Támogatások, pályázatok

Ennyi agrártámogatásra lehet majd jogosult Ukrajna EU-tagként

Agrofórum Online

A csatlakozási tárgyalások során határozzák meg az ukrán mezőgazdasági ágazat Európai Unióba történő integrációjának feltételeit – mondta két ukrán miniszter, cáfolva, hogy Kijev az EU zöld követelményeinek enyhítését kérné.

Egy magas rangú tisztviselő azt mondta a Reutersnek, hogy Ukrajna fontolóra veheti az EU agrártámogatásának lemondását a Green Deal követelményeinek enyhítéséért cserébe a jövő hónapban kezdődő csatlakozási tárgyalásokon.

Szabályok

„Ukrajna mezőgazdasági ágazatának az EU Közös Agrárpolitikájához (KAP) való csatlakozásának feltételeit a tárgyalási folyamat során határozzák meg – mondta Olha Stefanishyna miniszterelnök-helyettes és Mikola Solszkij mezőgazdasági miniszter külön nyilatkozatban. – Szó sem lehet a támogatások módosításáról, hiszen a szabályoknak mindenkire azonosnak kell vonatkozniuk” – fogalmaztak.

Harmonizáció

A több száz millió ember élelmezésére alkalmas hatalmas agrárágazattal rendelkező Ukrajna tavaly kapott uniós csatlakozási felkérést, és márciusban ágazati tárgyalásokat kezd a csatlakozásáról, hogy jogszabályait harmonizálja az uniós követelményekkel.

Ukrajna hatalmas mezőgazdasági ágazatának – amely Oroszország 2022-es teljes körű inváziója előtt a világ negyedik legnagyobb gabonaszállítója volt – az EU-ba való integrálása valószínűleg rendkívül érzékeny politikai és gazdasági szempontból is.

96,5 milliárd euró

Kijev hét év alatt 96,5 milliárd euró támogatásra lehet jogosult az EU közös agrárpolitikájából, ha a jelenlegi szabályokat, mint kibővített uniós tagra alkalmazzák.

„Számomra úgy tűnik, hogy az ideális tárgyalási stratégia az, hogy kevesebb korlátozást érjünk el a kereskedelemben, kevesebb korlátozást a környezettel szemben az ukrán gazdálkodók számára, és ezt hajlandóak vagyunk támogatásra cserélni” – mondta az illetékes.

A tisztviselő névtelenséget kért a kényes ügyek megvitatásához. Az Európai Bizottság szóvivője nem küldött azonnal választ.

Bürokrácia 

„Meg kell védenünk a versenyképességünket, nem szabad olyan bürokráciát létrehozni, amely különösen a mi körülményeink között megállítaná a fejlődést – például nem lenne jó, ha tíz környezetvédelmi tanúsítványt kellene szerezni valami apróságra.”

A mezőgazdasági szektor döntő jelentőségű Ukrajna háborús időkben megtépázott gazdasága számára, és a háború előtti, értékben a gabona a teljes ukrán export felét tette ki.

Ukrajna már most is értékesíti mezőgazdasági termékeinek jelentős részét az EU-nak, és tagként exportjára nem vonatkozna vám vagy kvóta.

Tiltakozások

A tárgyalások kényes időpontban zajlanak, az elmúlt hetekben Európa-szerte gazdálkodók vonultak az utcára tiltakozásul az EU állatjóléti és peszticid-használati zöld megállapodása, valamint a mezőgazdasági területek 4%-ának parlagon hagyása ellen.

A kijevi támogatás a meglévő tagállamok mezőgazdasági támogatásainak mintegy 20 százalékos csökkentését is okozhatja – írta a Financial Times tavaly ősszel.

Elengedés

Az EU azon döntése, hogy 2022-ben elengedi az összes ukrán élelmiszerre kivetett importvámokat, máris tiltakozásokat váltott ki az EU tagjaiban, miközben a gazdálkodók küzdenek az olcsóbb ukrán mezőgazdasági termékekkel való versenyben.

Az Európai Bizottság a múlt hónapban bejelentette, hogy meghosszabbítja az ukrán exportra kivetett importvámok felfüggesztését.

Ugyanakkor intézkedéseket javasolt az Ukrajnából származó mezőgazdasági behozatal korlátozására, valamint az ugarra vonatkozó szabályok nagyobb rugalmasságának biztosítására, ezzel próbálva elfojtani a dühös gazdák tiltakozását Franciaországban és más EU-tagországokban.

Követelések

A szigorú környezetvédelmi előírások enyhítése, az új támogatások és az alacsonyabb adók a tiltakozó európai gazdálkodók legfontosabb követelései, akik úgy vélik, hogy az ilyen lépések megvédik őket az olyan külső versenytársaktól, mint Ukrajna.

Sok ukrán gazdálkodó úgy gondolja, hogy az unióhoz való csatlakozással nagyszabású támogatásokhoz juthatna, ami növelné a termelést és több bevételt hozna.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ingyenes öntözés 2025-ben is a gazdálkodók számára

2025. április 24. 13:10

A kormány 2025-ben is mentesíti a mezőgazdasági termelőket az állami tulajdonú vízi létesítményeken keresztül biztosított öntözővíz szolgáltatási díjának megfizetése alól.

Kártalanítással segítik a gazdák talpra állását

2025. április 11. 11:10

A fertőzés megfékezése után a kormány kártalanítással segíti a gazdákat, hogy az állattenyésztés mielőbb újrainduljon.

Zöldítés támogatása: új pályázat fás élőhelyekre

2025. április 8. 13:10

Április 16-án indul az a frissen megjelent támogatási konstrukció, amely az agrár-erdészeti rendszerek kialakítását célozza.

Egységes kérelmek 2025: elindult a benyújtási időszak

2025. április 7. 13:10

Április 7-én megnyílt az egységes kérelmek elektronikus felülete. A gazdálkodók benyújthatják kérelmeiket a megszokott módon, június 10-ig.

Emelkednek az exportárak Ukrajnában

2021. március 6. 03:38

Az ukrán búza exportára tonnánként 5 dollárral bővült az elmúlt héten, amelyet a tavaszi vetéssel kapcsolatos aggodalmak támasztottak alá.

A búzavetés 98 százalékával végeztek Ukrajnában

2022. május 22. 06:36

Az ukrán gabonakereskedők szövetsége, az UGA korábban azt közölte, hogy a tavaszi búza vetésterülete összesen 190 ezer hektár, tavaszi árpa 900 ezer hektár, kukorica pedig 3,9 millió hektár lehet.

Később kezdik vetni a gabonát Ukrajnában

2021. március 8. 03:47

Ukrajna 2021-es tavaszi gabonavetési munkálatainak kezdetét valószínűleg a jövő hétre halasztják a nedves talaj és a hideg időjárás miatt.

Terménypiac: kiszámíthatatlan és rettenetes

2022. február 28. 09:25

Február utolsó hete a világ politikai helyzetét alapjaiban megváltoztatta. A tőzsdei jegyzések ritkán látható mértékben ugrottak meg, majd estek vissza.