Támogatások, pályázatok

Jelentős segítség a gazdáknak – érkezik a kárenyhítő támogatás

Agrárminisztérium

Több mint tízezer mezőgazdasági termelő számíthat kárenyhítő támogatásra a tavalyi évben elszenvedett károk után. Az érintett gazdákhoz március végéig összesen mintegy 30 milliárd forint jut el. A támogatás több mint 260 ezer hektárnyi területet érint.

A kifizetések a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer részeként történnek, amely az elmúlt évtizedben jelentős fejlődésen ment keresztül. A támogatás különösen fontos a tavaszi munkálatok elvégzéséhez és a gazdaságok működésének fenntartásához.

Uniós forrás is segíti a rendszert

2025-től az Agrárkár-enyhítési Alap uniós forrással is kiegészül, köszönhetően a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének módosításához. Ez évente további 10 milliárd forinttal növeli a rendelkezésre álló forrást, így a jogos termelői igényeket idén teljes mértékben, visszaosztás nélkül lehet kifizetni.

Az aszály vitte a prímet 2024-ben

A legnagyobb károkat 2024-ben az aszály okozta, amelyre a teljes kárenyhítési összegből 25,6 milliárd forint jut. A kifizetéseket a Magyar Államkincstár végzi az agrárkár-megállapító szerv által jóváhagyott igények alapján.

A jogosultság megállapításakor a 2023. november 1. és 2024. október 31. közötti időszakban bekövetkezett, a kormányhivatalok által igazolt káreseményeket veszik figyelembe.

Stabil alapokon a kockázatkezelés

Az Agrárminisztérium célja, hogy erősítse a mezőgazdasági termelők jövedelmezőségét és kiszámíthatóságát. A 2012 óta működő agrárkár-enyhítési rendszer ennek egyik legfőbb pillére. Ezt egészíti ki a mezőgazdasági biztosítási díjtámogatás és a krízisbiztosítás, amelyek a gazdálkodói öngondoskodást segítik.

Kiemelt kép forrása: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fiatal gazdák támogatása: csaknem 5300 igénylő kap segítséget

2025. május 5. 14:10

Április utolsó napjaiban elindult a fiatal mezőgazdasági termelőknek járó kiegészítő támogatás végfizetése.

Idén korábban jutnak támogatáshoz az anyatehéntartók

2025. április 30. 11:10

Már áprilisban megkezdődtek az anyatehéntartóknak járó kifizetések – a kormány gyorsított ütemezéssel segíti az állattartókat.

Új források segítik a MAHOP Plusz hatékony végrehajtását

2025. április 29. 13:10

Az Agrárminisztérium 1,168 milliárd forint támogatással erősíti a MAHOP Plusz program hatékony megvalósítását a 2021-2027-es ciklusban.

Támogatás a Natura 2000 gyepterületek gazdáinak

2025. április 28. 11:10

Az Agrárminisztérium döntött, csaknem 7,7 milliárd forint támogatást kap több mint 7500 gazdálkodó a Natura 2000 gyepterületek után.

Agrárminisztérium: érdemes mezőgazdasági biztosításokat kötni

2023. március 15. 12:16

A mezőgazdaságot sújtó, szélsőségesebbé vált időjárás miatt érdemes mezőgazdasági biztosításokat kötni a termelést nehezítő kockázatok kezelésére, amelyhez az idei esztendőben is az egységes kérelem keretében igényelhetnek a gazdálkodók támogatást.

Itt lehet bejelenteni a vihar- és felhőszakadáskárokat

2023. augusztus 11. 09:10

Nem kell azonnal kétségbe esniük a vihar- vagy felhőszakadáskárokat szenvedett gazdáknak, ha ugyanis a káreseményt 15 napon belül bejelentik, akkor mód nyílik a kárenyhítésre.

AM: kárenyhítéshez ismerni kell a bejelentés szabályait

2022. április 19. 12:52

A megfelelő összegű kárenyhítés kifizetésének elengedhetetlen feltétele, hogy az érintettek ismerjék az agrárkár-enyhítési rendszer szabályait.

Ne bízza az időjárásra munkája gyümölcsét!

2020. május 5. 09:57

A gazdálkodók munkáját évről évre egyre több veszély fenyegeti, ezek közül leginkább ki kell emelnünk a szélsőséges időjárást, amelyet már idén is megtapasztalhattunk, hisz a március utolsó hetében és április első napjaiban az egész országra kiterjedő fagy jelentős károkat okozott elsősorban a kertészeti kultúrákban, különösen a gyümölcstermesztésben. A fagyok után a következő károsító tényező az aszály lehet, amely hátráltatja a vetések kelését, fejlődését.