Támogatások, pályázatok

Az EU nem állapodott meg a mezőgazdasági támogatásokról

Agrofórum Online

Az Európai Unió tárgyalóinak a múlt a héten nem sikerült megállapodniuk a tömb hatalmas mezőgazdasági támogatási programjának reformjairól. Júniusban folytatódnak a tárgyalások a kisgazdaságok védelméről és a mezőgazdaság környezeti hatásainak visszaszorításáról szóló szabályokról.

Az EU a Közös Agrárpolitikájának (KAP) megreformálásáért folytatott hároméves küzdelme közeledik a végéhez. Az EU 2021-2027-es költségvetésének nagyjából egyharmadát – 387 milliárd euró – teszi ki a mezőgazdasági termelőknek nyújtott kifizetések és a vidékfejlesztés támogatás. Az új szabályok 2023-tól kezdődően lépnek életbe.

A megújítás célja a mezőgazdaság környezeti hatásainak visszaszorítása, amely az élőhelyekre és fajokra gyakorolt leggyakoribb hatás, és az EU üvegházhatású gáz kibocsátásának 10 százalékáért felelős. A múlt heti tárgyalások után az EU-tagállamok nem találtak kompromisszumot az Európai Parlamenttel és az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások során.

Janusz Wojciechowski, az EU mezőgazdasági biztosa azt reméli, hogy júniusban sikerül megállapodásra jutni. De szerinte a tagállamoknak „túlzott félelmeik voltak”, hogy a környezetvédelmi programokra elkülönített pénz csökken, mert a gazdák nem pályáznak majd rá. Maria do Ceu Antunes portugál mezőgazdasági miniszter elmondta, hogy a tagállamok „számos engedményt tettek” a tárgyalásokon. Az Európai Parlament törvényhozói szerint a tagállamok az utolsó pillanatban apró betűvel kiegészítették a szabályokat és ezzel gyengítették azokat.

Az egyik megoldatlan vita az, hogy mennyit kell költeni a környezet védelme érdekében az „ökoszisztémákra”, például az ökológiai gazdálkodásra vagy a tőzegterületek újbóli nedvesítésére a szén-dioxid megkötésére. Az EU tagállamai előírták azt a követelményt, hogy az országok évente átlagosan a kifizetések 18 százalékát fordítsák a mezőgazdasági termelők ilyen rendszereire, vagy elveszítik a pénzt – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. A Parlament kötelező erejű 30 százalékos részesedést kért.

További megoldatlan kérdések között szerepel a pénz átirányítása a nagybirtokosoktól és a vállalkozásoktól a kisebb gazdaságokba. A Parlament szerint az országoknak át kellene irányítaniuk a kifizetések egy részét a kisebb gazdaságoknak. A tagállamok szerint az országok kilépést vehetnek fontolóra, ha más módszereket alkalmaznak az alapok elosztásánál.

Egyesek szerint a javaslatok nem tudják összehangolni a gazdálkodást az EU éghajlati ambícióival, és lehetővé tennék a források nagy részének az ipari gazdálkodás szennyező formáira való elköltését. Más tárgyalt szabályok meghatároznák a munkakörülmények normáit és válságalapot képeznének arra az esetre, ha a mezőgazdasági piacokat vészhelyzet, vagy például egy járvány zavarja meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Több milliárdos vízügyi támogatással az aszály ellen

2025. június 30. 12:10

Ingyenes vízdíj, vízvisszatartó fejlesztések és öntözésmodernizáció: komplex kormányzati intézkedések támogatják a gazdákat az aszály ellen.

Több milliárdos pályázat segíti a tanyán élők fejlesztéseit

2025. június 23. 13:10

Ősszel indul a 15 milliárd forintos keretösszegű támogatás, amely korszerű infrastruktúrát és élhetőbb környezetet céloz a tanyákon.

Támogatás fenntartható vízgazdálkodási közösségeknek

2025. június 18. 13:10

Szeptembertől pályázhatnak a vízfelhasználás hatékonyságát javító gazdálkodói közösségek, akár 75 millió forintot is elnyerhetnek.

Támogatás a kukoricatermelőknek az aszály után

2025. június 17. 13:10

Július 1-jétől nyújthatók be a kérelmek a rendkívüli, uniós krízisalapból finanszírozott támogatásra a kukoricatermelőknek.

Elengedhetetlen a Közös Agrárpolitikára fordítható források szinten tartása

2020. február 24. 16:47

Bulgária, Csehország, Észtország, Litvánia, Lettország, Románia, Magyarország és Lengyelország agrárminiszterei február 24-én közös nyilatkozatban álltak ki a Közös Agrárpolitika (KAP) költségvetésének szinten tartása mellett.

Zöldülő agrárpolitika - A KAP-reform hazai lehetőségei

2021. április 14. 11:15

A mezőgazdaság hosszú távon is fenntartható gazdaságossága kizárólag a természeti erőforrások és az ökoszisztémák védelmének figyelembevételével biztosítható.

Sikeresen indult az egységes kérelmek beadása

2020. április 10. 10:17

A kérelembeadás során 43 támogatási jogcímre, intézkedésre lehet igényelni támogatást, illetve adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni.

Módosultak a gazdálkodási napló vezetéséhez kapcsolódó szabályok

2023. június 10. 05:40

A Vidékfejlesztési Program keretében korábban megjelent több pályázati felhívás esetében módosultak a gazdálkodási napló vezetéséhez kapcsolódó szabályok, elsősorban az agrártámogatási rendszer 2023-tól megvalósuló egységesülési folyamatára tekintettel.