Növényvédelem

Az intenzív brazíliai szójatermesztés súlyos betegséget okoz gyerekeknél

Agrofórum Online

A szója kezelésére szolgáló növényvédő szerek túlzott mértékű és nem szakszerű kijuttatása okozhatja a betegséget.

Az elmúlt évtizedek alatt Brazília a világ vezető szójatermesztő országává vált, és, ami nem annyira büszkeségre okot adó eredmény: a világ vezető növényvédőszer-felhasználójává. Noha a növényvédő szereket mindig is gyanakvás övezte, valójában nem sokat tudunk a lakosságra gyakorolt hatásukról.

Amerikai egyetemek működtek együtt egy Brazíliában végzett kutatásban, amelyben azt vizsgálták, a szójatermesztés terjedése és a vele járó fokozódó növényvédőszer-használat hogyan korrelál a halállal végződő gyermekkori rákos megbetegedésekkel.

Maga a folyamat, hogy a kevés inputot igénylő marhatenyésztésből intenzív szójatermesztésre váltottak a helyi gazdálkodók, nagyon hirtelen történt, ám ezzel egy időben nem tanulták meg a megfelelő permetszer-kijuttatást és óvintézkedéseket, aminek súlyos hatásai vannak – jelentette ki az egyik kutató.

A legkiszolgáltatottabb réteg, a gyerekek körében keresték az egészségügyi következményeket, a leggyakoribb gyermekkori rákfajtára, az akut limfoid leukémiára fókuszálva. Ehhez a Cerrado és Amazonas régió mezőgazdasági területeiről gyűjtöttek különféle adatokat.

A Cerrado régióban 2000 és 2019 között megtriplázódott a szójatermesztés, az Amazonasnál pedig 20-szorosára, 0,25 millióról 5 millióra nőtt a szójatermő terület. A növényvédőszer-használat pedig háromszorosára, illetve tízszeresére ugrott – a helyiek így 2,3-szer több vegyszert használnak, mint az Egyesült Államokban.

„Az eredmények szignifikáns összefüggést mutatnak a szójatermesztés terjedése és a gyermekkori leukémia okozta halálozások között, amelyeknek legalább fele kapcsolódik az intenzív termesztéshez és a növényvédő szereknek való kitettséghez” – mondta az Illinois-i Egyetem kutatója.

Számításuk szerint 123, 10 évesnél fiatalabb gyermek halálát okozhatta közvetlenül a növényvédő szereknek való kitettség 2008 és 2019 között a 226 jelentett, halállal végződő megbetegedésből. Még nem bizonyított egyértelműen, hogy más ok nem állhat a háttérben, ezért a kutatók azon dolgoznak, hogy ezeket kizárják. Az biztos, hogy a szója fogyasztása és a halálozások között nincs szignifikáns összefüggés.

A fertőzés egyik legfőbb forrása a víz, mivel a kutatás szerint szorosan kapcsolódik a felszíni vizek fogyasztása az alsóbb régiókban előforduló halálozásokkal. Egy 2006-os adat szerint ugyanis a lakosság 50%-a ivóvíznek a felszíni vizeket használja, amelyekbe a vegyszerek könnyen belekerülhetnek.

A kutatók attól tartanak, hogy az eredményeik csupán a jéghegy csúcsát jelzik, ezért a lakosság edukációjára van szükség. Brazília éppen most állít össze egy tervet, amelynek alapján minden növényvédő szert engedélyeztetni kellene – ezekre ugyanis szükség van, de csakis körültekintően alkalmazva.

(Fotó: taylormariecasey13/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Mennyire eredményesek a Magyarországon kialakított méhlegelők?

2023. szeptember 5. 13:10

Budapesten végzett kutatás bizonyítja, hogy a méhlegelőkön számottevően több beporzó rovart találhatunk, de a rendszer azért még finomításra szorul.

Extrém szárazságra kell számítanunk

2022. július 5. 17:32

A jövő ökoszisztémáit az éghajlatváltozás hatására kialakuló szárazság fogja meghatározni.

A napraforgó ultraibolya színe vonzza a beporzókat és segíti a szárazságtűrést

2022. március 3. 04:36

A napraforgók virágainak UV fényben látható képe nemcsak a beporzókat vonzza, de segít szabályozni a vízveszteséget is.

A vertikális gazdaságok környezetre gyakorolt hatásának vizsgálata

2023. október 17. 11:40

Valóban igaz-e az az állítás, miszerint a vertikális gazdálkodás fenntarthatóbb, mint a hagyományos mezőgazdaság, vagy ha alaposabban szemügyre vesszük a számokat, más eredményre jutunk?