Növényvédelem

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

MATE

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése, amely eddig több mint 500 sikeresen végzett hallgatóval büszkélkedhet.

A professzionális felnőttképzésre az év folyamán folyamatosan lehet jelentkezni.

Szakmai háttér és képzési lehetőségek

A MATE és az ABZ Drone Kft. 2023 januárja óta kínálja a növényvédelmi drónpilótaképzést (08104005 szakmai szám). A résztvevők elsajátíthatják a dróntechnológia technikai és jogszabályi hátterét, amely elengedhetetlen a biztonságos és hatékony működtetéshez.

A képzés során megismerkednek a mezőgazdasági felmérő- és kijuttató drónokkal, valamint az ezekhez kapcsolódó szoftverekkel, amelyek segítik a dróntechnológia integrálását a modern mezőgazdaságba.

Új jogszabályok és bővített képzési tartalom

A jogszabályi környezet változásával a képzés egy speciális műveleti kategóriára vonatkozó tanfolyammal is bővült. Ennek köszönhetően a hallgatók már a pilóta nélküli légijármű-irányítói igazolványt is megszerezhetik. A növényvédelmi drónpilótaképzést azonban csak a Közlekedési Alkalmassági Vizsgaközpontnál sikeresen teljesített vizsga után lehet megkezdeni.

Gyakorlati és elméleti képzés

A gyakorlatorientált oktatás során a mezőgazdasági drónokkal kapcsolatos általános ismeretek mellett a hatékony növényvédelmi alkalmazásra is hangsúlyt fektetnek. A résztvevők nemzetközileg elismert szakemberektől és tapasztalt távpilótáktól sajátíthatják el a szükséges tudásanyagot.

A tematika az alábbi ismereteket tartalmazza:

  • Agrometeorológiai és térinformatikai alapismeretek,
  • 2D területmérés és 3D modellezés,
  • Multispektrális képalkotás,
  • Pix4D fotogrammetriai szoftver használata.

A hivatalos, képesítő vizsgához szükséges ügyintézést a szervezők intézik, beleértve a vizsgára való bejelentést és a felkészítést. A legalább 84 órás elméleti képzés mellett minimum 18 órányi gyakorlati oktatásban is részt vehetnek a hallgatók, amely során elsajátíthatják a növényvédelmi permetező drónkezelői ismereteket.

ABZ Drone Kft.: teljes körű drónszolgáltatások

Az ABZ Drone Kft. nemcsak oktatással foglalkozik, hanem komplett drónmegoldásokat kínál az ügyfelek számára. Tevékenységei közé tartozik:

  • Gépkereskedelem,
  • Mezőgazdasági és ipari drónszolgáltatások,
  • Saját szervizközpont üzemeltetése,
  • Műveleti engedélyek és LUC tanúsítvány megszerzésében való támogatás.

A képzés népszerűsége és az egyre bővülő tartalom azt mutatja, hogy a mezőgazdasági dróntechnológia iránti igény folyamatosan növekszik, ami hosszú távon is hatékonyabbá és fenntarthatóbbá teheti a növényvédelmet.

Kiemelt kép forrása: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Vírusfertőzött csicseriborsó: miért fontos tudni róla?

2025. március 6. 08:10

Németországban most először azonosították a borsó nekrózisos sárga törpülés vírust (PNYDV) csicseriborsóban.

Okos műszaki megoldásokkal foglalkozó új mesterszakot hirdet a MATE

2024. január 16. 16:40

A korszerű agrárgazdaság ma már elképzelhetetlen a mindennapi életünkben is megtalálható okos műszaki megoldások, a digitalizáció nélkül. Elsősorban ezekről a technológiákról, eszközökről szól a MATE által alapított új agrár-műszaki rendszermérnök mesterképzési szak.

Gyógy- és fűszernövények szak indul Gyöngyösön - Családi birtok is van a gyakorlati képzőhelyek között

2020. január 15. 05:36

A képzés célja gyógynövényes szakemberek képzése, akik mind a termesztéstechnológiában, mind a gyűjtésben megfelelő ismeretekkel rendelkeznek.

Már csak néhány napig lehet jelentkezni a gyümölcs-zöldségfeldolgozó képzésekre

2020. január 14. 13:17

A Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Kara óriási sikerként könyveli el a 2019. februárban elindított Gyümölcs-zöldségfeldolgozó szakmérnök/szaktanácsadó/tanfolyam képzéseit, melyeket 2020 februárjától újra meghirdetnek a szektorban dolgozók számára.

Jöhet a drónos permetezés! - Indulnak az első tanfolyamok

2023. február 12. 09:38

Nemcsak a növényvédelemben alkalmazhatók sikerrel a drónok, hanem a mezőgazdaság más területein is úttörő szerepük lesz, például a monitorozásban.