Növényvédelem

Növényi immunválaszok

Agrofórum Online

Ahogy az állati, úgy a növényi szervezet is folyamatos készenlétben áll a fertőzések leküzdése céljából. A növényi immunitás két fő komponensből tevődik össze: a kezdeti védelmi mechanizmus a betolakodó szervezet sejtfelszíni receptoros érzékelése, míg a második riasztási útvonal sejten belüli receptorválasz eredménye - a hortidaily.com szerint.

Az utóbbi időben egyre több bizonyíték kerül napvilágra a két – eddig különállónak hitt – mechanizmus szerves kapcsolatáról. Egy, a Thorsten Nürnberger, a Tübingeni Egyetem növényi molekuláris sejtbiológia professzora, valamint Jane Parker professzor (Max Planck Intézet) által vezetett nemzetközi kutatócsoport feltárta a két folyamat közötti kapcsolatot olyan elemek felfedezésével, melyek mindkét folyamat jelátviteli útjában szerepet játszanak. A megfelelő immunvédelem és a patogén szervezetekkel szembeni erős ellenálló képesség különösen fontos tényezők a növénynemesítésben.

A csapat eredményeit, melyek egy új növényi immunrendszer-modellt alapozhatnak meg, a neves Nature természettudományos folyóiratban publikálták.

Összevetve az állati és emberi immunrendszerrel, a növényeké kevésbé ismert, mely abban az esetben aktiválódik, hogyha a növényi sejt felületén elhelyezkedő érzékelő sejtek képesek megkötni és felismerni a különböző patogén szervezetek jelenlétére utaló részecskéket. ,,Ez a rendszer leginkább gyenge, nem-specifikus immunválaszt vált ki a növényekben.” – mondta el Rory Pruitt, a tanulmány első szerzője. Az immunválasz ellenére gyakran néhány kórokozó képes úgynevezett effektorfehérjéket ,,csempészni” a növényi sejtekbe, amelyek ki tudják kapcsolni a sejtek védelmi mechanizmusát.

Az immunrendszer második jelátviteli útvonala az effektorok felismerésén alapul, mely működésbe hozza a növény védekezőképességét. A legtöbb esetben ez a folyamat eredményez kifejezett választ: az érintett növényi sejtek programozott sejthalál következtében pusztulnak el, amely szöveti elváltozásokhoz, léziók kialakulásához vezet, így a kórokozó már nem tud továbbterjedni. Miközben a kutatók igyekeztek a legalapvetőbb elemekre bontani az immunfolyamatokat, fény derült számos párhuzamra. A növények nem rendelkeznek antitestes immunválasszal úgy, mint az állatok, ugyanakkor megdöbbentő hasonlóságokra derült fény a jelátviteli utak molekuláris folyamatainak és a bennük részt vevő szerves anyagok kémiai összetétele tekintetében.

A szakértők szerint ez a kutatási terület alapvető a növényi betegségekkel szemben ellenálló fajták nemesítésében.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9354428/two-branches-of-plant-immune-response-closely-linked/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A növényvédő szerek miatt veszítheti el hatékonyságát az antibiotikum-terápia egyik utolsó védvonala?

2022. november 20. 06:32

– Az antibiotikum-rezisztencia globális terjedésének köszönhetően az elmúlt években számos humán- és állatgyógyászati készítmény veszített hatékonyságából, így a fertőző betegségek leküzdése mind nagyobb kihívás elé állítja az orvostudományt. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatói az egyik legjelentősebb opportunista kórokozó baktériumfaj, a Pseudomonas aeruginosa esetében fedeztek fel kulcsfontosságú összefüggést a növényvédőszer-használat és az antibiotikum-rezisztencia kialakulása között.

Mexikóban a nem génmódosított kukorica előállítását kutatják

2023. szeptember 25. 06:10

Három méter magas kukoricaszár nőtt ki egy kiterjedt chapingói táblán, ami korai jele egy lehetséges jövőbeli alternatíva számára.

Az invazív ázsiai lódarázs visszaszorításában magyar kutatók is segítenek

2024. szeptember 16. 11:10

A módszer lényege, hogy egy miniatűr jeladót rögzítenek a darazsakra, így azok elvezetnek a fészekhez.

Nagy sikert aratott a "Tudományról mindenkinek" programsorozat

2018. november 13. 14:32

A programok külön érdekessége volt, hogy a laboratóriumokban az MTA ATK kutatói, tudományos munkatársai személyesen tartották a bemutatókat, ismeretterjesztő előadásokat szórakoztató, a diákok érdeklődéséhez és tudásához igazodó formában.