.

A kukoricabarkó

2019. május 26. 14:23

A kukoricabarkó az ízeltlábúak (Arthropoda) törzsébe, a rovarok (Insecta) osztályába, a bogarak (Coleoptera) rendjébe, az ormányosbogár-félék (Curculionidae) családjába, Entiminae alcsalád Tanymecus nemébe tartozik. A nevezett genus két károsító fajjal képviselteti magát a Kárpát-medencei agrárfaunában.

A szántóföldi kártevők jelentőségének átrendeződése napjainkban (1.) - Termelési viszonyok, vetésszerkezet, növénynemesítés

2019. június 8. 07:33

A cikksorozat első részében a változó termelési szerkezet és a termelésben megjelenő modern fajták szántóföldi kártevők jelentőségének átrendeződésében betöltött szerepét mutatja be a szerző.

A szőlőtripsz jelentősége, kártétele és a védekezés lehetőségei

2019. június 10. 13:37

A szőlőtripsz károsítására rügyfakadás után lehet számítani. Mivel tavasszal meglepetésszerűen jelentkezhet a kártétel a fiatal hajtásokon, a fakadást követően rövid időn belül megelőző védekezés lehet szükséges.

Inváziós kártevők: A szelídgesztenye-gubacsdarázs

2018. december 2. 05:33

A szelídgesztenye gubacsdarázs a szelídgesztenye legjelentősebb és legveszélyesebb kártevője által okozott termésveszteség mértéke akár 50-80 %-os is lehet. A megoldást a rezisztens fajták nemesítése jelentheti, illetve a természetes ellenségek betelepítése segíthet a rovar visszaszorításában.