Egy új tanulmány szerint az időjárás lehet a legfőbb felelőse a rovarok pusztulásának, ugyanakkor a módszertannal szemben többen kritikát fogalmaztak meg.
És marad a kérdés: mit tehetnek a gazdálkodók a biológiai sokszínűségért, ha az időjárás megtizedeli a rovarokat?
Az időjárás okolható a rovarok pusztulásáért – erre a következtetésre jutott egy a Würzburgi Egyetemen dolgozó ökológus. A Nature című szaklapban számolt be arról, hogy sem a növényvédő szerek, sem az életterük csökkenése nem tehető elsődlegesen felelőssé a rovarok pusztulásáért. Az eredményekhez időjárási adatok elemzéséből jutott.
Vajon ez felmentést adhat a gazdáknak? Azért a válasz nem ilyen egyszerű, mindenesetre valóban nem lehet minden természeti kárért a gazdákat hibáztatni.
6 évvel ezelőtt hívták fel a figyelmet először arra, hogy jelentős mértékű rovarpusztulás tapasztalható. Később a pusztulás egyik felelősének a modern mezőgazdaságot nevezték meg: a növényvédőszer-használatot, a túlságosan homogén környezetet és a termesztés intenzívebbé válását okolták a bogarak és társaik pusztulásáért.
A würzburgi kutatók most talán leveszik a keresztet a mezőgazdaságról. A rovarok számának és az időjárási adatoknak az összehasonlításából kiderült, hogy amikor az elmúlt 27 évben kevesebb volt a rovar, az összefüggést mutatott az időjárással. A meleg, száraz tél a rovarok számának csökkenését okozza, ahogy a hűvös, csapadékos nyár is, amikor a rovarok ráadásul kevésbé aktívak.
Ennek alapján a kutatók feltételezik, hogy a klímaváltozás fontos szerepet játszik a rovarpusztulásban. Ez megmagyarázná azt is, miért csökken a rovarok által képzett biomassza igen nagy léptékben és a legkülönbözőbb élőhelyeken.
Például 2019-ben egyaránt jelentős volt a rovarbiomassza az intenzíven művelt területeken és erdőkben-mezőkön, ugyanakkor a fajszám lényegesen alacsonyabbnak bizonyult a művelt területeken. A biodiverzitás csökkenése és az éghajlatváltozás között szoros az összefüggés, azért nagyon fontos, hogy a klímaváltozást lehetőségeink szerint mérsékeljük.
Más kutatók szerint viszont hibás döntés volt közzétenni a cikket. Mert tény, hogy az időjárásnak is szerepe van a rovarok pusztulásában, de tudatosítani kell, hogy a többi ok legalább olyan jelentős. Az időjárás pedig nemcsak a rovarokra, hanem magára a mezőgazdaságra is hatással van, így nem elég az időjárással foglalkozni, hanem minden egyéb tényezőt figyelembe kell venni.
(Fotó: David Hablützel/Pixabay)