Az Európai Unióban a glifozát engedélyezése – a szer használatából fakadó lehetséges egészségügyi kockázatok és a környezetre gyakorolt lehetséges hatások miatt – hosszú ideje vita tárgyát képezi a tagállamok között. Most végre döntés született a hatóanyagról.
2017-ben az EU csak 5 évvel hosszabbította meg a glifozát engedélyét, mondván, további vizsgálatokra van szükség, illetve ezzel egyidejűleg bizonyos korlátozásokat vezetett be. A glifozát engedélyezését azóta többször is újratárgyalták, ám az érintett felek, köztük számos környezetvédelmi csoport nem engedett az álláspontjából, így rendre patthelyzet alakult ki.
A jelenlegi álláspont szerint az EU-ban a gazdálkodók továbbra is használhatják a glifozátot, mivel az Európai Bizottság 10 évvel meghosszabbítja a hatóanyag engedélyét. Ezt november 16-án jelentette be a brüsszeli hatóság.
A tagállamok korábban nem tudtak többségi szavazatot elérni a hatóanyag engedélyének meghosszabbítása mellett vagy ellen az uniós fellebbviteli bizottságban. A glifozátot tartalmazó növényvédő szerek használatára további korlátozásokat vezetnek be: ezek magukban foglalják a betakarítás előtti tilalmat, és a többi, élőlényvédelmet szolgáló bizonyos intézkedéseket.
A döntés tudományos jelentéseken alapul
A brüsszeli jelentések szerint Németország ismét tartózkodott a szavazástól az EU fellebbviteli bizottságában, mivel a koalíció nem tudott közös álláspontra jutni. Míg Cem Özdemir szövetségi mezőgazdasági miniszter (Zöldek) a teljes körű betiltást szorgalmazza, addig a koalíciós partner FDP a hosszabbítás mellett érvelt.
„A koalíciós megállapodásunknak megfelelően szerettem volna egyértelmű nemmel szavazni” – mondta Özdemir a fellebbviteli bizottságban tartott szavazás után.
A Bizottság által bejelentett megújított uniós engedélyezés az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) és az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) által az uniós tagállamokkal közösen végzett átfogó biztonsági értékeléseken alapul.
Németország és Franciaország tartózkodott a szavazástól
Az EU Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottsága (Scopaff) már az október 13-i első tagállami szavazáson sem tudott minősített többséget elérni a glifozát engedélyezése mellett vagy az ellen.
A fellebbviteli bizottság így továbbra is patthelyzetben maradt. A két döntéshozó tagállam, Franciaország és Németország ismét tartózkodott a fellebbviteli bizottság mindent eldöntő szavazásán. Olaszország, amely októberben a meghosszabbítás mellett szavazott, a fellebbviteli bizottságban átállt a tartózkodók táborába.
A Bayer örömmel fogadta az Európai Bizottság döntését
A Bayer AG szóvivője a szavazás után a következőket nyilatkozta: „Valamennyi gazdálkodó nevében kijelenthetjük: mindannyian örömmel fogadtuk a hírt, hogy az Európai Bizottság ma megerősítette, hogy további 10 évre engedélyezi a glifozát használatát az EU-ban. Ez a megújított engedély lehetővé teszi a Bayer számára, hogy az Európai Unió mezőgazdasági termelőinek továbbra is biztosítsa ezt az integrált gyomirtás szempontjából igencsak fontos technológiát.”
(Fotó: Pixabay)