Támogatások, pályázatok
Fizetett tartalom

Megjelent a takarmányszállítási támogatásról szóló jogszabály

AM Sajtóiroda

Megjelent az Aszály Veszélyhelyzeti Operatív Törzs döntése alapján kidolgozott rendelet, amely a történelmi léptékű aszály miatt ellátási gondokkal küzdő állattartók tömegtakarmány szállítási költségeinek finanszírozásában nyújt segítséget. A támogatás keretösszege 3 milliárd forint.

A támogatást a takarmányszállításához szükséges kilométer alapján számolják el, amelynek igazolására az állattartóknak 2022. június 1 – szeptember 23-a között kiállított fuvardokumentumokat (vagy ezek másolati példányát) kell benyújtaniuk a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) illetékes falugazdászaihoz 2022. szeptember 26-áig. Ezt követően a támogatási kérelmeket 2022. október 3-9 között lehet elektronikus úton a Magyar Államkincstárhoz beterjeszteni.

A gazdálkodó által az agrárkamara részére továbbított dokumentumoknak külön-külön, vagy akár együttesen tartalmazniuk kell a fuvardokumentum azonosítószámát, kiállításának dátumát és kiállítójának azonosító adatait, a számla számát (ha a fuvardokumentumot számla alapján állították ki), a szállított tömegtakarmány megnevezését és mennyiségét, a tömegtakarmány szállítás címzettjét (azaz az állattartó nevét és címét), az átvevő aláírását és a szállított tömegtakarmány állattartó részére történő szállításához szükséges távolságot kilométerben megadva. A támogatás mértéke 300 Ft/km azzal, hogy egy állattartó legfeljebb 3000 kilométerre nyújthat be támogatási igényt.

A támogatási konstrukció kedvezményezettjei – az Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerbe (ENAR) 2022. augusztus 1-jéig bejelentett állategyedek tekintetében – azok a juh- és szarvasmarhatartók, akik a 2022. évben termeléshez kötött támogatás iránti kérelmet nyújtottak be, illetve azon kecsketartók, akik a 2021. évi kecske csekély összegű támogatásban részesültek. Támogatási kérelmet nyújthatnak be azok a lótartók is, akik a Vidékfejlesztési Program keretén belül a védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzés intézkedésre a 2022. évben támogatást igényeltek.

Az állattartókat segítő intézkedést az Agrárminisztérium az úgynevezett válságtámogatási formában hirdette meg, amely lehetővé teszi, hogy az érintettek az ún. csekély összegű támogatástól (25.000 euró/3év) elkülönülő, 62.000 eurós összeghatárig részesülhessenek a takarmányszállítási támogatásból.

A Magyar Államkincstár a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által igazolt takarmányszállítási kilométerek alapján dönt a hozzá beérkezett támogatási igényekről, és egyúttal intézkedik a jogos támogatási igények kifizetéséről.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Már csak négy hétig nyújthatók be az egységes kérelmek

2025. május 16. 10:30

A kérelmek 2025. június 10-ig nyújthatók be szankciómentesen. Ne hagyják az utolsó pillanatra a kérelem beadását!

Kompenzáció vágósertésre: elindult a kártalanítás!

2025. május 15. 11:10

Piaci veszteségeik enyhítésére támogatásra jogosultak a ragadós száj- és körömfájás miatt érintett vágósertéstartók.

Új támogatás az állatbetegségek megelőzésére

2025. május 13. 11:10

Nagy létszámú állattartó telepek számára indult új pályázat az állatbetegségek megelőzésének és kezelésének támogatására.

Fiatal gazdák támogatása: csaknem 5300 igénylő kap segítséget

2025. május 5. 14:10

Április utolsó napjaiban elindult a fiatal mezőgazdasági termelőknek járó kiegészítő támogatás végfizetése.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.

Szudánifű: aszályos évben is jövedelmezően termeszthető

2020. április 28. 08:20

Az egyre aszályosabb tavaszi időjárás évről-évre nehezebbé és bizonytalanabbá teszi az állattartók tömegtakarmány termelési folyamatát. A kisebb vízigényű, rövidebb tenyészidejű szudánifüvet egyre nagyobb területen vetik. Az igényesebb silókukorica és cirokfélék remek kiegészítője vagy alternatívája lehet a növény.

Miért válasszuk marhahús helyett a tücsköt? - Az I. Rovaripari Konferencián jártunk

2018. március 8. 19:26

Rovaripar. Mit is takar ez a kifejezés? Az ipar tag arra utal, hogy valamilyen nagy mennyiségben előállított, piacképes termékről van szó.

SAATEN-UNION: többletérték a szójaföldről

2018. december 27. 06:36

Törekszünk a biztonságos és profitorientált gazdálkodást lehetővé tevő fajták és hibridek nemesítésére, amelyek alkalmasak az egészséges vetésforgó kialakítására.